W listopadzie nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się znakomita powieść szwedzkiego pisarza Steve’a Sema-Sandberga Biedni ludzie z miasta Łodzi. To jeden z największych wydawniczych fenomenów ostatnich lat. W dwa miesiące po opublikowaniu książka zdobyła najważniejszą szwedzką nagrodę literacką – Nagrodę Augusta. Prawa do powieści kupiło kilkadziesiąt krajów. W każdym z państw wydanie dzieła szwedzkiego autora budzi dyskusję i wywołuje falę pozytywnych recenzji.
Chaim Mordechaj Rumkowski. Władca łódzkiego getta. Pan życia i śmierci. Dla jednych postać budząca odrazę, kolaborant zmuszający Żydów do wyniszczającej pracy na rzecz Trzeciej Rzeszy. Dla innych bohater, który prowadził z faszystami ryzykowną grę - dzięki wzorowej organizacji łódzkiego getta i korzyściom ekonomicznym, jakie przynosiło ono Niemcom, Ghetto Litzmannstadt przetrwało aż do sierpnia 1944.
Kim naprawdę był Rumkowski? Wcieleniem zła, czy zręcznym graczem ratującym swoich braci? Znakomity szwedzki pisarz Steve Sem-Sandberg postanowiłl poświęcić tej postaci swą najnowszą powieść. Zbadał tysiące stron dokumentów z getta i na ich podstawie stworzył książkę znakomitą. Wstrząsającą i jednocześnie wiarygodną.
Prawdopodobnie pierwsze świadectwo Holokaustu, które ma odwagę porzucić czarno-biała perspektywę. W rękach jednego z czołowych europejskich pisarzy prawda nie zawsze jest taka, jak się wydaje.
Daniel Sjölin, "Babel"
Ostatnia książka Steve'a Sem-Sandberga – ogromna, lecz wypolerowana na błysk pod każdym względem – jest tmajestatycznym portretem, w którym udokumentowane fakty tworzą podstawę literackiego wejrzenia w losy historii.
Mikael van Reis, "Svenska Dagbladet"
Steve Sem-Sandberg będzie jednym z gości Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Josepha Conrada oraz Targów Książki w Krakowie.
Spotkanie z pisarzem w ramach festiwalu planowane jest na piątek 4 listopada. Podpisywanie książek na stoisku WL w sobotę 5 listopada o 12.00.