"Brzemię rzeczy utraconych"
6 września ukaże się powieść Kiran Desai zatytułowana Brzemię rzeczy utraconych. Autorka, jako najmłodsza laureatka w historii, została w ubiegłym roku uhonorowana Nagrodą Bookera. Mamy nadzieję, że będą Państwo mogli poznać ją osobiście podczas jej wizyty w Polsce, organizowanej wspólnie z British Council. Autorka spotka się z czytelnikami i dziennikarzami w Szczecinie 15.09 o godz. 19.00 w Bibliotece Brytyjskiej, w Warszawie 17.09 o godz. 19.00 w Tarabuku i w Poznaniu 18.09 o godz. 19.00 w Bibliotece Brytyjskiej.
Kiran Desai urodziła się 3 września 1971 roku w Indiach, gdzie mieszkała przez 14 lat. Potem razem z matką Anitą Desai, pisarką trzykrotnie nominowaną do Bookera, przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, a już po roku przeniosła się do Massachusetts
w USA. Autorka odebrała staranne wykształcenie (m.in. na Columbia University). I to właśnie w czasie studiów dokończyła pisanie debiutanckiej powieści Zadyma w dzikim sadzie, za którą w 1998 roku otrzymała prestiżową Betty Trask Award - jej laureatami byli m.in. Zadie Smith za Białe zęby (2001) i Hari Kunzru za Impresjonistę (2002).
Zaczynając pracę, chciała napisać o tym, jak to jest być cudzoziemką w Nowym Jorku. Uznała jednak, że to za mało, i historia emigranta z Indii stała się tylko jednym z wątków powieści. Brzemię rzeczy utraconych to opowieść o losach Sai, szesnastolatki mieszkającej w Himalajach w domu surowego i nieczułego dziadka; Gijana, korepetytora dziewczyny, z którą później połączy go miłość, by z czasem mogła ją zakończyć rewolucja Gorkhów; kucharza, który nie umiał myśleć o sobie jak o człowieku godnym szacunku, i jego synu, Bidźu, który w Nowym Jorku miał zdobyć świat, a został wykorzystany przez pozbawionych podstawowych zasad etycznych Amerykanów i świeżo przeszczepionych obywateli Nowego Świata. To powieść o braku równowagi między lepszym i gorszym światem. O budowaniu tożsamości na emigracji i o tym, jak postrzegamy siebie i innych, gdy zostajemy wyrzuceni poza ramy ojczyzny i rodziny.
Pisanie książki, którą za chwilę Państwo otworzą, zajęło Kiran Desai 7 lat, spędzonych w kuchni, ponieważ tylko w niej potrafi pisać. Z ponad 1,5 tysiąca stron notatek została wykrojona powieść, która po prostu musiała dostać Bookera. Desai często porównuje się do Zadie Smith, V.S. Naipaula czy Salmana Rushdiego, który zresztą jest jej ogromnym wielbicielem. Według krytyków, powieść Desai lepiej niż jakakolwiek inna książka opisuje problem, przed jakim stanął świat po 11 września 2001 roku.