Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności

Błażej Warkocki, analizując twórczość wybranych współczesnych polskich pisarek i pisarzy (Izabela Filipiak, Andrzej Stasiuk, Grzegorz Musiał), poszukuje odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób tworzona jest i regulowana tożsamość. Szczególną uwagę poświęca tożsamości „odmieńca”, zwłaszcza w relacji do seksualności i różnicy płci. Homo niewiadomo nie jest jednak książką o literaturze homoseksualnej, zastrzega autor.

2.JPG"Dotyczy sposobów konstruowania i kwestionowania odmienności, rozumianej zawsze relacyjnie (odmiennym można być tylko w stosunku do kogoś lub czegoś). W ten sposób możemy zauważyć ją nawet tam, gdzie się jej nie spodziewaliśmy".
"Powstała książka wybitna. Po jej przeczytaniu spierać się o problem tożsamości społecznej i polską literaturę będzie trudniej. I za to utrudnienie rozmowy należy się Błażejowi Warkockiemu najwyższe uznanie". (Przemysław Czapliński)

"Autorowi przypada zasługa włączenia queer studies w struktury polskiej polonistyki, co dowodzi odwagi i rozważności. […] Z uwagi na pokazowy przekrój przez polską kulturę lat 80. i 90. praca jest ważnym przyczynkiem do historii kultury polskiej. Ponadto, korzystając w szerokim zakresie z podstawowych teorii zachodnioeuropejskich i amerykańskich, autor daje przykład kompetentnej adaptacji zachodnich prac z zakresu teorii kultury. Sposobem prezentacji wybranych autorów i odwagą formułowania wyrazistych tez pobudza do przyszłych opracowań". (German Ritz)

O autorze

Błażej Warkocki (ur. 1977) - krytyk literacki. Doktorat obronił w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współautor Kalendarium życia literackiego 1976-2000 (2003) oraz współredaktor tomu zbiorowego Homofobia po polsku (2004). Publikował m. in. w "Tekstach Drugich", "Res Publice Nowej", "Polonistyce", "Ha!arcie", "Fa-arcie", "Krytyce Politycznej", "Czasie Kultury", "Pograniczach", "Le Monde Diplomatique", a także w kilku tomach zbiorowych: Odmiany odmieńca (2002), Parametry pożądania (2006), Omosessualità e Europa (2006). Członek rady naukowej internetowego pisma poświęconego studiom queer "Interalia". Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół wybranych wątków współczesnej polskiej kultury (a zwłaszcza literatury) w kontekście kategorii gender i queer.


Patron medialny: Krytyka Polityczna

Błażej Warkocki, Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności, Sic!, Warszawa 2007, ISBN 978-83-60457-34-4, oprawa miękka, 200 s., cena 34,90 zł.

Komentarze
Polityka Prywatności