Biologia - różne informacje

Blefujące motyle
Blefowanie, najstarszy znany trik każdego pokerzysty, działa także w świecie motyli - czytamy na stronie magazynu "New Scientist". Niektóre motyle, aby uniknąć ataku drapieżnika udają coś zupełnie innego.
Seksmisja służy jaszczurkom
Samice australijskiego gekona, które rozmnażają się bez samców, są znacznie sprawniejsze niż ich rówieśniczki, które rozmnażają się w parach - zaobserwował australijsko-amerykański zespół badaczy.
Delfinie matki uczą córki polować na ryby
Używanie przez delfiny gąbek morskich jako narzędzia pomagającego w polowaniu na ryby to kulturowe zachowanie, przekazywane z matki na córkę - twierdzą australijscy biolodzy. Na zdjęciu: Dodger, 2-letnia samica z gąbką w pysku.
fot. Janet Mann/PNAS.
Zagadki oceanicznych głębin
Źródłem pokarmu dla zwierząt żyjących w morskich głębinach są opadające na dno śluzowe otoczki, wytwarzane przez morskich zwierzęta - ogonice - twierdzą amerykańscy biolodzy na łamach ostatniego "Science". Od lat naukowcy poszukiwali rozwiązania tej tajemnicy życia oceanicznego.
Świerszcze erotomani
Gatunek świerszczy żyjących w rejonach alpejskich ma nietypowe dla tych owadów zachowania godowe - nie wabi partnerek pieśniami, jest wobec nich agresywny i może kopulować nawet co 18 sekund - twierdzi brytyjsko-szwajcarski zespół naukowców.
Pajęczyce wolą kolację od seksu
Samice niektórych gatunków pająków nie mogą się powstrzymać i pożerają swych partnerów jeszcze przed kopulacją. Winna temu jest ich... agresywna osobowość - twierdzą naukowcy.
Późne macierzyństwo to krótsze życie potomstwa
Odkładanie macierzyństwa nie tylko zwiększa ryzyko wad genetycznych u potomstwa, ale może też predysponować je do krótszego życia - wskazują najnowsze badania hiszpańskie.
następne>>>

 
Polityka Prywatności