
Nowa metoda wyznaczania odległości na dużych skalach pozwoli lepiej zrozumieć Wszechświat, w którym żyjemy i dokładniej określać dystans dzielący nas od różnych obiektów kosmicznych - poinformowała grupa astronomów kierowanych przez Stephena Bailey'a z Laboratory of Nuclear and High Energy Physics w Paryżu.

Jest mieszaniną wody i mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej. Pod wpływem siły, zamienia się w twarde ciasto, delikatnie trzymana spływa między palcami. Próbuję przebić się pięścią do dna naczynia - niewykonalne. Delikatnie układam dłoń na powierzchni - ręka zapada się bez trudu, do samego dna.

Wskutek nadmiernej eksploatacji łowisk i urbanizacji wybrzeży 85 proc. raf ostrygowych uległo degradacji - wynika z raportu amerykańskiej organizacji Nature Conservancy.

Dlaczego niektóre ptaki wyśpiewują bardziej wymyślne melodie niż inne? Naukowcy dowodzą, że jest to częściowo uwarunkowane klimatem. Ich badania zostały opublikowane w piśmie "Current Biology".

Relikty konstrukcji słupowych, pieca do pieczenia chleba, studnie z dębową cembrowiną , kilka piwniczek i układ zabudowy charakterystyczny dla XVII wiecznej, drewnianejá architektury folwarcznej wsi kujawsko-dobrzyńskiej przebadali archeolodzy w Nowej Wsi (pow. Włocławek).

Plany rozwoju Krajowego Biobanku i proces legislacji genetycznych testów molekularnych w Polsce - to główne zagadnienia polsko- brytyjskiego forum genetyki molekularnej, które we wtorek (2 czerwca) rozpocznie się w Warszawie. Podczas dwudniowego spotkania odbędą się warsztaty z biobankowania i konferencja dotycząca uregulowania zasad działalności laboratoriów molekularnych

Opublikowano pierwszy naukowy opis szkieletu wczesnej małpy podobnej do lemura, która żyła 47 mln lat temu. Może ona być przodkiem człowieka, nie wiadomo jednak, czy w prostej linii, czy raczej stanowi jakąś boczną odnogę.

Chiny będą mogły wysłać załogowy statek na Księżyc i zapewnić lądowanie astronautów na jego powierzchni nie wcześniej niż w latach 2025-2030. Opinię taką wyraził główny autor chińskiego projektu badania Księżyca "Chang'e" Je Pej-tsian - podała agencja prasowa Xinhua.

Po raz pierwszy udało się wyhodować transgeniczne małpy, u których wstawiony sztucznie gen wbudował się całkowicie do ich DNA - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature".

Często wysuwany zarzut przeciwko elektrowniom wiatrowym głosi, że zagrażają one ptakom. Tymczasem pewien tajwański hodowca twierdzi, że zlokalizowana w pobliżu jego gospodarstwa farma wiatrowa poważnie przetrzebiła jego stado kóz - donosi w czwartek internetowy serwis BBC.

Sowy i pustułki mają rozwiązać problem szkodników na Bliskim Wschodzie. W Izraelu coraz częściej rezygnuje się ze stosowania toksycznych pestycydów na rzecz naturalnych metod. Wielu farmerów instaluje skrzynki lęgowe dla drapieżnych ptaków, aby przepłoszyły niszczące uprawy gryzonie.

Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w Peru archeolodzy odkryli wielki kamienny blok ociosany przez Inków, którego kształt po obróbce przypomina ścianę płomieni - donosi serwis internetowy Living in Peru.

Pomoc niepełnosprawnym w korzystaniu z komputera, ułatwienie nauki języków obcych i e-learningu, to tylko niektóre z zastosowań "Ivony" - nowoczesnego syntezatora mowy - zapewniali w Warszawie twórcy urządzenia Michał Kaszczuk i Łukasz Osowski z IVO Software.

Farmy i parki wiatrowe w Hiszpanii, które dostarczają tam przeciętnie 15 procent elektryczności coraz częściej są przymusowo odłączane od systemu ze względu na spadek popytu na energię - pisze w poniedziałek hiszpański dziennik gospodarczy "Expansion".

Jedna piąta gadów i blisko jedna czwarta płazów w Europie jest zagrożona, gdyż ich środowisko naturalne kurczy się z powodu działalności człowieka - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej.