V. EDYCJA SCRIPTEAST ROZPOCZĘTA
27 września, rozpoczyna się sesja stacjonarna V. edycji ScripTeast, programu dla doświadczonych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej. To najważniejsza część programu – podczas indywidualnych spotkań scenarzyści zakwalifikowani do programu będą dyskutować swoje projekty z Doradcami Kreatywnymi.
W tym roku w programie weźmie udział 12 scenariuszy i 14 twórców z ośmiu krajów, wśród nich autorzy scenariuszy do filmów, które były pokazywane na międzynarodowych festiwalach, w tym Cannes, Berlinie, Rotterdamie, Toronto, były narodowymi kandydatami do Oscara. "Wybór był naprawdę trudny. Otrzymaliśmy rekordową ilość projektów. Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wykazali zainteresowanie programem i nadesłali swoje zgłoszenia. Cieszy mnie ogromnie, że do programu swoje projekty zgłaszają tak znakomici i doświadczeni twórcy, którzy chcą wykorzystywać stworzoną przez Niezależną Fundację Filmową możliwość ich rozwoju" - powiedział Dariusz Jabłoński, pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny ScripTeast.
W tegorocznej edycji udział biorą:
1. Andrzej Bart (Polska) z projektem "Don Juan revisited"
Andrzej Bart to prozaik i autor scenariuszy m.in. polskiego kandydata do Oscara 2009 roku, filmu "Rewers", laureata głównej nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2009, zwycięzcę Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2010, przyznawanej przez Polską Akademię Filmową aż w 8 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu.
2. Gabor Herendi (Węgry) z projektem "Ten Commendments"
Herendi to reżyser m.in. laureata licznych nagród i zwycięzcy box office "A Kind of America". Jego kolejne filmy: "Hungarian Vagabond", "Lora" oraz "A Kind of America 2" przyciągnęły do kin na Węgrzech setki tysięcy widzów. Współautorką projektu zgłoszonego do ScripTeast projektu jest Réka Divinyi (Węgry), autorka "Just Sex and Nothing Else", który zdobył Nagrodę za Najlepszy Scenariusz na 37. Hungarian Film Week.
3. Wojciech Kasperski (Polska) z projektem "Sanctuary"
Dokumentalny debiut Kasperskiego "Nasiona" przyniósł mu wiele nagród licznych międzynarodowych festiwali filmowych. Film był pokazywany m.in. w Los Angeles, Nowym Jorku, Londynie, Pekinie, Moskwie i Cannes (2007, section: Tous les cinemas du monde).
4. Jaak Kilmi (Estonia) z projektem "Football for beginners"
Kilmi to reżyser i współreżyser wielu filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i dwóch filmów fabularnych. Jego "Disco&Atomic War" (2009) otrzymał m.in. nagrodę publiczności Warszawskim Festiwalu Filmowym Warszawie w 2009 i Silver Eye Award. Współautorem projektu jest Andres Keil.
5. Natalia Koryncka-Gruz (Polska) z projektem "What's between us"
Koryncka to reżyserka, scenarzystka i producentka. Zadebiutowała filmem "Amok", który zdobył nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest również autorką nagrodzonej w Gdyni przez Radę Programową TVP fabuły "Piekło-niebo" oraz filmu dokumentalnego "1-1", zdobywcy takich nagród jak: Grand Prix -Bilbao Film Festiwal, Nagroda Główna, FIPRESCI, FJCC, Jury Katolickiego, Organizacji Młodzieżowych na Oberhausen Film Festiwal. Film miał również pokaz specjalny w MOMA (Museum of Modern Art).
6. Damjan Kozole (Słowenia) z projektem "Nightlife"
Kozole to uznany słoweński twórca. Jego filmy "The Fatal Telephone", "Spare Parts", "Labour Equals Freedom", "Forever" były prezentowane w ramach oficjalnych programów Berlinale, Rotterdam IFF, Toronto IFF i wielu innych międzynarodowych festiwali filmowych. Jej ostatni film, "Słowenka", reprezentuje w tym roku słoweńską kinematografię w Europejskich Nagrodach Filmowych. Współautorem projektu jest Chorwat Ognjen Sviličić - autor m.in. "Armin", którego premiera miała miejsce na Berlinale. Film był prezentowany później na ponad 50 festiwalach, zdobywając liczne nagrody.
