Tym, co od kilku stuleci przyciąga miliony turystów do Tatr i Podhala, jest niezwykła magia tego miejsca, na którą składają się piękne krajobrazy, dzika przyroda, interesujący folklor, a także zdrowe powietrze i czysta woda. Ale w tej naszej ogólnonarodowej pasji tatrzańskiej i podhalańskiej jest coś znacznie większego i trudniej definiowalnego.
Od początków XIX wieku Tatry są bowiem symbolem jednoczącym Polaków – najpierw mieszkańców różnych regionów kraju rozdartego przez zaborców, potem tych z różnych klas i warstw społecznych, wreszcie ludzi w różnym wieku, o odmiennej profesji i rozmaitym wykształceniu. Miłość do Tatr przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Są rodziny, które od kilkudziesięciu lat przyjeżdżają do tych samych gazdów, zaglądają w te same zakątki, zachwycają się tymi samymi chatami, nutami i strojami góralskimi.
Jednak Zakopane i Podhale zmieniają się w wielkim tempie i dziś, spoglądając na stare fotografie, widzimy krainę, której już nie ma. Trudno nie uśmiechnąć się patrząc na narciarzy szusujących po stoku (a gdy zima była sroga – nawet po Krupówkach!) w marynarkach i pod krawatem, trudno nie zatęsknić za czasami, gdy ulicami Zakopanego spacerowali Adolf Dymsza, Kornel Makuszyński czy Leon Chwistek. Zmieniły się stroje, obyczaje, technika. To, co pozostało niezmienne, to pasja i miłość do Tatr.
Partnerem książki jest Urząd Miasta Zakopane
Patroni medialni: Muzeum Tatrzańskie, Tygodnik Podhalański, Weranda Country, Gazeta.pl Historia, Kochamwies.pl
Maciej Pinkwart
Przedwojenne Tatry, Zakopane i Podhale. Najpiękniejsze fotografie
ISBN 978-83-7243-946-8
Stron 96
Format 210x260 mm
Oprawa twarda
Cena 49,90 zł
Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl