Piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka, która od wielu lat zajmuje w Polsce wyjątkowe miejsce w gatunku poezji śpiewanej. Ze względu na oryginalność, specyficzną wrażliwość i wyjątkową umiejętność muzycznego przekazu tekstu poetyckiego, Artystka należy do grona nielicznych wykonawców tego gatunku.
W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie a później w Liceum Muzycznym w Łodzi gry na gitarze klasycznej. Studiowała socjologię na Uniwersytecie Łódzkim a potem na Jagiellońskim w Krakowie, jednak po trzech latach studiów zdecydowała się na działalność artystyczną.
Debiutowała na Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej „ YAPA’ 74” w Łodzi. W 1975 r. wystąpiła na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, gdzie otrzymała II nagrodę za muzykę do wiersza Jerzego Harasymowicza „ Bukolika” i wyróżnienie za piosenkę „Jesienna zaduma”. Była wielokrotnie nagradzana.
Do najważniejszych nagród należą:
-I nagroda za interpretację piosenki oraz nagroda za debiut na Festiwalu Studenckim „ Fama ‘75”
-nagroda za kompozycję i interpretację na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1976r.
- I nagroda podczas Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie w 1975r.
Uwieńczeniem artystycznych dokonań była wręczona w 2002 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie prestiżowa nagroda „ Złoty Indeks” a w 2005 , z okazji jubileuszu 30- lecia pracy artystycznej została odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ela Adamiak współpracowała z czołowymi postaciami nurtu i ballady poetyckiej m.in. z „Naszą Basią Kochaną” i „Wolną Grupą Bukowina”, Andrzejem Poniedzielskim, Jackiem Kaczmarskim.
Jej niezwykle współbrzmiące ze słowem poetyckim kompozycje do własnych tekstów, jak również do tekstów m.in.: J. Harasimowicza, A. Poniedzielskiego, W. Chylińskiego, K. I. Gałczyńskiego, czy O. Mandelsztama stały się klasykami w poezji śpiewanej.
Artystka wielokrotnie występowała ze swoimi koncertami za granicą m.in. w Niemczech. Jugosławii, Czechach, Australii, USA, Kanadzie, Francji i na Węgrzech.
Brała też udział w licznych programach telewizyjnych oraz zarejestrowała wiele utworów dla Polskiego Radia. Nagrała 7 płyt, które znalazły uznanie zarówno u krytyków muzycznych, jak i u wiernej artystce publiczności.
Od ostatniej płyty studyjnej minęło 13 lat, w czasie których Adamiak koncertowała w kraju i za granicą ale też wspólnie z Andrzejem Poniedzielskim, zajęła się prowadzeniem, znanej już nie tylko w Łodzi, Piwnicy Artystycznej „ Przechowalnia”, gdzie występowali prócz łódzkich gospodarzy’ wybitni artyści ze swoimi programami.
Z radością zatem wydajemy dawno oczekiwaną, nową płytę Elżbiety Adamiak, na której znalazły się starannie dobrane nowe piosenki Artystki oraz jej ulubione utwory takie, jak: „Zanosi się na noc”(muz. Tadeusz Woźniak, sł. Bohdan Chorążuk), czy „Wywar z przywar” (sł. A. Poniedzielski, muz. J. Hnatowicz). Ponadto znalazły się dwie zagraniczne kompozycje, do których Ela Adamiak napisała teksty. Są to utwory: instrumentalny Larsa Danielssona (szwedzki kontrabasista, często współpracuje m.in. z Leszkiem Możdżerem) „Forever You” –polski tytuł „Forever And(r)You” oraz piosenka znanej, kanadyjskiej balladzistki Lhasy „De cara a la pared”- polski tytuł “Po trójkącie”.
Całość płyty została znakomicie zaaranżowana przez Jacka Skowrońskiego i Andrzeja Pawlukiewicza. W nagraniu wzięli udział znakomici muzycy: Grupa MoCarta (sekcja smyczkowa),zespół Trzy Dni Później (chórki),Adam CEGIELSKI i Marcin FIDOS-kontrabas, Wojciech MAJEWSKI, Marcin JANISZEWSKI, Krzysztof JASZCZAK -fortepian, Radosław BOLEWSKI i Tomasito SANCHEZ - perkusja i instrumenty perkusyjne.
Do zaśpiewania singlowego utworu pt: „Trwaj chwilo, trwaj” Ela Adamiak zaprosiła Adama Nowaka z zespołu RAZ DWA TRZY, natomiast balladę do tekstu Osipa Mandelsztama
pt.: „Czysta nafta” wykonała wspólnie z Krzysztofem Kiljańskim.
Ta wyjątkowo starannie opracowana płyta składa się z jedenastu nastrojowych, wyciszonych, mądrych piosenek niosących klimat nie tylko melancholii, tęsknoty ale i radości z chwil, które się zdarzyły.
W utworach tych Ela Adamiak z niezwykłą umiejętnością interpretuje teksty poetyckie poparte głębokim, wewnętrznym przeżyciem.
Śpiewa prosto, prawdziwie, wspaniale warsztatowo, miejscami wstrząsająco.
Klimat tej płyty ma zaskakującą siłę mądrości, która zmusza do zastanowienia i przeanalizowania chwil, składających się na Jedną Wielką Chwilę, jaką jest Życie.
Płyta „ Zbieram siebie” potwierdza klasę artystyczną Elżbiety Adamiak i czyni z niej oryginalną i rzadką pieśniarkę, która w cudowny, poetycki sposób „wyśpiewuje życie”.