– 9 października, na ekrany kin wejdzie historyczny film o powstaniu portu w Gdyni – „Miasto z morza”. Jest to ekranizacja pierwszego tomu powieści Stanisławy Fleszarowej – Muskat pt. „Tak trzymać”, która została zrealizowana przez Profilm – spółkę zajmującą się produkcją filmową i telewizyjną, należącą w 100% do ATM Grupy.
Obraz wyreżyserował Andrzej Kotkowski, a o oprawę muzyczną zadbał autor wielu znakomitych ścieżek dźwiękowych, kompozytor Tomasz Gąssowski. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Syrena Films.
Zdjęcia do "Miasta z morza" kręcone były od sierpnia do grudnia 2008 roku. Ujęcia powstawały głównie na Helu, gdzie odtworzono plenery powstającego gdyńskiego portu. Obraz był także realizowany w Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Wejherowie, Łebie oraz w skansenie w Klukach. Na realizację uzyskano dofinansowanie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współproducentem "Miasta z morza" jest Telewizja Polska SA. Dużej pomocy organizacyjnej udzieliły władze Trójmiasta, a szczególnie Miasto Gdynia.
Główni bohaterowie to młoda para - On - Krzysztof (Jakub Strzelecki) i Ona - Łucka (Julia Pietrucha), którzy zakochują się w sobie - a na tle ich kwitnącej miłości - rodzi się nowe miasto - Gdynia. W akcję wplata się życie budowniczego portu Tadeusza (Olgierd Łukaszewicz) oraz pani Heleny, wdowy po żołnierzu Legionów (Małgorzata Foremniak). W obsadzie filmu pojawią się także m.in. Marian Dziędziel, Paweł Domagała czy Piotr Polk. Całość uzupełniają piękne widoki Gdyni oraz morskie pejzaże. Film jest kroniką okresu po pierwszej wojnie światowej i pokazuje waleczne postawy ludzi budujących nowe miasto. Dzięki ich uporowi Gdynia stała się jednym najważniejszych portów w Polsce. Ich losy stają się integralną częścią rodzącego się w tym czasie miasta.
"Nasza opowieść o powstawaniu "Miasta z morza" opiera się o wydarzenia z lat 1923 - 1926. Staraliśmy się wykreować obraz, który będzie pokazywał historię nowego miasta i poszczególne fazy budowy gdyńskiego portu - tak ważnej polskiej inwestycji. Edukacyjna rola filmu, to tylko jeden z jego elementów. Akcję dopełnia romantyczna historia dwojga młodych ludzi i niezwykłe widoki Gdyni. Na uwagę zasługują kreacje i gra młodych aktorów - Julii Pietruchy i Jakuba Strzeleckiego. Wierzymy, że nasza produkcja spotka się zainteresowaniem widzów, dlatego serdecznie zapraszamy do kin! - mówi Krzysztof Bałajewicz, producent filmu.
Oprócz kinowej wersji "Miasta z morza" zrealizowano serial telewizyjny, składający się z czterech odcinków zawierających sceny, których nie można zobaczyć w filmie. Premiera telewizyjna planowana jest na pierwszy kwartał 2010 roku w TVP1. Planowane jest także wydanie "Miasto z morza" na DVD. Więcej informacji na temat filmu dostępnych jest na stronie internetowej www.miastozmorza.pl.
ATM Grupa kupiła 100% udziałów Profilmu w maju 2007 roku. W ramach umowy ATM Grupa przejęła także Agencję Usług Telewizyjnych - spółkę zależną Profilmu - zajmującą się wynajmem sprzętu oraz świadczącą usługi postprodukcyjne. Przejęcie Profilmu było pierwszym krokiem w konsolidacji rynku usług produkcji telewizyjnej. Ostatnio ATM Grupa nabyła również 100% udziałów spółki Baltmedia, producenta serialu "Ojciec Mateusz".
