Wspomnienia Constance Briscoe, wydane pod tytułem Ugly, ukazują świat dziecka, które musiało dojrzeć przedwcześnie. Powodem tego była codzienna walka o przetrwanie w najbardziej nieprzyjaznym dla dziewczynki środowisku – w jej własnym domu. Nieustannie poniżana i dręczona staje się w oczach czytelnika postacią bez mała heroiczną, siła jej woli przeciwstawia się bowiem niesprawiedliwości z mocą znamionującą niepospolity charakter.
Clare, gdyż takie przylgnęło do niej przezwisko, urodziła się w Anglii, jako czwarte dziecko nieudanego małżeństwa imigrantów z Jamajki, które rozpadło się jeszcze przed jej poczęciem. Nie mogąc znieść tytułowej „brzydoty” swojej córki oraz jej nocnego moczenia matka Clare znęca się nad nią fizycznie
i psychicznie. Dla dziewczynki dom staje się miejscem do tego stopnia przerażającym, że zwraca się ona do opieki społecznej z zamiarem zamieszkania w sierocińcu, a gdy plan ten się nie udaje, wypija środek dezynfekujący.
W wieku trzynastu lat Clare zwraca się do sądu, by doprowadzić do zaprzestania domowych tortur. Zetknięcie z wymiarem sprawiedliwości nadaje jej życiu nowy sens: Clare zaczyna marzyć o karierze adwokata. Jej marzenia ugruntowują się podczas szkolnej wycieczki do Knightsbridge Courts. Spotyka tam mecenasa Michaela Mansfielda, który oferuje Clare pomocną dłoń w jej zamierzeniach.
Wyzwolenie spod okrutnej władzy rodzicielskiej otrzymuje swój symboliczny wyraz w przybraniu przez Clare jej prawdziwego imienia, Constance. Obecnie Constance Briscoe jest cenionym adwokatem, a także sędzią. Była jedną z pierwszych czarnoskórych sędzin w Wielkiej Brytanii. Niniejsze wydanie książki zawiera również niezwykle interesującą relację z procesu, który wytoczyła autorce jej matka twierdząc, iż zawarta w książce opowieść o znęcaniu się nad dzieckiem jest pomówieniem.