Nagroda dla Martina Pollacka

Z przyjemnością informujemy,że Martin Pollack został laureatem „Ehrenpreis des österreichischen Buchhandels für Toleranz in Denken und Handeln“, której wręczenie nastąpi podczas Austriackiego Tygodnia Książki w Wiedniu w dniu 12 listopada 2007. Martin Pollack urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie.

Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma "Der Spiegel", obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m. in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znana jest książka "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma" (Olsztyn 2000), oraz "Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna" (Wołowiec 2005), "Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu" (Wołowiec 2006). Ostatnio opublikował „Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma” (Wołowiec 2007).

Wznowienie wydanej w 2000 roku przez Borussię książki będącej, jak mówi jej autor, owocem "zakazu wjazdu do Polski": "Czułem się sparaliżowany faktem, że nie mogę już tam jeździć, aż pewnego dnia mój przyjaciel, austriacki autor Christoph Ransmayr poradził mi, bym wykorzystał swoją wiedzę o polskiej historii oraz literaturze i napisał książkę o tym kraju" ("Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Opowieści trzynastu tłumaczy" pod red. Bożeny Dudko)

"Książka Martina Pollacka pokazuje, jak wielkie możliwości artystyczne i poznawcze zawiera ten rodzaj pisarstwa, który Clifford Geertz określa mianem gatunków zmąconych. Bo `Po Galicji` jest i nie jest reportażem literackim, jest i nie jest esejem historycznym, jest i nie jest książką z antropologii kulturowej. Nie jest, ale zarazem jest tym wszystkim jednocześnie. I to na sposób nowatorski i znakomity."
Ryszard Kapuściński


Komentarze
Polityka Prywatności