Pani Wyrocznia

Śmierć zaplanowałam sobie starannie; w przeciwieństwie do życia, które meandrowało od przypadku do przypadku mimo słabych wysiłków z mojej strony, żeby nad nim zapanować. Moje życie jak gdyby się rozmazywało, pełne zawijasów i festonów niczym rama barokowego lustra, co wynikało z tego, że szłam po linii najmniejszego oporu. Chciałam więc, by moja śmierć była schludna i skromna, powściągliwa, może nawet trochę surowa – jak kościół kwakrów czy prosta suknia z pojedynczym sznurem pereł, tak lansowana przez żurnale, w czasach gdy miałam piętnaście lat.

2.JPGŻadnych fanfarów, żadnych głośników, ozdóbek, tym razem żadnego niechlujstwa. Dowcip polegał na tym, żeby zniknąć bez śladu, pozostawiając za sobą jedynie cień trupa – cień, który każdy wziąłby za rzeczywistość. Początkowo myślałam, że mi się to udało.


Walczyła z nadwagą, ma figurę modelki. Dawniej rudowłosa, teraz jest szatynką. Kochał ją polski książę, zakochała się w rewolucjoniście. Życie Joan Foster to seria zmian i sprzeczności, nieprzerwana podróż i ucieczka. Pod pseudonimem publikuje książkę, która staje się bestsellerem i czyni ją sławną. Ktoś zaczyna ją szantażować. Nie potrafiąc poradzić sobie z ciemnymi stronami popularności oraz problemami osobistymi, Joan ucieka do Włoch. Chce zacząć nowe życie, przybierając zupełnie nową tożsamość. Reżyseruje własną śmierć…

Pani Wyrocznia to jedna z najlepszych powieści Margaret Atwood. Mistrzowska parodia form i gatunków literackich, a także przewrotna gra z oczekiwaniami czytelników.

Margaret Atwood (ur. 1939) – światowej sławy kanadyjska powieściopisarka, poetka, eseistka, krytyk literacki. Mieszka w Toronto.

Komentarze
Polityka Prywatności