7. Bence Miklauzic (Węgry) z projektem "Car Park"
Miklauzic to autor "Sleepwakers" z 2002 roku, filmu wielokrotnie nagradzanego na festiwalach, między innymi: Hungarian Film Festival, Wiesbaden Film Festival Houston Worldfest Film Festival
8. Alexandra M. Paun (Rumunia) z projektem "Beyond all words"
Paun to autorka scenariusza do "Donna Morgana", który dobył liczne rumuńskie nagrody filmowe, w tym za Najlepszy Debiut, "Gopo - Young Hope" i Najlepszy Film Niezależny.
9. Andrea Sedláčková (Czechy) z projektem "The Cowards"
Andrea Sedlackova realizowała filmy dokumentalne i fabularne dla czeskiej telewizji. W 2000 roku napisała i wyreżyserowała swój debiut fabularny "Victims and Murderers". Obecnie pracuje we Francji jako montażystka, m.in. nad nominowanym do Oscara dramatem "Joyeux Noël" w reżyserii Christiana Carion.
10. Laura Sivakova (Słowacja) z projektem "Town of Otol"
Sivakova to scenarzystka i reżyserka m.in. film "Heaven, Hell ... Earth", narodowego laureata Nagrody Hartley-Merrill za najlepszy scenariusz oraz Gold Remi Award w 43. konkursie Worldfest-Houston. Film był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach. Współautorką projektu jest Biba Bohinska. Bohinska jest autorką scenariusza filmu "T-shirt", który aż 45 nagród na różnych festiwalach między innymi: Sao Paulo International Short Film Festival, International Izmir Short Film Festival, Cape Town World Cinema Festival.
11. Iglika Triffonova (Bułgaria) z projektem "False Witness"
Pełnometrażowy debiut Triffonovej jako reżyserki i scenarzystki - "Letter to America", otrzymał 9 nagród krajowych, był bułgarskim kandydatem do Oscara i został pokazany na ponad 45 międzynarodowych festiwalach.
12. Artur Urbański (Polska) z projektem "Father"
Artur Urbański to scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny, aktor. Jego debiut fabularny "Bellissima" był wielokrotnie pokazywany i nagradzanych na krajowych i międzynarodowych festiwalach, w tym na MFF w Toronto (sekcja Discoveries) i w Wenecji. Laureat nagrody za najlepszy debiut na festiwalach w Gdyni i Koszalinie.
Scenarzyści biorący udział w programie będą pracować podczas indywidualnych spotkań z Doradcami Kreatywnymi - scenarzystami, producentami, reżyserami, wśród których są laureaci najważniejszych festiwali i nagród filmowych. "Z myślą o najlepszych tworzyliśmy ten program i z myślą o nich i o ich projektach dbamy o jego najwyższy poziom. Stworzona przez Niezależną Fundację Filmową możliwość indywidualnej pracy nad scenariuszem we współpracy ze światowej klasy doradcami kreatywnymi, a potem promocji tych projektów i ich autorów na festiwalach w Berlinie i Cannes przynosi efekty, a wciąż rosnąca ranga programu i jego rozpoznawalność w Europie i na świecie pozwala nam zaprosić do współpracy Doradców Kreatywnych najlepszej światowej renomy" - Dariusz Jabłoński, Dyrektor Artystyczny i pomysłodawca ScripTeast.
Doradcami Kreatywnymi V. edycji ScripTeast są:
1. Scott Alexander - scenarzysta nagrodzonego Złotym Globem "Skandalisty Larry'ego Flinta" oraz "Ed Wooda", zdobywcy dwóch Oscarów i "Człowieka z Księżyca", za który Milos Forman zdobył w Berlinie Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię.
2. Paddy Breathnach - wielokrotnie nagradzany między innymi w San Sebastian irlandzki reżyser i producent. Autor m.in. filmów: "I Went Down", "Man About Dog", "Dwa w jednym" i "Lęk".
3. Fred Breinersdorfer - uznany niemiecki scenarzysta, producent i reżyser. Autor m.in. nominowanego do Oscara filmu "Sophie Scholl - ostatnie dni"
4. Licia Eminenti - ekspert współpracujący z Funduszem Media, Eurimages oraz Arte.
5. Peter Medak - urodzony na Węgrzech, od wielu lat pracujący w USA reżyser. Do jego najważniejszych filmów należą: "Wyższe sfery" - nominowany do Złotej Palmy w Cannes, "Zemsta po latach", "Bracia Kray".
6. Donato Rotunno - luksemburski producent i reżyser, współtwórca Tarantula Luxembourg i Tarantula Belgium. Wyprodukował 14 filmów fabularnych, wyreżyserował m.in. "Głosy ciemności".
7. Christoph Thoke - niemiecki producent takich filmów jak: "Milczenie Lorny", nagrodzonego za najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes oraz "Choroba tropikalna", zdobywcy Nagrody Jury w Cannes.
8. Brian Ward - brytyjski scenarzysta. Autor między innymi "Tłumaczki" z udziałem Nicole Kidman w reżyserii Sydneya Pollacka oraz "Houdini: Magia miłości", w którym zagrali Guy Pearce, Catherine Zeta-Jones i Saoirse Ronan.
9. Peter Zawrel - dyrektor Funduszu Filmowego w Wiedniu, który wsparł produkcję między innymi takich filmów jak: "Kwiat pustyni" w reżyserii Sherry Horman, "Pianistkę" i "Biała wstążkę" Michaela Haneke, Od 1996 roku jest członkiem zarządu Filmoteki Austriackiej.
Doradcy Kreatywni pracują pod kierunkiem dwóch doświadczonych kierowników naukowych: Toma Abramsa - scenarzysty, reżysera, wykładowcy University of Southern California w Los Angeles, autora nominowanego do Oscara filmu "Shoeshine" i Christiana Routha - wieloletniego szefa Europejskiego Funduszu Scenariuszowego programu Media, konsultanta, wykładowcy i eksperta developmentu scenariuszowego.
W programie sesji stacjonarnej V. edycji ScripTeast przewidziany jest także sesja pitchingu, który poprowadzi Jan Miller - organizatorka warsztatów koprodukcyjnych Strategic Partners w Halifaxie, prestiżowej platformy stworzonej specjalnie dla rozwoju współpracy pomiędzy najlepszymi europejskimi i kanadyjskimi producentami. Biorą w niej udział kluczowi przedstawiciele stacji telewizyjnych, agenci sprzedaży, inwestorzy i dystrybutorzy z całego świata
ScripTeast to program mający na celu doskonalenie scenariuszy filmów fabularnych z Europy Środkowej i Wschodniej. Indywidualne spotkania ze światowej sławy doświadczonymi specjalistami z różnych dyscyplin twórczych pozwalają autorom scenariuszy na dopracowanie historii, wybór najlepszego sposobu jej przekazania oraz zwrócenie uwagi na wymagania międzynarodowego rynku filmowego. ScripTeast nie uczy, jak napisać scenariusz. Celem programu jest wybranie najlepszych już napisanych scenariuszy i praca nad nimi, by wzmocnić ich komunikatywność i atrakcyjność dla odbiorców na całym świecie.
ScripTeast został stworzony i od strony artystycznej jest kierowany przez polskiego reżysera i producenta Dariusza Jabłońskiego, we współpracy z jego najbliższymi współpracownikami, producentkami: Violettą Kamińską i Izabelą Wójcik. Wspólnie, obok szerokiej, międzynarodowej działalności produkcyjnej realizowanej przez Apple Film Production i Avocado TV, stworzyli również Niezależną Fundację Filmową, która promuje ambitne filmy i ich twórców z Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej.
Cztery edycje ScripTeast zaowocowały już siedmioma zrealizowanymi scenariuszami, takimi jak nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Locarno "Womb" Benedeka Fliegaufa, który niedawno zyskał również amerykańskiego dystrybutora, czy "Retrace" Judith Elek, niezmiernie doświadczonej, wielokrotnie nagradzanej na międzynarodowych festiwalach, w tym w Cannes, Berlinie i Locarno, scenarzystki i reżyserki. Kolejne filmy są w przygotowaniu.
"To niezwykłe spotkanie jest możliwe tylko dzięki naszym partnerom, którzy rozumieją wagę scenariuszy dla przyszłości kina w naszej części Europy. Z dumą mogę podkreślić, że polskie instytucje są wśród naszych partnerów na czele" - powiedział Dariusz Jabłoński, Dyrektor Artystyczny ScripTeast.
ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundacją Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej - Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury i Apple Film Production, we współpracy z Europejską Akademią Filmową, Programem ACE, Producers Network, Film New Europe, Final Draft i festiwalami w Berlinie, Cannes i Karlovych Varach.