
Genom mamuta włochatego został zsekwencjonowany przez międzynarodowy zespół naukowców. Zdaniem badaczy, dzięki temu osiągnięciu lepiej poznamy ewolucję mamutów i słoni. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze tygodnika "Nature".

Rada Ministrów zaakceptowała ramowe stanowisko dotyczące organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO), zgodnie z którym w Polsce będzie można prowadzić badania nad GMO - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Australijskie kangury są genetycznie podobne do człowieka, a pojawiły się na ewolucyjnej scenie w Chinach - podali we wtorek australijscy naukowcy.

Od wielu lat toczy się dyskusja na temat żywności genetycznie modyfikowanej. Zespół naukowców z Katedry Technologii i Organizacji Żywienia Akademii Morskiej w Gdyni przeprowadził badania dotyczące stopnia uznania przez konsumenckiej tego rodzaju żywności.

Hodowane z myślą o maksymalnej produktywności kury straciły cenne zróżnicowanie genów, które mieli ich przodkowie - informuje "New Scientist". Zespół Billa Muira z Purdue University w West Lafayette (stan Indiana) zajął się badaniem sekwencji genomu współczesnej kury pod kątem genetycznej różnorodności.

Niektóre przypadki depresji sezonowej mogą mieć związek z mutacją genetyczną, która sprawia, że oczy stają się mniej wrażliwe na światło niebieskie - informuje internetowe wydanie pisma "Journal of Affective Disorders".

Japońscy naukowcy z Kobe po raz pierwszy sklonowali myszy pobierając jądra komórkowe z komórek mózgowych osobników odmrożonych przez wiele lat - donoszą brytyjskie media, powołując się na publikację "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Co siedemnasty mężczyzna mieszkający na wybrzeżach Morza Śródziemnego może być w prostej linii potomkiem fenickich kupców - dowodzą najnowsze badania genetyczne opublikowane w "American Journal of Human Genetics".

Wariant genu, od którego zależy działanie testosteronu może mieć związek z występowaniem transseksualizmu u mężczyzn - zaobserwowali naukowcy z Australii. Informację podaje serwis New Scientist.

Udało się wyhodować bardzo zdrowe fioletowe pomidory bogate w znane ze swych właściwości antyutleniających antocyjaniny. Dokonali tego naukowcy z Wielkiej Brytanii wszczepiając im geny kodujące barwniki kwiatów lwich paszczy. Odkrycie opisano na łamach pisma "Nature Biotechnology".

W mózgu osób, które popełniły samobójstwo dochodzi do wyłączenia genu, który wpływa na stany lękowe i nastrój - o wynikach kanadyjsko-węgierskich badań informuje pismo "Biological Psychiatry".

Geny p53 i Pten są zaangażowane w rozwój groźnych guzów mózgu - glejaków, donoszą na łamach pisma "Nature" naukowcy z USA, wskazując jednocześnie na potencjalny cel terapii.

Nowa metoda określania DNA pozwoli na znaczne przyśpieszenie wykrywanie sprawców np. gwałtów. Metodę tę, wykorzystującą ultradźwięki, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Lund w Szwecji we współpracy z kolegami z Uniwersytetu Virginia w USA.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest uwarunkowane genetycznie. Naukowcy z Niemiec odkryli wariant sekwencji odpowiedzialny za zwiększenie ryzyka tej choroby. Wyniki opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics".

Mutacje w genie EYS są odpowiedzialne za większość przypadków groźnej choroby siatkówki oka - retinopatii barwnikowej - informują na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Wielkiej Brytanii.