"Wściekły pies" Wojciecha Tochmana - nagrodzony!

Z radością informujemy, że książka Wojciecha Tochmana Wściekły pies otrzymała honorową nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych „Książka Jesieni 2007”. W imieniu organizatorów Przeglądu – Biblioteki Raczyńskich – Radia „Merkury” Poznań – Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, zapraszamy na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, plac Wolności 19, w dniu 14 stycznia o godzinie 18:00.


INFORMACJE O KSIĄŻCE



Książka Wojciecha Tochmana Wściekły pies pojawiła się w księgarniach 31 października 2007. Tochman prowadzi czytelnika drogą pełną ludzkich słabości, ale i siły. Stawia nas przed niemal namacalnym i budzącym trwogę złem. To książka, która wytrąca z samozadowolenia, zabiera spokój i nie pozwala na egoistyczne odwracanie głowy. Autor każe nam szeroko otworzyć oczy i patrzeć z uwagą na to, czego na co dzień widzieć nie chcemy. Każe nam patrzeć na samych siebie.


FRAGMENT KSIĄŻKI



"Jak czuje się dorosły facet, który przez kilka tygodni nie może odejść od klozetu dalej niż na kilka metrów? Są leki zapierające, ale ile można tabletek brać? Sześć rano, sześć wieczorem, rzygam nimi.
A czasem trzeba wyjść. Czy wiecie, jak czuje się młody kapłan, który nie ma pewności, że jest życie po śmierci? Który stoi za ołtarzem, przed tłumem wiernych, w liturgicznych szatach, w pampersie, i czuje, że z niego się leje?
Powinienem odejść. Bo Kościół mnie nie chce, odrzuca.
A Bóg?
Powinienem zostać, żyć w cnocie czystości. Pokazać Mu, że zrozumiałem, co do mnie mówi.
Nie umiem".


INFORMACJE O AUTORZE

Wojciech Tochman (ur. 1969), wydał Schodów się nie pali (2000, wyd. 2 - 2006), Jakbyś kamień jadła (2002, wyd. 2 - 2005) i Córeńke (2005). Dwukrotny finalista Nagrody Literackiej Nike oraz laureat Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawcow Ksiazek. Jest tłumaczony m.in. na angielski, francuski, niderlandzki, fiński, rosyjski i bośniacki. Od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem ludzi zaginionych. Stworzył (1999) i prowadzi Centrum Poszukiwań ITAKA. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.


INFORMACJE O NAGRODZIE



Biblioteka Raczyńskich, jako najstarsza publiczna Biblioteka w Polsce (1829), mająca status biblioteki naukowej, nie tylko upowszechnia i gromadzi zbiory ale także promuje czytelnictwo.
Poznańskie Przeglądy Nowości Wydawniczych organizowane są od jesieni 1993 r. a ich celem jest promowanie wartościowych książek i ambitnych wydawców. Częstotliwość Przeglądów wyznaczają pory roku: "Książka Zimy", "Książka Wiosny"...
Jury składające się z naukowców, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i dziennikarzy stara się do nagrody typować książki wybitne i ciekawe, biorąc pod uwagę ich treść, walory artystyczne i edytorskie. Dobór tytułów podyktowany jest również chęcią zwrócenia uwagi na obiecujące debiuty i wydawców, którzy w zalewie książek komercyjnych mają odwagę wydawać pozycje ambitne i niskonakładowe.
Przeglądy mają charakter ogólnopolski i aspirację prezentowania możliwie pełnego zestawu nowości wydawniczych z terenu całego kraju. Każdemu tradycyjnie towarzyszy wystawa zorganizowana w gmachu Biblioteki Raczyńskich przy placu Wolności 19. W gablotach pokazane są tytuły ostatnich miesięcy, ułożone według dziedzin wiedzy: historia, nauki społeczne, literatura piękna, biografie itp. Osobne miejsce zajmują firmy wydawnicze, które przekazały w darze Bibliotece swe książki.
Nagrody w postaci dyplomu z grafiką artysty plastyka Andrzeja Jeziorkowskiego wręczane są autorom i wydawcom na uroczystych spotkaniach, które są jednocześnie okazją do poznania ciekawych ludzi. Nagrody na Przeglądach otrzymali m.in. Leszek Balcerowicz, Zygmunt Kubiak, Jacek Kuroń, Stanisław Lem, Janusz Łętowski, Małgorzata Musierowicz, Janina Ochojska, Jerzy Pilch, Eustachy Sapieha, Dorota Terakowska, Ks. Józef Tischner, Olga Tokarczuk, Anna Świderkówna, Ewa Lipska, Karol Modzelewski, Wiktor Osiatyński, Wojciech Jagielski, Janina Kumaniecka, Mariusz Wilk, Anna Janko, Mariusz Grzebalski. Nagradzane były również wydawnictwa, m.in. Wydawnictwo Łuk, Znak, Dolnośląskie, Naukowe PWN, a5, Rebis, Poznańskie.

Uroczystość wręczenia dyplomu jest jednocześnie spotkaniem z publicznością; w programie wieczoru zawsze: rozmowa z nagrodzonymi - prowadzący: Przemysław Czapliński i Piotr Śliwiński oraz spotkanie przy lampce wina.

Komentarze
Polityka Prywatności