Reżyser Thomas Grube i jego doskonała ekipa filmowa towarzyszyli Orkiestrze Filharmoników Berlińskich i Sir Simonowi Rattle'owi podczas trasy koncertowej po Azji. Sześć tętniących życiem metropolii, a w nich niesamowite połączenie tysiącletnich tradycji z zapierającą dech w piersiach ultranowoczesnością.
To zderzenie zachodniego myślenia z dalekowschodnią filozofią, współczesnej Europy i Azji staje się zarazem podróżą za kulisy tajemniczego i pełnego napięć życia jednej z najlepszych orkiestr świata a także w głąb emocjonalnych wszechświatów poszczególnych muzyków. Pomyśleć tylko, że tak wiele ego może w jednym momencie spotkać się i zgodnie pójść w jednym kierunku. Za każdym razem jest to coś niewiarygodnego.
To proces, który nie ma końca: interakcje pomiędzy ludźmi są niezmiennie fascynujące. Jak to utrzymać? Jak zachować atmosferę pozytywnej energii wśród tak wielu silnych osobowości? Gdzie jest punkt zwrotny, w którym zaczną wykorzystywać demokrację? Co jest najlepsze dla orkiestry? Szukam odpowiedzi na te pytania przez całe życie
Harmonia jest nietrwała. Harmonia powstaje z różnorodności: wielu głosów, które tworzą razem wspólny dźwięk. Może być triumfalnie głośny lub ucieleśniać ciszę. Wielu poświęca całe życie na poszukiwanie harmonii. Harmonia to pokonanie sprzeczności: unikalne doświadczenie wspólnego tworzenia.
W poszukiwaniu harmonii. Podróż do Azji opowiada o nieustającej walce pomiędzy ego i społecznością; o odwiecznym, a jednak wciąż nowym poszukiwaniu harmonii w sobie samym i w grupie. Oto niezwykła historia o sztuce i ludziach, o melancholii i entuzjazmie, samotności i tęsknocie za miłością. Uniwersalna przypowieść o życiu, która łącząc fascynujące obrazy konfliktów pomiędzy jednostką i grupą z upajającą jakością dźwięku tworzy porywającą kinową przygodę.
W poszukiwaniu harmonii. Podróż do Azji to poruszający film o sztuce - sztuce harmonii i sztuce życia.
Wszechświat Berlińskich Filharmoników: 126 muzycznych wirtuozów o odmiennych osobowościach, których indywidualne talenty współtworzą brzmienie orkiestry, a jednocześnie muszą być eksploatowane w sposób najkorzystniejszy dla dobra ogółu. Jak to osiągnąć w wymiarze zarówno ludzkim i artystycznym? Dokąd prowadzą sprzeczności pomiędzy tradycją i nowoczesnością, pomiędzy ego i wspólnotą?
Światowej klasy orkiestra stanowi społeczność, która kieruje się własnymi zasadami i tradycjami. Jest to demokratyczny mikrokosmos - zjawisko unikalne w świecie muzyki. Jego spójność opiera się na wspólnej muzycznej pasji, ale musi wytrzymać dużą presję, rywalizację i szereg ograniczeń.
Choć biografie Filharmoników Berlińskich i ich drogi do orkiestry wiele dzieli, jeszcze więcej ich łączy: miłość do muzyki i instrumentu, radość czerpana z wymiany muzycznej wrażliwości, samotność podczas ćwiczenia, duch współzawodnictwa i dar obserwacji, pragnienie sławy, wątpliwości i spadki formy, ambicja by rozwijać się i doskonalić a wreszcie - życie pod nieustanną presją poprzeczki ustawianej wysoko przez innych i samego siebie.
W 125-letniej historii Orkiestry Filharmoników Berlińskich po raz pierwszy mamy okazję z tak bliska obejrzeć jej pracę od kuchni. Wraz z głównym dyrygentem Sir Simonem Rattle'em, muzycy wyruszają w tournee obejmujące Pekin, Seul, Szanghaj, Hong Kong, Tajpej i Tokio, a w walizkach wiozą partytury do "Asyla" Thomasa Adèsa, "Eroiki" Beethovena i "Ein Heldenleben" Richarda Straussa. W tętniących życiem metropoliach, na styku zachodniej tradycji i dalekowschodniej filozofii, w zawieszeniu pomiędzy ciekawością, pasją i znużeniem uwidaczniają się różnorodne motywacje, temperamenty i odrębne osobowości członków orkiestry.
Film dokumentuje wyczerpujące dni trasy koncertowej, prób orkiestry, klas mistrzowskich, rzadkich i krótkich wycieczek wciśniętych w napięty grafik muzyków, samotność ćwiczenia w pokojach hotelowych, konferencje prasowe i przygotowania organizacyjne, narastające emocje przed koncertem i wreszcie, pełen skupienia występ orkiestry przed publicznością.
Thomas Grube z ogromną zręcznością i intuicją przeplata te obserwacje impresjami z podróży po Azji i wypowiedziami poszczególnych muzyków. Niezwykle szczerze i refleksyjnie opowiadają o wątpliwościach, wysokich wymaganiach, o przyjaźni i rywalizacji, o marzeniach i presji otoczenia, o wyczerpujących próbach i melancholii rozstania... A także o nieustannym poszukiwaniu harmonii i spełnienia, które w pewnym fascynującym momencie objawia się podczas koncertu dla 30 tysięcy osób w Tajpej.
W poszukiwaniu harmonii. Podróż do Azji układa szereg elementów w olśniewającą, odurzającą całość. Słyszymy poruszającą muzykę Adèsa, Beethovena i Richarda Straussa, którego "Ein Heldenleben" stanowi wątek ilustrujący narrację. Wielość płaszczyzn i stadiów podróży została z obserwacyjną przenikliwością udokumentowana przez operatorów Anthony'ego Doda Mantle'a (zdobywca Oscara za "Slumdog. Milioner z ulicy"), Alberto Venzago i René Dame'a. Wykorzystując odgłosy otoczenia zarejestrowane podczas tournee kompozytor Simon Stockhausen stworzył do filmu fascynującą ścieżkę "Dźwięki Azji", która łączy muzykę Filharmoników Berlińskich, ich życie i doświadczenia z podróży w porywające dzieło zgłębiające cud harmonii.
Tej tajemnicy nie można wyrazić słowami... Film W poszukiwaniu harmonii. Podróż do Azji trzeba po prostu przeżyć.