Książka wrocławskiego historyka IPN jedną z najlepszych monografii naukowych - Nagroda "Klio" 2007

Podczas XVI Targów Książki Historycznej w Warszawie dr Sebastian Ligarski z wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odebrał Nagrodę „KLIO” za publikację „W zwierciadle ogłoszeń drobnych. Życie codzienne na Śląsku w latach 1945-1949” wydaną przez IPN we Wrocławiu. Porozumienie Wydawców Książki Historycznej po raz dwunasty wyróżniło wkład polskich autorów w popularyzację historii oraz doceniło wydawców literatury historycznej, przyznając Nagrodę „KLIO”.

2.jpgNagroda przyznawana jest corocznie przez niezależne Jury w kilku kategoriach. W 2007 r. Jury nominowało do nagród w kategoriach:
- autorskiej (indywidualny wkład autora w popularyzację historii);
- edytorskiej (dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli itp.);
- monografii naukowej (merytoryczny wkład w poznawanie historii);
- innej, według uznania Jury lub sugestii sponsorów (np. varsaviana).

Laureatem nagrody II stopnia w kategorii monografia naukowa został historyk Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej we Wrocławiu dr Sebastian Ligarski. Książka "W zwierciadle ogłoszeń drobnych. Życie codzienne na Śląsku w latach 1945-1949" została również wcześniej wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę doktorską Narodowego Centrum Kultury.

Autor potraktował ogłoszenia drobne zamieszczane w prasie jako niezwykle ważne źródło wiedzy historycznej. Poprzez ich dogłębną analizę potrafił zobrazować dynamikę różnych procesów zachodzących w społeczeństwie w określonym odcinku czasu. Po raz pierwszy została doceniona wartość inseratów, które ze względu na swą różnorodność tematyczną są niezwykle bogatym materiałem naukowym, opisującym prawie wszystkie dziedziny życia codziennego. O tym i o metodyce pracy pisze zresztą sam autor we "Wstępie" do swojej pracy:

"Niniejsza książka została napisana w oparciu o 194 756 inseratów zamieszczonych na łamach trzech śląskich dzienników: "Pioniera", "Słowa Polskiego" oraz "Dziennika Zachodniego". Celem publikacji jest wskazanie na wartość ogłoszeń drobnych jako źródła do badań nad życiem codziennym i przybliżenie warunków życia na Śląsku w możliwie szerokiej perspektywie czasowej - w latach 1945-1949. (…) Przeprowadziliśmy wnikliwą analizę ponad 194 tysięcy inseratów. Taka liczba poddanych badaniu anonsów implikuje stwierdzenie, że mamy do czynienia ze źródłem masowym, umożliwiającym wyciągnięcie ogólnych sądów, sformułowanie tez oraz poddanie weryfikacji niektórych dotychczasowych ustaleń prezentowanych w literaturze przedmiotu. Badania prowadziliśmy przeglądając każdy z numerów wykorzystanych dzienników i zliczając inseraty w obrębie każdej rubryki. Choć interesowała nas głównie zawartość treściowa inseratów, nie zrezygnowaliśmy jednakże z podjęcia kilku bardziej szczegółowych badań statystycznych w losowo wybranych numerach periodyków. W pracy zastosowano podział tematyczny, którego dokonano po przeczytaniu wszystkich ogłoszeń. Wydzielono siedem rozdziałów, do których dopasowano bardziej szczegółowe zagadnienia. Wydaje się, że tak dobrana tematyka pokazuje źródło jako istotny materiał do badań nad życiem codziennym na Śląsku w obranym zakresie chronologicznym. Podział ten jest subiektywny i zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele wątków, które wynikały z lektury ogłoszeń drobnych, zostało pominiętych bądź potraktowanych bardzo pobieżnie. Istotną trudnością w badaniu inseratów było to, iż wiele z nich można zakwalifikować do różnych grup tematycznych, a zdarzają się również takie ogłoszenia, które spełniają wymogi prezentacji w kilku tematach (przykładowo - inseraty handlowe czy dotyczące poszukiwania pracy). Niemniej wydaje się, że przedstawione w niniejszej pracy wyniki badań przemawiają za przydatnością ogłoszeń drobnych w warsztacie badawczym historyka, i to nie tylko prasoznawcy. (…)"

Sebastian Ligarski, W zwierciadle ogłoszeń drobnych. Życie codzienne na Śląsku w latach 1945-1949, Wrocław 2007, 270 s.

Książka do nabycia w bibliotece Oddziału IPN we Wrocławiu (ul. Sołtysowicka 21a) oraz w księgarni internetowej
www.ipn.poczytaj.pl.

Więcej informacji o Targach Książki Historycznej i Nagrodzie "KLIO" na stronie Porozumienia Wydawców Książki Historycznej http://www.pwkh.pl oraz stronach IPN www.ipn.gov.pl.


Komentarze
Polityka Prywatności