
Jedyny w Niemczech lodowiec, położony na najwyższym szczycie kraju - Zugspitze w Bawarii (2962 m n.p.m.) - zapada w "letnią śpiączkę".

Słynne homoseksualne pingwiny z ZOO w Bremerhaven w północnych Niemczech, którym dano do wysiedzenia jajo odrzucone przez naturalnych rodziców, "dochowały się" pisklęcia.

Archeolodzy z Maroka i Francji odkryli fragment skamieniałej ludzkiej szczęki z okresu paleolitycznej kultury aszelskiej na stanowisku w Casablance - donosi serwis internetowy Xinhuanet.

Rankiem 6 czerwca 1944 r. siły zbrojne alianckich państw zachodnich rozpoczęły największą w czasie II wojny światowej operację desantową - lądowanie w Normandii. Była ona częścią operacji "Overlord", otwierającej drugi front w Europie.

Prosty eksperyment, naśladujący tradycyjną chińską metodę konserwowania jajek, ujawniając mechanizmy rządzące zmianami struktury białek (biopolimerów) pozwoli w przyszłości na opracowanie metod świadomej ich modyfikacji.

Gigantyczna erupcja wulkaniczna wywołała 260 mln lat temu wielkie wymieranie. O odkrytych niedawno w Chinach śladach erupcji piszą naukowcy na łamach tygodnika "Science".

Świat naukowy i polityczny Stanów Zjednoczonych powitał w końcu tygodnia wielkie wydarzenie, jakim było uruchomienie w Kalifornii największego lasera, zdolnego emitować energię elektryczną równą gwieździe. Projekt badawczy opatrzony został kryptonimem NIF (National Ignition Facility).

Zainstalowany w wodach Zatoki Puckiej łańcuch elektronicznych urządzeń ostrzegawczych - pingerów - ma odstraszyć morświny i zapobiec ich zaplątywaniu się w sieci rybackie. Projekt przedstawiono na VII Bałtyckim Festiwalu Nauki w Trójmieście.

Owady mają zdolność odczuwania bólu i zagrożenia - wykazały badania naukowe. Na razie nie wiadomo jednak, czy odbierają go w sposób świadomy - wyjaśniali Beata Symonowicz i Paweł Mazurkiewicz podczas sympozjum naukowego "To się w głowie nie mieści" na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W Kursku natrafiono na grób sprzed około 4 tysięcy lat - poinformował miejscowy historyk Aleksandr Zorin. Zaznaczył, że nie jest to pierwsze tego rodzaju odkrycie w mieście.

20 lat temu odeszła rabunkowa gospodarka, która nie liczyła się ze zdrowiem ludzi i ochroną środowiska - podkreślał minister środowiska prof. Maciej Nowicki podczas jubileuszu 20 lat istnienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Łącząc wrażliwe na światło ultrafioletowe (UV) nanocząstki dwutlenku tytanu z doskonale przewodzącymi prąd elektryczny nanorurkami węglowymi powstał nanomateriał, którego właściwości elektryczne modyfikowane są pod wpływem promieniowania UV - informuje "Angewandte Chemie International Edition".

Czerwcowe noce, mimo iż krótkie, umożliwią obserwacje jasnych planet, takich jak Wenus, Mars, Jowisz i Saturn - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.

Turyści, którzy podziwiają cuda natury rozmawiając szeptem, by nie spłoszyć zwierząt powinni jednak zachować milczenie. Okazuje się bowiem, że niektóre stworzenia stresują się nawet wtedy, gdy rozmawiamy bardzo cicho - twierdzą naukowcy na łamach pisma "New Scientist".

Użycie nanomateriałów o silnych właściwościach biobójczych do odkażania hodowli roślin in vitro radykalnie zwiększa jakość hodowli. Nanoodkażanie jest nie tylko skuteczniejsze, ale i szybsze, gdyż proces ten jest jednoetapowy.