W niedzielę 24 października premierowym i jedynym w Polsce pokazem filmu Edgara Wrighta Scott Pilgrim kontra świat/ Scott Pilgrim vs. The World, adaptacji komiksowej sagi o Scotcie Pilgrimie, której sześć tomów uznano za popkulturowy fenomen mijającej dekady, zakończyła się pierwsza edycja AMERICAN FILM FESTIVAL we Wrocławiu.
W trakcie 5 festiwalowych dni zaprezentowano 96 filmów, w tym około 50 nowych, spośród których 46 tytułów miało swoje polskie premiery, a 12 tytułów zostało zaprezentowanych w Europie po raz pierwszy. Łącznie odbyło się 220 seansów, które obejrzało prawie 23 000 widzów.
Filmy pokazane były w ośmiu sekcjach: HIGHLIGHTS, SPECTRUM, AMERICAN DOCS, ON THE EDGE, RETROSPEKTYWA: JOHN CASSAVETES, DEKADA NIEZALEŻNYCH, ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ SAM oraz POKAZY SPECJALNE.
Filmy prezentowane w sekcjach SPECTRUM i AMERICAN DOCS, które miały na festiwalu polskie premiery, wzięły udział w konkursach: na najlepszy film fabularny i najlepszy film dokumentalny.
Nagrodę za najlepszy film fabularny i 10 000 dolarów zdobył film Do szpiku kości /Winter's Bone, reż. Debra Granik.
Film Debry Granik, zwycięzca tegorocznego festiwalu w Sundance, zabiera nas w podróż do świata ukrytego na co dzień przed wzrokiem nieproszonych gości, w głębi dzikich, zabłoconych peryferii współczesnej Ameryki. Film łączy elementy gatunkowe znane z kina małomiasteczkowego czy czarnych kryminałów, szczególny nacisk kładąc na realizm pozbawiony taniej, rustykalnej egzotyki. Nie ma tu też zaangażowanej agitacji społecznej. Zamiast tego mamy wiarygodne i pełnokrwiste postaci, wyważone zdjęcia utrzymane w chłodnych, burzowych barwach i narrację, która skupia się w równym stopniu na prowadzeniu akcji, co na tworzeniu gęstej, pochmurnej atmosfery naszpikowanej emocjami.
Natomiast za najlepszy obraz dokumentalny widzowie uznali Dwóch Escobarów / The Two Escobars, reż. Jeff i Michael Zimbalist. Film otrzymał nagrodę w wysokości 5 000 dolarów.
Dwóch Escobarów /The Two Escobars Jeffa i Michaela Zimbalistów to opowieść o sekretnych związkach przestępczego świata i sportu, o Andrésie Escobarze - znanym piłkarzu kolumbijskim oraz Pablo Escobarze - być może jeszcze bardziej znanym szefie największego kartelu narkotykowego. Losy dwóch Escobarów splatają się w tej wykraczającej daleko poza ramy sportu i mafii opowieści, którą "New York Times" nazwał najambitniejszym filmem festiwalu w Tribece, a "Huffington Post" - historią na miarę Szekspira.
O nagrodę za najlepszy film fabularny walczyło 20 tytułów, a w konkursie AMERICAN DOCS 15 filmów. Nagrodzone filmy wybrała festiwalowa publiczność.
To była premierowa edycja AMERICAN FILM FESTIVAL (AFF), który jest pierwszym i jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, a obok festiwalu w Deauville we Francji, jest także wyjątkowy w skali europejskiej.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które przygotowuje MFF ERA NOWE HORYZONTY.
AFF odbył się pod honorowym patronatem Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, przy współpracy Gminy Wrocław oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i PISF.