Świat nauki (archiwalne artykuły)

Z raportu opublikowanego przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Zwierząt wynika, że wieloryby przynoszą znacznie więcej zysku wtedy, gdy są oglądane przez turystów niż wtedy, gdy są zabijane i zjadane - informuje serwis "New Scientist".
Dramatycznie może zmaleć dzika populacja największych kotów świata - tygrysów syberyjskich (Panthera tigris altaica) - jej efektywna liczebność to zaledwie 27-35 osobników, choć na wolności żyje do 500 tych majestatycznych władców tajgi - wynika z badań, o których w czwartek pisze internetowy serwis BBC.
Choć trudno to sobie dziś wyobrazić, w misji na Księżyc astronautów statku Apollo 11 wspomagał dużych rozmiarów pokładowy komputer, który bardziej przypominał kalkulator.
Umocnienia ziemne sprzed 250 lat, które otaczały rosyjski obóz warowny podczas bitwy pod Kunowicami odnaleźli archeolodzy w Lubuskiem.
Polscy inżynierowie mają swój wkład w rozwój technologii tworzenia półprzewodników - materiałów, bez których nie da się dzisiaj wytwarzać zaawansowanych urządzeń codziennego i przemysłowego użytku.
Bułgarscy archeolodzy odkryli pozostałości osady sprzed około 7000 lat na stanowisku w północno-wschodniej Bułgarii - donosi serwis internetowy Novinite.
Zapewne każdy pamięta legendę o bazyliszku zabijającym wzrokiem. Okazuje się, że w Azji Południowo-Wschodniej mieszka stworzenie, które ma równie niezwykłe zdolności. Niewielki wąż czułkowy potrafi sprawić, że ofiara sama wpłynie do jego paszczy - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Około miliona par w Polsce ma problemy z płodnością - leżą one zarówno po stronie kobiet, jak i mężczyzn, u których jest to rosnący problem. Zadaniem genetyki jest rozwój technik wspomagających zapłodnienie. Osiągnięcia i sukcesy na skalę europejską m na tym polu kilka polskich klinik leczenia niepłodności.
Archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli w gwatemalskim Nakum jedno z najstarszych zachowanych przedstawień władcy Majów wykonane we fryzie stiukowym oraz m.in. naczynia pokryte hieroglifami, fragmenty stiukowych rzeźb i kamienną rynnę. Badaniami kierowali: dr Jarosław Źrałka i Wiesław Koszkul.
28 czerwca 1919 r. w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego państwa zwycięskiej koalicji podpisały traktat pokojowy z Niemcami. Był on najważniejszym z układów kończących I wojnę światową, w której zginęło około 9 milionów żołnierzy, a około 20 milionów zostało rannych.
Rusza PROTEUS - program budowy zrobotyzowanego systemu wspierającego działania służb ratowniczych i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - poinformowano 25 czerwca na konferencji prasowej.
Prof. Hanna Szymańska i dr Krzysztof Babraj z Muzeum Archeologicznego w Krakowie prowadzą prace na terenie starożytnego miasta położonego w sąsiedztwie Aleksandrii, które przeżywało rozkwit w VI-VII w. n.e.
1000 naukowców z całego świata badających kosmos przyjeżdża w lipcu na Uniwersytet Łódzki.
Zniszczone ekrany ciekłokrystaliczne (LCD) nie muszą już trafiać na śmietnik. Opracowano metodę, która pozwala na wtórne pozyskiwanie niektórych związków chemicznych ze zużytych ekranów odbiorników telewizyjnych, czy monitorów komputerowych LCD. Co więcej, uzyskany w ten sposób materiał może znaleźć zastosowanie w medycynie - informuje "Green Chemistry".
Europejska Agencja Kosmiczna (EAK) poinformowała, że kosmiczny teleskop Herschel przekazał pierwsze zdjęcia na Ziemię. Są to zdjęcia galaktyki M51, położonej w odległości około 35 milionów lat świetlnych od naszej planety.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności