Przerażająca postapokaliptyczna wizja przyszłości Ameryki w powieści uznanej za największe arcydzieło Cormaca McCarthy’ego. Spalona Ameryka, ciemność, proch i kurz przesłaniające niebo. Kamienie pękają od mrozu, a śnieg, który pada, jest szary. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko zdziczałe bandy kanibali. Jakiś straszliwy a nienazwany kataklizm zniszczył naszą cywilizację i większość życia na ziemi.
Droga Cormaca McCarthy’ego to połączenie powieści drogi, powieści przygodowej oraz gotyckiego horroru. To przypowieść o świecie apokalipsy spełnionej, ponura odpowiedź na niepokojące pytanie jak świat wyglądałby bez człowieka. Krytyka literacka zalicza tę powieść do nurtu prozy amerykańskiego minimalizmu, w latach 80-tych nazywanego „brudnym realizmem”.
Cormac McCarthy (ur. 1933) – uważany za jednego z czterech, obok Thomasa Pynchona, Philipa Rotha, Dona DeLillo, najważniejszych pisarzy amerykańskich. Krytycy literaccy nazywają go następcą Williama Faulknera. Droga utrzymywała się na liście bestsellerów „New York Timesa” przez 6 tygodni, została przyjęta do Klubu Książki Oprah Winfrey, otrzymała Nagrodę Pulitzera oraz najstarszą angielską nagrodę w dziedzinie fikcji – The Tait Black Memorial Prize. Na jej podstawie powstaje fim z Viggiem Mortensem w jednej z głównych ról. Jedną z poprzednich powieści McCarthy’ego (Non Country for the Men) sfilmowali w 2007 roku bracia Coen, w ekranizacji innej (Rącze konie) wystąpili Matt Damon i Penelope Cruz.