Jean Baudrillard, Wymiana symboliczna i śmierć

Inaczej niż w społecznościach pierwotnych czy tradycyjnych, w nowoczesnych społeczeństwach wymiana symboliczna już nie istnieje, tym bardziej jako forma społecznej organizacji. Być może właśnie dlatego symboliczność nawiedza nas niczym zmarły; jak żądanie wciąż uchylane przez prawo wartości. Idea Rewolucji od czasów Marksa próbowała to prawo obalić, jednak prędko przekształciła się w Rewolucję według Prawa. Psychoanaliza także żywi się tą obsesją, ale jednocześnie odwraca ją i wpisuje w indywidualną nieświadomość, redukując do Prawa Ojca, kastracji i znaczącego.


2.JPGZawsze i wszędzie to samo - Prawo.

Tymczasem, gdy przekroczymy wszystkie rodzaje ekonomii, te polityczne i te libidalne, dostrzeżemy kształtujący się nowy schemat stosunków społecznych, opartych na eksterminacji wartości. Schemat ten sięga wprawdzie do struktur pierwotnych, lecz jawi się jako radykalna utopia i zwolna przenika wszystkie poziomy dzisiejszego społeczeństwa. Właśnie ów schemat stał się przedmiotem analizy w niniejszej książce, w swych rejestrach tak rozmaitych, jak praca, moda, ciało, śmierć, czy język poezji.

O autorze

Jean Baudrillard (1929-2007) - francuski socjolog i filozof kultury, jeden z najoryginalniejszych krytyków globalizacji, obdarzony apokaliptyczną wyobraźnią i rozpoznawalnym stylem. Zainteresowany społeczeństwem postindustrialnym i kulturowymi skutkami rozwoju technik rzeczywistości wirtualnej, autor teorii symulakrów. Teoretyk fotografii i fotograf. Po polsku ukazała się jego Ameryka (Sic! 1998), rozmowy Przed końcem (Sic! 2001), Pakt jasności. O inteligencji Zła (Sic! 2005), Duch terroryzmu. Requiem dla Twin Towers (Sic! 2005), O uwodzeniu (Sic! 2005), Symulakry i symulacja (Sic! 2005), Wojny w Zatoce nie było (Sic! 2006), W cieniu milczącej większości (Sic! 2006), Spisek sztuki (Sic! 2006) oraz Społeczeństwo konsumpcyjne, jego mity i struktury (Sic! 2006).

Baudrillard: postmodernizm, postpolityka, postnihilizm

Wspólnie z Orgią Myśli oraz Instytutem Francuskim zapraszamy na dyskusję o filozofii Jeana Baudrillarda:

Warszawa, Instytut Francuski, ul. Senatorska 38

25.10 (czwartek), godz. 18.30

W dyskusji wezmą udział: Edwin Bendyk ("Polityka"), Michał Kozłowski (Instytut Filozofii UW) i Jacek Dobrowolski (Orgia Myśli). Prowadzenie: Michał Herer (Orgia Myśli).


Jean Baudrillard, Wymiana symboliczna i śmierć (L'échange symbolique et la mort), przeł. Sławomir Królak, Sic!, Warszawa 2007, ISBN 978-83-60457-36-8, 135x205 mm, 336 s., cena 43,90 zł.

« powrót
Komentarze
Polityka Prywatności