ŻYCIE PRZECIĘTE. OPOWIEŚCI POKOLENIA MARCA

"Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca" – to niezwykły dokument, który pokazuje losy pierwszej powojennej generacji polskich Żydów, skomplikowane i niejednoznaczne kulturowo drogi rozwoju ich tożsamości oraz historyczne uwikłania. Oparty jest na rozmowach wybranych ze zgromadzonego przez Autorkę obszernego zbioru wywiadów typu „oral history”. Ich bohaterowie, urodzeni i wychowani w miastach i miasteczkach powojennej Polski, opowiadają o swoim dzieciństwie przeżytym w żydowskich lub polskich środowiskach w różny sposób usytuowanych w ówczesnej Polsce.

Mówią o czasach szkoły i dojrzewania. Opowiadają o tym, jak przeżyli Marzec - i kim są po Marcu.

"Ważna część historii polskiej XX wieku została przedstawiona w sposób dociekliwy i niezwykle wciągający. Autorka niczego nie komentuje, niczego nie próbuje uogólniać ani podsumowywać. Każda historia jest unikalnym świadectwem, przeżywamy ją razem z jej bohaterem."
Anna Bikont

"Z rozmów Joanny Wiszniewicz wyłaniają się różnorodne, fascynujące losy ludzkie, rozmaite drogi życiowe, i odmienne sposoby zmagania się z doznaną krzywdą. Myślę, że nie można tej krzywdy w żaden sposób naprawić, ale można o niej mówić i można pozwolić mówić ludziom, którzy jej doznali. Można dopuścić ich do głosu. Takim właśnie - ważnym, mocnym głosem jest książka Joanny Wiszniewicz."
Barbara Engelking-Boni

Joanna Wiszniewicz pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym. Jest autorką książek: "Z Polski do Izraela. Rozmowy z pokoleniem '68 (1992)"; "A jednak czasem miewam sny. Historia pewnej samotności Joannie Wiszniewicz opowiedziana" (1996 - wyróżnienie w konkursie literackim Fundacji Kultury, 2004 - angielskojęzyczna wersja wydana w USA przez Northwestern University Press). Publikowała w "Biuletynie Żydowskiego Instytutu Historycznego" "Gazecie Wyborczej", "Karcie", "Midraszu" i "ResPublice Nowej".

Komentarze
Polityka Prywatności