
Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedry Astronomii Akademii Pedagogicznej w Krakowie mają udział w ważnym odkryciu naukowym. W ramach badań prowadzonych w międzynarodowym zespole naukowym, odkryto układ z dwoma bardzo masywnymi czarnymi dziurami.

Co interesującego może znaleźć w kropli wody fizyk, specjalista w dziedzinie spektroskopii laserowej? W jaki sposób badania nad oddziaływaniem światła na mikrokrople mogą wiązać się z ochroną środowiska i modelowaniem zmian klimatycznych?

Gdzie można zobaczyć najintensywniejsze znane nam źródło światła we Wszechświecie? Odpowiedź może mocno zaskoczyć - nie są to wcale odległe źródła promieniowania gamma, oślepiające wybuchy supernowych czy potężne kwazary. Źródło:
blogbox.com.pl

Fizyka - nauka podstawowa - pełni dziś również funkcje nauki usługowej. To dzięki niej możliwy jest postęp w wielu innych dyscyplinach - jest podstawą inżynierii, uzupełnieniem nowoczesnej medycyny, wraz z matematyką i informatyką umożliwia modelowanie niemal wszystkich otaczających nas zjawisk - uważa prof. Maciej Kolwas, nowo wybrany prezes Europejskiego Towarzystwa Fizycznego (EPS).

Profesor Maciej Kolwas z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie został wybrany na prezesa Europejskiego Towarzystwa Fizycznego (EPS). EPS zrzesza ponad sto tysięcy fizyków z czterdziestu krajowych towarzystw fizycznych, w tym około dwóch tysięcy członków z założonego w roku 1920 Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Energetyka węglowa i współpracująca z nią jądrowa to przyszłość Polski - uważa fizyk jądrowy dr hab. Ludwik Pieńkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Oczy fizyków całego świata zwrócone są w tym roku na CERN - ośrodek badań jądrowych pod Genewą. Na lato tego roku zaplanowano tam uruchomienie największego na świecie nowego akceleratora cząstek elementarnych o nazwie LHC.

Fizycy z Grenoble prześwietlili znakomicie zachowane pióra z czasów dinozaurów, "zaklęte" w bursztynie. Przed kilku laty znaleziono je w kopalni na zachodzie Francji - informują paleontolodzy z uniwersytetu w Rennes na łamach "Proceedings of the Royal Society B".

W wielkim tunelu pod szwajcarsko-francuską granicą zamontowano ostatni olbrzymi element największego na świecie instrumentu naukowego, jakim jest budowany przez Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) akcelerator LHC.

Po raz pierwszy w świecie w Lund, w południowej Szwecji, naukowcom z Wyższej Szkoły Technicznej będącej częścią miejscowego Uniwersytetu, udało się sfilmować elektron w ruchu.

18 lutego w Lądku Zdroju rozpoczyna się 44. Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej. Jest to międzynarodowa, cykliczna impreza, związana od lat z Instytutem Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Tegoroczna, zatytułowana "The Complex Physics of Compact Stars", ma wyjątkowy charakter.

Metody fizyczne mogą być stosowane w innych dziedzinach nauki, miedzy innymi w biologii. Fizyka medyczna pozwala na przykład rozwijać i udoskonalać metody walki z nowotworami.

W latach 1984-1986, końcowych jak się potem okazało latach swego życia, jeden z najwybitniejszych fizyków XX wieku, laureat Nobla Richard Feynman wygłosił w California Institute of Technology cykl wykładów zatytułowany "Możliwości i ograniczenia maszyn liczących".

61 proc. Polaków jest przychylnych budowie w naszym kraju elektrowni atomowej, a 29 proc. jest przeciw - wynika z sondażu, zaprezentowanego na konferencji "Wpływ energetyki jądrowej na środowisko i mieszkańców Polski".

Materiał, który załamuje światło w stronę przeciwną niż wszystkie dotychczas znane materie, może znaleźć szerokie zastosowanie w przyrządach optycznych i czujnikach - informuje pismo "Nature Materials".