Wstrząsająca spowiedź z życia współczesnej kobiety zniewolonej przez ortodoksyjny katolicyzm. Najciekawszy debiut wśród jesiennych książek Wydawnictwa Literackiego. Współczesna powieść, która narusza tabu. Historia dzieciństwa, młodości i dojrzewania w „patologicznie katolickiej” rodzinie, gdzie nie ma miejsca na uczucia, jest za to przemoc i okrucieństwo w imię oklepanych regułek wspieranych autorytetem Biblii i Kościoła.
Bohaterowie tej fundamentalistycznej sagi są pozbawieni uczuć. Miłość jest dla nich czymś podejrzanym i nieprzyzwoitym. Mężowie, żony, rodzice, dzieci nie potrafią kochać i nie są kochani.
Bezgranicznie nieszczęśliwi, męczą się w domach zamienionych w pułapki.
Mężczyźni uciekają w alkoholizm lub romanse, a kobiety w sprzątanie i dewocję.
Dzieci, jak ryby – nie mają głosu.
Wymogi przekazywanej z pokolenie na pokolenie tradycji i rytuału całkowicie określają ich życie. Liczy się tylko to, co ludzie powiedzą, a opinia środowiska, w którym rozgrywa się akcja powieści, wyznacza nieprzekraczalne granice tego co jest lub nie jest grzechem. Bezrefleksyjna bigoteria uznaje tylko jeden model życia – „wzorzec katolicki”, który daje mężczyznom prawo do sprawowania władzy w domu, do uzależnienia ekonomicznego i do wykorzystywania seksualnego swoich żon. Kobiety ta sama zasada uczy pokory i zgody na status niewolnicy. Złotouści animatorzy ruchów odnowy mają odpowiedzi na wszystkie pytania i uroczy uśmiech dla obcych, dla rodziny są zwykłymi socjopatami. Świat przedstawiony w Katonieli to obraz środowiska małomiasteczkowej inteligencji.Opisany odważnie i bezkompromisowo. Oryginalny, plastyczny język stylizowany na język biblijnych sentencji lub ludowych modlitw sprawia, że opowieść przybiera miejscami formę ballady. Dzięki temu zabiegowi dramatyzm „życia codziennego” w tej powieści nabiera cech psychologicznego dreszczowca.
Premiera 30 sierpnia !!!