
Na początku maja polsko - syryjska misja wykopaliskowa - kierowana przez prof. Rafała Kolińskiego z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - rozpoczęła kolejny sezon prac.

Wizerunek idącego mamuta, wyryty na kości, pochodzi sprzed 13 tys. lat i jest najstarszym znanym dziełem sztuki powstałym na terenie Ameryki - informuje serwis "National Geographic".

Najnowsza prognoza pogody dla Tytana: wczesna jesień, ciepło i mokro oraz duże zachmurzenie. Sonda Cassini przez kilka lat obserwowała ten największy księżyc Saturna, który jako jedyny w Układzie Słonecznym ma grubą warstwę atmosfery. Ponownie minie go 22 czerwca.

Nietoperze używają słuchu nie tylko do orientacji przestrzennej. Potrafią po głosie rozpoznać konkretnego osobnika - informują naukowcy niemieccy. O ich badaniach donosi serwis internetowy "Science Daily".

Tracki grobowiec odkryli archeolodzy pod kurhanem w środkowej Bułgarii - donosi serwis internetowy Focus News. Odkrycia dokonano na stanowisku koło wioski Dolno Izworowo, w pobliżu miasta Kazanłyk.

Skażenie tatrzańskiej gleby radioaktywnym cezem wykazały badania prowadzone w ostatnich latach przez krakowski Instytut Fizyki Jądrowej, jego stężenie nie zagraża jednak turystom ani przyrodzie - zapewnia Barbara Kubica z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

16 czerwca 1944 r. w Jewłaszach nad Niemnem w walce z Niemcami zginął Jan Piwnik "Ponury" - cichociemny, oficer "Wachlarza", szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej, legendarny dowódca partyzanckich zgrupowań walczących w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.

Polska będzie kierować flagowym projektem, zainaugurowanej w środę, unijnej Strategii rozwoju regionu Morza Bałtyckiego, który ma ocenić potrzebę oczyszczenia Bałtyku z zalegającej na jego dnie broni chemicznej - powiedziała PAP w środę komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner.

O płci jaszczurki decyduje m.in. rozmiar jajka. Z dużych jajek wykluwają się dziewczynki, a z małych chłopcy - informują australijscy naukowcy na łamach pisma "Current Biology".

Kolejne pozostałości kompleksu studni, zaopatrujących średniowiecznych mieszkańców Bytomia (Śląskie) w wodę, ale też służących im np. jako lodówki, odkryto podczas prac budowlanych w śródmieściu tego miasta.

Naukowcy Instytutu Ekologii Północy poinformowali na konferencji prasowej w Jakucku, że znaleziony w październiku 2008 roku w Jakucji młody mamut zginął około 30 tysięcy lat temu.

Agencja NASA wyznaczyła na 13 czerwca start promu kosmicznego Endeavour, którego załoga ma podczas trwającej 16 dni misji zamontować w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS ostatni element skonstruowanego w Japonii laboratorium naukowego Kibo.

Powodzie, burze, czy susze, stanowiące konsekwencję globalnych zmian klimatycznych, zagrażają coraz większej liczbie ludzi - podkreślały w poniedziałek międzynarodowe organizacje pomocowe na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej w Bonn.

W madryckim ogrodzie zoologicznym zaprezentowano w tym tygodniu po raz pierwszy małego nosorożca, który jest zaledwie trzecim na świecie urodzonym w wyniku sztucznej inseminacji.

Zespół chińskich archeologów odkrył we wschodnich Chinach pięć grobowców pochodzących z okresu panowania dwóch różnych dynastii - donosi serwis internetowy Shanghai Daily.