Kultura i sprawiedliwość

30 sierpnia do księgarń trafią kolejne dwa tytuły z serii Key Concepts: Kultura i Sprawiedliwość: Fred Inglis, Kultura, przeł. Małgorzata Stolarska. Kultura, jak napisał kiedyś Raymond Williams, jest jednym z najtrudniejszych słów naszego języka. Od tamtej pory pojęcie to stało się częścią codziennego słownictwa i używane jest w wielu różnych kontekstach: do opisu zachowań korporacji lub przestępców; jako część prywatnej lub narodowej tożsamości, a nawet jako nazwa ministerstwa.

2.JPGW swej inspirującej książce Fred Inglis szkicuje historię pojęcia od czasu jego narodzin w epoce niemieckiego Oświecenia aż po współczesne próby radzenia sobie z przemożnym wpływem globalizacji. Przedstawiając poglądy najważniejszych filozofów i teoretyków, autor wybiera podejście chronologiczne, aby ukazać, jak definicje kultury i postawy kontrkulturowe zmieniają się w czasie. W zakończeniu podkreśla potencjalne wady postmodernizmu i przekonuje, że prawda, dobro i piękno pozostają niezbywalnym elementem każdej dyskusji o kulturze.

Książka przeznaczona zwłaszcza dla studentów i wykładowców socjologii, nauk politycznych, antropologii, kulturoznawstwa i medioznawstwa.

Fred Inglis jest emerytowanym profesorem kulturoznawstwa na University of Sheffield (Wielka Brytania).

Fred Inglis, Kultura (Culture), przeł. Małgorzata Stolarska, Sic!, Warszawa 2007, ISBN 978-83-60457-31-3, oprawa miękka, 228 s., cena 28,90 zł.

  • Harry Brighouse, Sprawiedliwość,  przeł. Sławomir Królak

Sprawiedliwość jest zwięzłym i przystępnym wprowadzeniem do najważniejszych teorii sprawiedliwości we współczesnej politologii. Książka ma za zadanie wyposażyć czytelnika w jasne rozumienie samych teorii, jak i argumentacji przeciwników, a także tego, w jaki sposób jedne i drugie wpływają na siebie nawzajem. Autor szczegółowo zdaje sprawę z Johna Rawlsa teorii sprawiedliwości jako uczciwości; z alternatywnego podejścia, jakie wypracował indyjski ekonomista, laureat Nagrody Nobla, Amartya Sen; z libertariańskich teorii Miltona Friedmana i Roberta Nozicka; z opartej na „prawach grupowych” teorii Willa Kymlicki; oraz z teorii „parytetu uczestnictwa” autorstwa Nancy Fraser. Książka zawiera także obszerne rozważania o naturze i celach budowania teorii politycznych, a także pytania o to, czy teorie sprawiedliwości powinny zajmować się jedynie instytucjami społecznymi, czy może także osobistymi motywacjami i zachowaniem jednostek.

Harry Brighouse jest profesorem filozofii na University of Wisconsin (USA).

Harry Brighouse, Sprawiedliwość (Justice), przeł. Sławomir Królak, Sic!, Warszawa 2007, ISBN 978-83-60457-30-6, oprawa miękka, 228 s., cena 28,90 zł.

 

***

Książki z serii Key Concepts, publikowane w Wielkiej Brytanii przez prestiżową oficynę Polity Press, ukazują się w Polsce nakładem Wydawnictwa Sic! z rekomendacją prof. Zygmunta Baumana.

„O takich monografiach każdy student socjologii marzy: zwięzłe, choć ogarniające całość istniejącej wiedzy o przedmiocie, napisane przez znakomitych specjalistów, a przejrzyście skonstruowane i przejrzyście wyłożone, naraz zaoszczędzające żmudnych poszukiwań i zachęcające do dalszych, świadomie ukierunkowanych studiów. A zestaw tytułów tak jest przez redaktorów serii skomponowany, by dostarczyć rzetelnej informacji o każdym zagadnieniu, przez jakie przyjdzie studentom przegryzać się w trakcie ich studiów” (Zygmunt Bauman).

Dotychczas ukazały się następujące tytuły z serii: Fundamentalizm, Władza, Rynek, Konsumpcja, Prawa człowieka, Prawa mniejszości, Bieda, Koncepcje „ja”, Etniczność.

Patroni medialni serii: Onet.pl. Independent.pl, Gazeta Studencka


Komentarze
Polityka Prywatności