Przepowiednia Szeherezady

Stara Fatima Abdullah wie dokładnie, kiedy umrze: za dziewięć dni, tysiąc pierwszego dnia od wizyty Szeherezady, pięknej i nieśmiertelnej narratorki Baśni 1001 nocy. Tak jak Szeherezada snuła magiczne opowieści, by ocalić głowę, tak Fatima każdego wieczoru opowiada jej o swoich mężach, dzieciach i wnukach. Jednak przed śmiercią Fatima musi załatwić kilka bardzo ważnych spraw: znaleźć żonę dla wnuka, nauczyć arabskiego prawnuczkę, pogodzić się z milczącym mężem i zdecydować, które z jej dzieci odziedziczy dom w Libanie. Lecz czy zdąży?

Zapamiętajcie to nazwisko: Alia Yunis! Potrafi snuć magiczną opowieść, która wciąga jak baśnie Szeherezady. Nie można oderwać się od historii życia Libanki Fatimy, jej dzieci i wnuków, którzy zrządzeniem losu żyją w USA...Uśmiech przeplata się ze łzami, przepyszna anegdota goni anegdotę...Kawał dobrej prozy. 

Hanna Budzisz PORADNIK DOMOWY

W tradycji Wschodu jedną z najpiękniejszych rzeczy jest kultura opowieści, którą symbolizuje Szeherezada. Opowieść może nam uratowac życie, może też je zupełnie odmienić. W znakomitej książce Alii Yunis "Przepowiednia Szeherezady" historie rodzinne snute przez czekającą na odejście ze świata 85 - letnią Fatimę - która w sobie tylko znany sposób kontaktuje się z Szeherezadą, to próba ocalenia arabskiej tożsamości w świecie emigrantów. Ta nieco magiczna, ale przede wszystkim niezmiernie ciekawa i napisana z poczuciem humoru powieść o pochodzących z Libanu mieszkańcach Detroit i Los Angeles, to świetny portret arabskiej mniejszości radzącej sobie z przeciwnościami losu w Ameryce po 11 września. Szeherezada i Salman Rushdie powinni być dumni z autorki.

Ania Dziewit-Meller DZIEŃ DOBRY TVN


Komentarze
Polityka Prywatności