OSOBLIWA MATERIA

„Osobliwa materia” to wyjątkowy zbiór opowieści grozy. Groza czai się między słowami, w niewypowiedzianym napięciu miedzy bohaterami. Każde z opowiadań w jakiś sposób mówi o życiu na granicy. Niekiedy jest to granica polityczna, terytorialna, czasem granica między dzieciństwem i dorosłością, życiem i śmiercią, normalnością i szaleństwem. Życie na granicy to życie w strefie szczególnego zagrożenia. Dlatego bohaterowie Mory to ludzie widma, niejednoznaczni, amorficzni i niedookreśleni.


Opowiadania składające się na debiutancki zbiorek Terézii Mory to maistersztyki, miniaturowe soczewki, przez które widać nieucukrzony, trudny, wręcz brutalny świat. Taki jest też jezyk Mory. Szorstki, rwany, niepozostawiający złudzeń.

Książka została nagrodzona w 1997 roku Open-Mike-Literaturpreis, w 1999 roku Nagrodą im Ingeborg Bachmann, a w 2000 roku Nagrodą Chamisso.
Terézia Mora urodziła się w 1971 r. w miejscowości Sopron na Węgrzech. Od 1990 roku mieszka w Berlinie. Niemieccy krytycy zgodni są co do tego, że pożegnanie Węgierki Mory z ojczyzną i ojczystym językiem to szczęście dla literatury niemieckiej.
Jest autorką zbioru opowiadań "Osobliwa materia" (polski przekład 2007), powieści "Każdego dnia" (polskie wydanie 2006), scenariuszy filmowych i telewizyjnych, sztuk teatralnych, przekładów (m. in. "Harmonia caelestis" Pétera Esterházyego).

Komentarze
Polityka Prywatności