Pan Samochodzik

Kolejnym przedsięwzięciem wydawniczym, po boxach To właśnie miłość i Pan Kleks i mającym się ukazać tego samego dnia boxem Radosława Piwowarskiego, będzie czwarta kolekcja z cyklu Przeboje Polskiego Kina, która obejmować będzie filmy: Pan Samochodzik i niesamowity dwór, Pan Samochodzik i praskie tajemnice, Latające machiny kontra Pan Samochodzik.

O kolekcji:


Kolejną kolekcją z serii "Przeboje Polskiego Kina", którą Wydawnictwo Telewizji Kino Polska oddaje do rąk swoich widzów, jest box trzech filmów o kultowym w PRL-u bohaterze serii powieści Zbigniewa Nienackiego - Panu Samochodziku. Bohater cyklu, Tomasz, tytułowy "Pan Samochodzik", historyk sztuki i detektyw z zamiłowania, pracuje na stanowisku osoby ds. "specjalnych poruczeń", której zadaniem jest rozwiązywanie spraw związanych z kradzieżą, przemytem lub fałszerstwem dzieł sztuki. Pan Tomasz nazywany często przez krytykę "polskim Indianą Jonesem" wykazuje się imponującą wiedzą z wielu dziedzin i wraz ze swymi przyjaciółmi brawurowo rozwiązuje niebezpieczne i tajemnicze zagadki kryminalno-historyczne. Jego niemodny wehikuł, przyrównywany czasem do karawanu albo larwy owada, pod pokraczną maską kryje podrasowany silnik Ferrari, a w potrzebie staje się nawet amfibią. Stosunek fanów serii powieści do ich ekranizacji bywa różny, jednak Pan Samochodzik i niesamowity dwór, Pan Samochodzik i praskie tajemnice oraz Latające machiny kontra Pan Samochodzik to również wyprawa w estetykę i wyobraźnię filmową lat 80- tych; prawdziwa gratka dla wielbicieli polskiego oldschool'u.

O wydawnictwie:
Telewizja Kino Polska przedstawia:
PRZEBOJE POLSKIEGO KINA
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska zostało powołane w 2008 roku w celu kontynuowania misji programowej telewizji Kino Polska na rynku DVD. Kino Polska funkcjonuje od 5 lat jako jedyny kanał telewizyjny w Polsce i na świecie, poświęcony wyłącznie popularyzacji polskiego kina, jest też pierwszym i jedynym kanałem tematycznym ze stałym pasmem polskiego kina niezależnego. Kino Polska jest laureatem telewizyjnego Oskara - nagrody Hotbird 2005 w kategorii "kanał filmowy", oraz nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2007 w kategorii "Program telewizyjny" za całokształt. Telewizja Kino Polska emituje polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, kroniki oraz kino niezależne; prezentuje również sylwetki autorów polskich filmów: reżyserów, operatorów, scenarzystów, aktorów, autorów muzyki, jak również początkujących, niezależnych, awangardowych twórców.
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska będzie kontynuować te tradycje przygotowując skompilowane wydania polskich filmów wzbogacone o ikonografie i dodatki, które przybliżą widzom sylwetki twórców, oraz pozwolą "wąchać czas", w którym powstały prezentowane filmy.
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska przygotowuje trzy serie wydawnicze:
"Arcydzieła Polskiego Kina", "Przeboje Polskiego Kina", "Awangarda/Off"

O autorach:
Zbigniew Nienacki, właściwie: Zbigniew Nowicki. Urodzony w 1929 roku pisarz i dziennikarz. Zadebiutował w 1946 powieścią dla młodzieży Związek poszukiwaczy skarbów. W 1948 podjął studia w PWSF w Łodzi, a następnie w WGIK-u w Moskwie, z czego po pół roku zrezygnował. W latach 1951-62 był kierownikiem działu reportażu w tygodniku "Odgłosy". Od 1962 członek ZLP. Opinię pisarza kontrowersyjnego i niestroniącego od erotyki zawdzięcza powieściom dla dorosłych, między innymi Raz w roku w Skiroławkach, oraz powieści historycznej Dagome iudex. Olbrzymią popularność przyniósł mu cykl powieści dla młodzieży o Panu Samochodziku, muzealniku-detektywie.
Janusz Kidawa. Urodzony w 1931 roku, w 1956 ukończył Wydział Reżyserii łódzkiej PWSFTviT. Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę w nowo powstającym ośrodku telewizyjnym w Katowicach, gdzie realizował programy artystyczne i publicystyczne. W 1961 roku przeszedł do Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie, gdzie w latach 1961-1977 zrealizował kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych dokumentalnych. Wśród nich znalazły się między innymi: Pierwsza zmiana, Wizja lokalna, Sam wśród ptaków, Człowiek z cyfrą, nagradzane na festiwalach w Krakowie, Moskwie, Brukseli. W 1978 roku Kidawa zadebiutował w filmie fabularnym Pejzażem horyzontalnym. Jego film Grzeszny żywot Franciszka Buły o śląskich ulicznych artystach, nagrodzony został Srebrnymi Lwami w Gdańsku (1980) i Grand Prix w San Remo.
Kazimierz Tarnas. Urodzony w 1942 roku polski reżyser i scenarzysta. Absolwent Studium Nauczycielskiego oraz wydziału reżyserii na kursach CPARA (1963), a następnie Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie (1968). Od 1969 do 1971 roku kierował założonym przez siebie młodzieżowym Teatrem "Rekonesans" przy Domu Kultury na Ochocie. W 1971 rozpoczął pracę w telewizji jako asystent Jerzego Antczaka. W 1992 otrzymał nagrodę Przewodniczącego Komitetu Kinematografii za osiągnięcia w dziedzinie kultury filmowej "Laterna Magica" za stworzenie Młodzieżowej Akademii Filmowej. Scenarzysta i reżyser tak znanych filmów dla dzieci i młodzieży jak m.in.: Szatan z siódmej klasy, Awantura o Basię, Panna z mokrą głowa, Szaleństwa Panny Ewy.


Komentarze
Polityka Prywatności