Świat nauki (archiwalne artykuły)

Krewniacy przodków człowieka sprzed 54 mln lat bardziej ufali zmysłowi węchu niż wzroku. O wynikach badań czaszki z zamierzchłej przeszłości informują naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Szklane "liście" mogą wytwarzać energię elektryczną dzięki parowaniu - informuje "New Scientist". Prawdziwe liście stale tracą wodę dzięki procesowi parowania - transpiracji. To transpiracja pozwala przemieszczać wodę z korzeni do najwyższych gałęzi drzew.
Prom kosmiczny Discovery wystartował w piątek o godz. 23.59 czasu miejscowego (5.59 w sobotę czasu polskiego ) z przylądka Canaveral, na Florydzie rozpoczynając 13-dniową misję, której celem jest dostarczenie zaopatrzenia, części zamiennych i aparatury naukowej na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Ponad 230 przetłumaczonych na język angielski dokumentów opisujących działania polskiej dyplomacji w ciągu ostatnich miesięcy przed wybuchem II wojny światowej zawiera najnowsza publikacja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).
Trzy plaże zamknięto w północno-wschodniej Hiszpanii w obawie przed rekinami. Jak poinformowała w środę policja, ratownicy Czerwonego Krzyża i turyści zaobserwowali rekina w odległości zaledwie 100 metrów od brzegu w pobliżu miasteczka Vilanova i la Geltru, na południe od Barcelony.
Nietoperze wydają skomplikowane odgłosy wabiąc samice w czasie godów - ustalili naukowcy z międzynarodowego zespołu badawczego. Wyniki swoich analiz zamieszczają w najnowszym numerze "Public Library of Science".
Brytyjscy archeolodzy rozpoczęli prace wykopaliskowe na stanowisku we wschodniej Anglii, by pod ruinami rzymskiego miasta odnaleźć pozostałości stolicy starożytnego plemienia Icenów - informuje serwis internetowy BBC News.
Woda jest nieodłączoną częścią Ziemi i to dzięki niej istnieje życie. Słona woda stanowi aż 97,5 proc. wszystkich jej zasobów. Oceaniczne i morskie pokrywają 71 proc. powierzchni planety. W lodowcach jest uwięzionych 70 proc. - podaje raport Narodów Zjednoczonych.
Opracowano nową, skuteczniejszą metodę sekwencjonowania genomu, w której analizuje się tylko te regiony DNA, które kodują białka. Nowy sposób będzie lepszy do badań rzadko występujących lub nowych wariantów genów powodujących choroby - tłumaczą naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Wraz z ostatnim tygodniem lipca ruszyła akcja edukacyjna ENERGIA NAUKI. Jej celem jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Zajęcia przeprowadzane w ramach akcji mają charakter pokazów, efektownych eksperymentów i doświadczeń realizowanych przez studentów. ENERGIA NAUKI jest akcją programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wyłącznym Patronem akcji jest spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Mikrochip, zbudowany z serii powtarzających się cienkich kanalików o mikrometrycznej średnicy, wraz z precyzyjnym femtosekundowym laserem oraz mikroskopem optycznym pozwala na badanie zachowania się komórek nerwowych (a dokładniej ich "wypustek" - aksonów) podczas regeneracji nerwu, po jego uszkodzeniu mechanicznym. Nowe urządzenie dostarcza bezcennych danych o komórkach nerwowych, które mogą być wykorzystane przez lekarzy zajmujących się odtwarzaniem nerwów, informuje "Lab on a Chip".
Klimatyzacja stała się w dzisiejszych czasach nieodzownym elementem większości biurowców, centrów handlowo-usługowych czy budynków użyteczności publicznej. Ponieważ jednak konwencjonalne rozwiązania do oziębiania powietrza klimatyzacyjnego generują olbrzymie koszty, rośnie zainteresowanie wykorzystaniem do tego celu energii promieniowania słonecznego.
O odkryciu nowego podgatunku małpy w odległym rejonie brazylijskiej Amazonii poinformowała - zajmująca się badaniami, edukacją i ochroną przyrody - organizacja Wildlife Conservation Society (WCS).
Archeolodzy odnaleźli na Cyprze pozostałości najstarszej osady rolniczej, jaką dotąd odkryto na wyspie - informuje serwis internetowy Bloomberg.
Piotr Godlewski, licealista z Radomia zdobył Złoty Medal na zakończonej 20 lipca XL Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Meridzie w Meksyku. W ogólnej klasyfikacji zajął 6. miejsce.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności