Nowy gatunek nietoperza

nietoperz_140.jpgNowy gatunek nietoperza, którego palce i stopy posiadają duże przyssawki, pomocne we wspinaniu się po liściach, odkryto na Madagaskarze - informuje pismo "Mammalian Biology". Nowy gatunek należy do rodziny nietoperzy występującej jedynie na Madagaskarze. Wcześniej uważano, że Myzopoda obejmuje tylko jeden, rzadki gatunek.

Nowy gatunek nazwano Myzopoda schliemanni. Występuje on jedynie w suchych lasach na zachodzie wyspy. Wcześniej poznany gatunek nietoperzy z tej samej rodziny - Myzopoda aurita, zasiedla dla odmiany wyłącznie wilgotne lasy na wschodzie.

Oba gatunki różnią się kolorem futra, wielkością i budową czaszki. Przedstawicieli Myzopoda najczęściej można spotkać w miejscach, gdzie nie brakuje szerokolistnych roślin, np. Ravenala madagascariensis lub jednej z palm, charakterystycznych tylko dla Madagaskaru. Gatunek ten został wprowadzony wtórnie do innych tropikalnych krajów.

Dzięki przyssawkom na palcach dłoni i stóp Myzopoda sprawnie wspinają się po gładkiej powierzchni liści roślin. Za dnia nietoperze kryją się wśród liści.

Obecnie naukowcy ustalili, że nietoperzom Myzopoda nie zagraża wycinka wilgotnych lasów tropikalnych. Wydaje się, że ssaki te bardzo dobrze zaadaptowały się do szerokolistnej Ravenala - rośliny pojawiającej się często w miejscach, gdzie wycięto bądź wypalono lasy. "Nie musimy się tak bardzo niepokoić o przyszłość tych nietoperzy" - podkreślił główny autor badań i biolog z Field Museum w Chicago, Steven M. Goodman.

Jak dodał, wbrew wcześniejszym obserwacjom, zwierzęta te są zdolne do życia w zupełnie zdegradowanych rejonach. Z powodu fizycznych podobieństw pomiędzy M. schliemanni i M. aurita naukowcy wnioskują, że jeden z gatunek prawdopodobnie wyewoluował z drugiego. Nietoperze są ostatnią grupą ssaków z Madagaskaru, których jeszcze dokładnie nie przebadano - podkreśla Goodman.

Do dziś zachowało się jedynie około ośmiu proc. pierwotnej powierzchni lasów Madagaskaru. Są one wycinane na potrzeby rolnictwa i w związku z zapotrzebowaniem na drewno opałowe. Ta położona blisko wschodniego wybrzeża Afryki wyspa jest jedną z najbardziej zagrożonych pod względem różnorodności biologicznej części świata. Madagaskar słynie z wielu gatunków roślin i zwierząt, nie występujących nigdzie indziej na świecie. (PAP)nietoperz_140.jpg

 
Polityka Prywatności