Ruszyły zdjęcia do najciekawszej komedii romantycznej 2008 roku

W sobotę (25.08.2007) padł pierwszy klaps na planie filmu „Rozmowy nocą”. W rolach głównych zobaczymy Magdalenę Różczkę i Marcina Dorocińskiego, a w pozostałych całą plejadę gwiazd polskiego kina i telewizji. Scenariusz komedii został uhonorowany prestiżową nagrodą w konkursie Hartley Merrill w 2006 roku.

2.JPG„Rozmowy nocą” to komedia romantyczna łącząca w sobie urzekającą i przejmującą historię w stylu - „Kiedy Harry poznał Sally” z szaleństwem, humorem i bajkowością filmu „To właśnie miłość”. Opowieść o dwojgu stworzonych dla siebie ludzi poszukujących uczucia i bliskości, jednak mijających się ciągle w swoich życiowych perypetiach. Wysmakowana i nietuzinkowa, jednocześnie bawiąca do łez i skłaniająca do refleksji.

- Będzie to film dla wszystkich tych, którzy mimo piętrzących się przeciwności dalej próbują szukać szczęścia w życiu, swojej wymarzonej drugiej połowy, a na codzienne problemy potrafią spojrzeć z przymrużeniem oka i uśmiechem – mówi Agata Janicka, producent „Rozmów Nocą”.

Scenariusz do filmu, autorstwa Karoliny Szymczyk - Majchrzak, jako pierwszy z gatunku komedii romantycznej został wyróżniony nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w prestiżowym konkursie Hartley Merrill w 2006 roku. Tekst powstał we współpracy z Marcinem Jaworskim (50/50 FILMS).

Producentem „Rozmów nocą” jest SPI International Polska wspólnie z 50/50 FILMS. Koproducentem jest Telewizja POLSAT. Film jest współfinansowany również przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Reżyser: Maciej Żak
Operator obrazu: Michał Englert
Producenci: Agata Janicka (SPI International Polska), Marcin Jaworski (50/50 FILMS)
Dystrybucja: SPI
Data premiery: 15.02.2008

♀ Matylda i  Bartek ♂


„Jemy po to, żeby żyć, żyjemy po to, żeby kochać”- tak rozpoczyna swoją książkę pewien zdolny kucharz.”

Trudno się z tym nie zgodzić. Miłość, ta prawdziwa i ta przelotna, to jedyny afrodyzjak, na który ludzki organizm się nie uodparnia. Szaleńcza czy rozważna – zawsze działa tak samo – sprawia, że świat nabiera sensu, a życie ma wyraźnie słodki smak. Jak nigdy dotąd. I wszyscy, młodzi czy starzy, bogaci i biedni, mędrcy oraz głupcy na swój sposób szukają tej jedynej prawdziwej i bezcennej wartości.

 „Kiedy mężczyzna i kobieta stają się dla siebie dwoma przeciwstawnymi biegunami, nie należy za wszelką cenę przyciągać ich do siebie.”

Szczególnie, kiedy dzieli ich właściwie wszystko. Tak jak Matyldę i Bartka. Ona lepi anioły z ciasta i sprzedaje je do galerii. On jest świetnym szefem kuchni, który wciąż czeka na spełnienie swoich zawodowych ambicji. Ona „zaszczepiła się” na mężczyzn. On wciąż szuka swojej połówki. Ona dokładnie wie czego chce. On ma być tylko częścią jej planu… 

„Związek jest jak jazda samochodem pod prąd. Nie wiadomo, komu uda się ujść z życiem.”

Łączy ich głównie to, co najbardziej dzieli, czyli skrajna różnorodność. A także, jeszcze niezdiagnozowana, ale coraz mocniej doskwierająca samotność. Są jednak na tyle niezależni i silni, aby przekuwać słabości w zalety. Ona buduje, więc wymyślną strategię i postanawia dać ogłoszenie, które pomoże osiągnąć  upragniony cel. On, raczej dla żartu, szuka bratniej duszy w anonsach towarzyskich. Żadne z nich nie przeczuwa, że mogą być jedynie częścią większego planu…

„Wierzę w uczucia, w dwie połówki tej samej pomarańczy i w piorun, który czasem trafia i… masz cholernie zimne stopy.”


