
Dostarczenie do mięśni małp genu kodującego przeciwciało przeciwko małpiemu wirusowi niedoboru odporności chroni zwierzęta przed infekcją SIV - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine".

Archeolodzy odkryli w Hondurasie ludzkie szczątki, które mogą należeć do jednego z pierwszych władców państwa Majów - donosi serwis internetowy Straits Times.

O zdecydowane działania na rzecz wprowadzenia w Polsce energetyki jądrowej zaapelowało Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk. Tekst zawierającej taki zapis uchwały, dotyczącej rozwoju energetyki w Polsce, uczeni przekazali 21 maja PAP.

Około 30 tys. lat temu w tajemniczy sposób wymarli neandertalczycy. Od dawna wskazywano na ludzi, jako możliwych współwinnych tego wyginięcia. Najnowsze badania stawiają jeszcze bardziej makabryczną tezę - nasi przodkowie nie tylko ich zabijali, ale mogli też zjadać - informują naukowcy w "Journal of Anthropological Sciences".

Astronauci wahadłowca Atlantis zakończyli we wtorek naprawy i modernizacje kosmicznego teleskopu Hubble'a, który - w lepszej formie niż kiedykolwiek - znów samodzielnie krąży na swojej orbicie.

W trosce o czyste powietrze i zdrowie człowieka Parlament Europejski poparł we wtorek nową unijną dyrektywę, która wymusza wyposażenie stacji benzynowych w instalacje wychwytywania szkodliwych oparów paliw podczas tankowania samochodów.

Na beskidzkich szlakach można napotkać żmije. Węże, korzystając ze stosunkowo wysokich temperatur, wychodzą z kryjówek i wygrzewają się w słońcu - przestrzegli w czwartek ratownicy grupy beskidzkiej GOPR

Wrak łodzi Wikingów odkryty został na dnie jeziora Wener, największego jeziora w Szwecji - donosi serwis internetowy The Local.

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia. Powołana w październiku 1919 r. uczelnia wykształciła w ciągu dziewięciu dekad 160 tys. absolwentów - poinformował na konferencji prasowej rektor AGH, prof. Antoni Tajduś.

Neandertalczycy byli znakomitymi myśliwymi. Potrafili polować na nosorożce, tury czy niedźwiedzie - o badaniach holenderskich informuje serwis internetowy AlphaGalileo.

Nowe amerykańskie obserwatorium orbitalne "Kepler" rozpoczęło poszukiwania zamieszkiwanych planet w galaktyce Droga Mleczna. Naukowcy z agencji badań kosmicznych NASA podkreślają, że z niecierpliwością czekają na napłynięcie pierwszych informacji z teleskopu, by przystąpić do ich opracowywania.

Udało się wytłumaczyć dlaczego osoby chore na zespół Downa bardzo rzadko chorują na nowotwory. Kluczowa okazała obecność dodatkowej kopii genu o nazwie Dscr1 w materiale genetycznym chorych - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Morze Północne ze względu na porowatą strukturę skał pod morskim dnem i infrastrukturę pozostałą po eksploatacji pól naftowych i gazowych może na długie lata stać się miejscem składowania milionów ton dwutlenku węgla z europejskich elektrowni - donoszą szkockie media.

Seria eksperymentów w warunkach laboratoryjnych pozwoliła potwierdzić, że żeń-szeń - roślina stosowana od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie azjatyckiej ma właściwości przeciwzapalne - informują naukowcy z Hong Kongu na łamach pisma "Journal of Translational Medicine".

Przed niespełna miesiącem zakończył się kolejny sezon wykopalisk w egipskim mieście Berenike nad Morzem Czerwonym, prowadzony przez naukowców z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego.