Szczęście nadejdzie jutro

Narkotyki, wizyty w kasyno, wakacje na Cyprze, angielskie szkoły dla zaniedbywanych dzieci moskiewskich biznesmenów, drogie samochody i szyfonowe sukienki za 80 tysięcy rubli… Ciąg dalszy scen z życia rosyjskich oligarchów. Nikita, młoda i atrakcyjna mężatka, postanawia założyć agencję ochrony zatrudniającą kobiety. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest wielu specjalistów, w tym agent Mossadu; firma jednak ma poważne problemy.

W końcu oddział bodyguardek odnosi furorę. Zlecenia sypią się jedno za drugim, a media pękają od doniesień o niezwykłej agencji. Pewnego dnia zostaje uprowadzony kochanek teścia Nikity…

Oksana Robski

Popularna powieściopisarka, której specjalnością jest pokazywanie życia
najbogatszych kobiet Rosji.
 „
The New York Times”

Tylko nie pytajcie mnie, ile mam par butów. I nie wiem też, ile pokoi ma mój dom.

Oksana Robski w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung” (za Onet.pl)

Oksana Robski jest uosobieniem snobizmu
i rosyjskiego nowobogactwa – jada trufle po 30 dolców za gram i na różne sposoby szasta forsą, której nie zarobiła. Ale napisała powieść o życiu takich jak ona żon milionerów z luksusowych osiedli pod Moskwą (…). Dzieło i autorkę mocno skrytykował mój kolega redakcyjny Wacław Radziwinowicz. W drogiej knajpie usłyszał od atrakcyjnej Oksany stek banałów i ani słowa obywatelskiego oburzenia na wojnę w Czeczenii (…) Nie poznałam pisarki Robski osobiście i nic mi nie przeszkadzało wnikać w nieliche problemy heroin „Casualu”: mąż trup, gospodynie kradną futra lub apaszki, po zastrzykach z botoksu twarz wygląda jak maska klauna, bank chce zlicytować willę za 3,5 mln dolarów, najemny morderca zabił nie tego klienta… Krótkie aforystyczne zdania, pokłady ironii i autoironii, odkrywcza fabuła – nikt dotąd nie spojrzał na konstelację rosyjskich milionerów od środka. Bogaci także płaczą. I śmieją się sami z siebie.

Anna Żebrowska, „Gazeta Wyborcza”, Wysokie Obcasy

Robski (…) dwa lata temu zabłysnęła powieścią „Casual. Zwyczajna historia”. Opowieść rozgrywająca się w brutalnym świecie wielkich pieniędzy stała się lektura obowiązkową wszystkich aspirujących do lepszego życia Rosjanek.

Bartosz Zwierz, „Dziennik”

Oksana Robski – rosyjska dziennikarka i scenarzystka, właścicielka modnej galerii; w przeszłości założycielka pierwszej w Moskwie agencji ochrony „Nikita” złożonej wyłącznie z kobiet, projektantka ubrań dla służących, sprzedawca mebli importowanych z Azji. Autorka kilku powieści, w tym głośnej Casual. Zwyczajnej historii, opisującej życie nowobogackich Rosjan.

fot. Oleg Klimov

Casual. Zwyczajna historia

Bajecznie kolorowy, egzotyczny i śmiertelnie niebezpieczny… Świat,
w którym biznes, polityka i korupcja, snobistyczne pretensje
i zamiłowanie do luksusu tworzą niezwykle wybuchową mieszankę.

Bohaterka książki, młoda wdowa po zastrzelonym biznesmenie, wynajmuje mordercę, któremu zleca zabicie sprawcy śmierci męża. Zamordowany zostaje jednak niewinny człowiek…

Przekład z języka rosyjskiego: Małgorzata Buchalik

Świat, w którym życie przypomina fabułę okrutnych baśni braci Grimm.
Łukasz Gołębiewski, „Rzeczpospolita”

Kpina z nowobogackiej Rosji.
Piotr Kofta, „Przekrój”

Ot, zwyczajne życie pierwszego w tej części świata pokolenia bogatych kobiet,
które za dwadzieścia lat będą pierwszym pokoleniem bogatych staruszek. Bardzo pouczająca lektura.
Bogdan Wojdyła, „Angora”

W  świecie Oksany Robski można ufarbować pudla pod kolor sukni, wydać fortunę na ubrania i płacić masażystce pensję, która warta jest tyle, co porcja sushi w modnym klubie. Oto Rosja właśnie!
Książka Oksany Robski jest niczym wyprawa do wirtualnego zoo.
Choć nie można w nim dotknąć egzotycznych stworzeń, warto o nich sobie poczytać.
Anna Grużewska, „Pani”

Oksana Robski (…) sama jest mieszkanką Rublowki. Można wierzyć jej uszczypliwemu portretowi najbogatszych moskwianek. Zabawne.
Łukasz Modelski, „Twój Styl”

Kryminał i satyra napisana przez dziewczynę, do której należy jeden z tych pałaców. Tuż obok willi Michaiła Chodorkowskiego.
„Playboy”

Nie dajcie się zwieść tytułowi, bo książka zwyczajna nie jest! Morderstwa i… farbowanie pudla,
którego kolor nie pasował do sierści sukni właścicielki. Oto świat z Rublowki.
„Fakt”

Rosyjski bestseller o interesach, polityce, miłości i zdradzie.
„Premiery”

Nowi Ruscy

Jedna rzecz ich łączy: ciężka praca. Ludzie z klasy średniej pracują od 9.00 do 18.00, po czym wracają do swoich rodzin, piwa i piłki nożnej, a ci ludzie rzadko kończą przed 10.00 wieczorem.

Oksana Robski

Żarliwą pracą nie dorobisz się murowanego pałacu.

przysłowie rosyjskie

Nowi Ruscy. Kilkanaście lat temu na gruzach imperium sowieckiego sprytem, ciężką pracą lub oszustwem zaczęli dorabiać się swoich milionowych fortun. Oskarżani często o cynizm, ekstrawagancję
i brutalność, są zdaniem Oksany Robski normalnymi ludźmi, ani lepszymi, ani gorszymi niż pozostali: Chciałam sportretować ten świat inaczej niż jest on odbity w magazynach i tabloidach. Pokazać, że ci ludzie nie tylko korzystają z usług stylistów i manikiurzystek, ale też po prostu żyją własnym życiem. Tracą tych, których kochają, umierają na nieuleczalne choroby. Zakochują się i zdradzają. Nie zgadzam się z twierdzeniem, że tylko ludzie, którzy nic nie posiadają, mają uczucia.

Moskwa jest bardzo specyficzną konstelacją nowobogackich. Wedle wyliczeń miesięcznika Forbes w stolicy Rosji mieszka więcej milionerów niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie. Pod tym względem ustępuje jej nawet Nowy Jork. Podczas gdy przeciętny dochód Rosjanina wynosi kilkadziesiąt dolarów, majątki najbogatszych sięgają pułapu kilku lub kilkunastu milionów dolarów, a ich inwencja w wymyślaniu luksusowych obiektów konsumpcji nie zna granic. Za 70 tys. dolarów zamawiają swe portrety u znanego malarza, Nikasa Safronowa, a krewnym i przyjaciołom kupują w prezencie karety i powozy.

Bogaci Moskwiczanie nie mieszkają w centrum miasta. Ich rezydencje znajdują się na zachodnim przedmieściu siemiomilionowej metropolii, w przytulnej i ekskluzywnej dzielnicy zwanej Rublowką. Niegdyś w okolicznych sosnowych i brzozowych lasach odpoczynku szukali rozmaici sowieccy dygnitarze, zwłaszcza Stalin i Breżniew. Dziś nie ma już tych lasów, na ich miejscu wznoszą się okazałe wille nuworyszy. Sąsiadują one z rezydencjami prezydentów Władimira Putina, Borysa Jelcyna, Michaiła Gorbaczowa czy pisarza Aleksandra Sołżenicyna. Dom Oksany Robski znajduje się tuż obok pustej teraz posiadłości Michaiła Chodorkowskiego. Mówi się, że Rublowka to taki rezerwat milionerów, a znajdujące się na jej terenie domy przypominają „kopie bez oryginałów”. Są tak drogie, że miejscowy deweloper obiecuje helikopter jako bonus do zakupionej nieruchomości.

Czasy rozrzutnych „nowych Ruskich” z lat dziewięćdziesiątych, znanych z kasztanowych sportowych marynarek, złotych łańcuchów, fryzury na jeża i złego gustu dawno już minęły. Zastąpiła ich wąska arystokracja, dyskretniej manifestująca swoje apetyty. Posiada ona majątki o wysokości niewyobrażalnej nawet w skali międzynarodowej (…) Po części ci nowi „nowi Ruscy” są tymi samymi przedsiębiorcami, którzy wzbogacili się na niewyraźnych prywatyzacjach w latach dziewięćdziesiątych. Teraz  mają po trzydzieści, czterdzieści lat i prowadzą interesy bardziej zgodne z prawem. W ich posiadaniu znajdują się koncerny paliwowe i wielkie kopalnie, sieci telefonii komórkowej, a także firmy deweloperskie.

 „Los Angeles Times”


Komentarze
Polityka Prywatności