Po raz pierwszy wspólnie na dużym ekranie dwie gwiazdy młodego pokolenia:
Magdalena Różczka (Matylda) oraz Marcin  Dorociński (Bartek).
Magdalena Różczka ur. 27 lipca 1978 w Nowej Soli. Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w Warszawie ukończyła w 2004 roku. Już jako nastolatka grała w amatorskim teatrze, jednak na poważnie przed kamerą zadebiutowała sześć lat temu. Pierwszą rolą był epizod w „Klanie”, później w „Lokatorach” i „Rodzinie zastępczej”. W 2002 roku trafiła do telenoweli „Samo życie”.  Pojawiła się jeszcze między innymi w „Bao Bab, czyli zielono mi” (2003), „Pornografii” (2003) i w „Niedosycie” (2004). W 2004 roku otrzymała propozycję zagrania jednej z głównych ról w serialu Macieja Dejczera „Oficer”, który przyniósł jej popularność. W następnym roku powstał serial „Wiedźmy”, w którym zagrała jedną z trzech głównych bohaterek. Wystąpiła też w głównej roli w „Lekarzu drzew” Janusza Zaorskiego (2005 r.). W zeszłym roku mogliśmy oglądać ją w serialu „Oficerowie”, a w tym roku we wspaniałej roli w „Rysiu” wyreżyserowanym przez Stanisława Tyma. 
Marcin Dorociński ur. 22 czerwca 1973 w Milanówku. Aktor filmowy i teatralny. Warszawską Akademię Teatralną ukończył w 1997 roku. Występuje na deskach Teatru Dramatycznego. Przed kamerą zadebiutował w 1996 roku jako student w drugiej części serialu „Dom”. Potem były role w „Szamance” Andrzeja Żuławskiego, „Kiler-ów 2-óch” Juliusza Machulskiego i serialu „Ekstradycja 3”. Pierwszą główną rolę otrzymał w 1999 roku. W „Krugerandach” Wojciecha Nowaka. Widzowie pamiętają go również z seriali „Glina”, „Kryminalni” czy „Sfora” i filmów „Przedwiośnie” Filipa Bajona i komedii „Vinci” Juliusza Machulskiego. W 2005 roku zagościł na dłużej w serialu „Fala zbrodni”. Uznanie przyniosła mu jednak rola podkomisarza Sławomira Desperskiego „Despero” w „PitBullu” Patryka Vegi. Otrzymał za tę kreację nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Później zagrał główną rolę w filmie „Dzisiaj jest piątek” obok Małgorzaty Kożuchowskiej i w serialu „Fałszerze. Powrót sfory”. Nie zabrakło go również w „Tajemnicy twierdzy szyfrów” Adka Drabińskiego. Ostatnio dołączył do obsady serialu komediowego „Hela w opałach”. W teatrze telewizji zagrał m.in.                                                                                                                                                 w    "Cydzie”,    „Klubie  kawalerów”, „Transferze” oraz „Poskromieniu złośnicy”.

Konkurs Hartley-Merrill
„Rozmowy nocą” zostały uhonorowane prestiżową nagrodą w konkursie Hartley-Merrill w 2006 roku. To pierwsza polska komedia romantyczna, której scenariusz zdobył uznanie jury.
Hartley-Merrill jest jednym z najbardziej znanych konkursów scenariuszowych na świecie. Dwadzieścia siedem lat temu Ted Hartley, prezes RKO Pictures oraz jego żona, Dina Merrill wpadli na pomysł ogłoszenia konkursu na scenariusz filmowy w krajach byłego ZSRR. Zainaugurowano go wspólnie ze Stowarzyszeniem Scenarzystów Ameryki oraz z Robertem Redfordem, Nikitą Michałowem i Davidem Putnamem. Później rozszerzono go na inne kraje. Obecnie organizowany jest w 21 państwach – m.in.  Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Nowej Zelandii, Kubie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Meksyku, Argentynie i Peru. Celem konkursu jest wyłanianie i promowanie scenariuszy o tematyce uniwersalnej, mogącej zainteresować światową publiczność.
Spośród 42 scenariuszy, które zdobyły nagrody w międzynarodowej edycji konkursu na ekran przeniesiono 29. Realizacji doczekało się też wiele tekstów, które zajęły dalsze miejsca. Jeden z nich był nominowany do Oskara, jeden wygrał Festiwal w Sundance, a liczne zdobywały laury na festiwalach w krajach pochodzenia.
Polskie scenariusze odnoszą w tym konkursie znaczące międzynarodowe sukcesy. Wiele zostało zrealizowanych – są wśród nich: „Bandyta” Cezarego Harasimowicza czy „Komornik” Grzegorza Łoszewskiego wyreżyserowany przez Feliksa Falka, który zdobył Złote Lwy w Gdyni w 2005 roku.
W jury konkursu zasiadali m.in. Juliusz Machulski, Robert Gliński, Jacek Kondracki, Małgorzata Szumowska czy Feliks Falk.

Komentarze
Polityka Prywatności