Martin Pollack otrzymał Angelusa

Z przyjemnością informujemy, że nasz autor, Martin Pollack, otrzymał Angelusa - Literacką Nagrodę Europy Środkowej, za książkę "Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu". Sbarramento di Brennero, fortyfikacje na przełęczy Brenner: 6 kwietnia 1947 roku u wejścia do bunkra na granicy austriacko-włoskiej znaleziono zwłoki mężczyzny. Śledztwo pozwala ustalić jego prawdziwą tożsamość: to dr Gerhard Bast, urodzony w 1911 roku w Gottschee, sturmbannführer SS, członek gestapo, zbrodniarz wojenny, poszukiwany listem gończym przez policję w Linzu. Ojciec Martina Pollacka.

"To książka przykuwająca uwagę, a zarazem wyważona, ba, chłodno naukowa. Przede wszystkim jednak bije z niej głęboki humanizm i okiełznany ból. To literacki wyraz dojrzałości, która nie ucieka przed prawdą, lecz akceptuje ją, choć czyni to z wielkim wysiłkiem i dziecięcym poczuciem wstydu".
Claudio Magris

"Czytelnik wspaniałej książki Pollacka będzie wstrząśnięty. W trakcie lektury świadkujemy tragedii, która odsłania prawdę i nabiera wymiarów antycznych".
Ulrich Weinzierl, "Die Welt"

"...wielka reporterska narracja, archeologiczne poszukiwanie śladów i esej z dziejów mentalności".
Andreas Breitenstein, "Neue Zürcher Zeitung"

"Przygnębiająca książka, mądra, świetnie zrobiona dokumentacja i jednocześnie wrażliwa literatura".
Gabrielle von Arnim, "Tages-Anzeiger Zürich"

"`Śmierć w bunkrze` to książka znakomita"
Jak Strzałka, "Tygodnik Powszechny"

"`Śmierć w bunkrze`" to znakomicie napisany, przejmujący i refleksyjny rozrachunek z ojcem, dalszymi przodkami, własnym narodem i jego pangermańską pogardą Słowian"
Piotr Kitrasiewicz, "Magazyn Literacki Książki"

"Martin Pollack nie waha się powiedzieć wprost: mój ojciec był zbrodniarzem. To straszne wyznanie. Zwłaszcza jeśli pada publicznie"
Zbigniew Bauer, "Nowe Książki"

Martin Pollack urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma "Der Spiegel", obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m. in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znana jest książka "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma" (Olsztyn 2000), oraz "Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna" (Wołowiec 2005). Ostatnio opublikował "Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu" (Wołowiec 2006).


Komentarze
Polityka Prywatności