Informacje dodatkowe:
Andrzej Kotkowski - polski reżyser i scenarzysta, wykładowca Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Zadebiutował w 1973 roku filmem telewizyjnym "Żółw" na podstawie opowiadania M. Nowakowskiego. Po noweli "Spór" w filmie zbiorowym "obrazki z życia" i filmie telewizyjnym "Gra o wszystko" zrealizował w 1980 głośny film "Olimpiada 40" a rok później film "Spokojne lata".
ATM Grupa to największy - działający od 1992 roku - niezależny polski producent telewizyjny. Spółka posiada ok. 14% udział w rynku, którego wartość szacuje się na 750 mln. zł. Jako jedyna firma w tym sektorze dysponuje własnym zapleczem techniczno-logistycznym umożliwiającym świadczenie pełnej gamy usług w zakresie przygotowania i produkcji programów telewizyjnych (studia nagrań i sprzęt). Spółka produkuje programy telewizyjne na zlecenie Telewizji Polsat, Polskich Mediów (TV4) oraz Telewizji Polskiej.
W skład Grupy Kapitałowej ATM wchodzi 10 firm: ATM Grupa SA - zajmująca się produkcją telewizyjną i filmową, która jest właścicielem spółek: ATM System - wynajmującej sprzęt i studia telewizyjne, ATM Investment - budującej i wynajmującej nieruchomości, a także utrzymującej bazę hotelową na potrzeby produkcji filmowej. W ostatnim czasie ATM Grupa realizuje strategię konsolidacji rynku usług produkcji telewizyjnej i przejmuje podmioty z sektora niezależnych producentów: Profilm - jest jedną z najstarszych niezależnych firm zajmujących się produkcją filmową i telewizyjną w Polsce, AUT - firma prowadzi działalność w zakresie wynajmu sprzętu, organizacji produkcji i zespołów produkcyjnych, realizacji filmów, programów i innych projektów telewizyjnych oraz postprodukcji filmowej i telewizyjnej, Studio A - firma specjalizuje się w produkcji seriali telewizyjnych, filmów fabularnych, spektakli telewizyjnych, programów rozrywkowych talk-show oraz teleturniejów, a także MT Art. - specjalizuje się w produkcji seriali i filmów fabularnych; Baltmedia - polskiego studia telewizyjno-filmowego oraz ATM Studio - zajmującego się prowadzeniem inwestycji związanej z budową nowoczesnego kompleksu studiów telewizyjnych w Warszawie.
Dodatkowo, w grudniu 2008 roku ATM Grupa wraz z Agorą utworzyły spółkę A2 Multimedia, zajmującą się produkcją i dystrybucją formatów wideo udostępnianych przez Internet.
ATM Grupa produkuje programy telewizyjne na zlecenie największych polskich nadawców. Wśród realizowanych formatów są:
ATM Grupa, jako jedyny polski producent sprzedaje licencje na swoje programy odbiorcom zagranicznym, m.in. do Nowej Zelandii (Awantura o kasę), do Włoch, Grecji, Czech oraz Hiszpanii (Gra w ciemno), a także do Irlandii i na Ukrainę licencję na reemisję serialu "Pierwsza miłość". W 2008 roku ATM Grupa sprzedała także licencję na reality show - "Goli i Bosi", czyli "Min El Zero" libańskiemu producentowi telewizyjnemu IMAGIC.
Spółki Grupy Kapitałowej ATM stale otrzymują szereg nagród i wyróżnień. W lipcu 2008 roku na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach serial "Ranczo" zdobył złotą gwiazdę dla najlepszego komediowego serialu niemedycznego. W tym roku serial uzyskał również nominację w konkursie Telekamery Tele Tygodnia 2008 dla w kategorii serial komediowy. Ponadto, w 2008 roku sitcom "Halo Hans" został nominowany do nagrody "Złotej Róży" w prestiżowym, międzynarodowym festiwalu Rose d'Or. Jest to - po "Pierwszej miłości" - druga już nominacja w historii dla serialu Grupy ATM. Na początku 2008 roku - w konkursie Telekamery 2008 nominacje do nagród uzyskało aż sześć produkcji: "Świat według Kiepskich", "I kto tu rządzi", "Pitbull", "Fala Zbrodni", "Pierwsza Miłość" oraz "Ranczo". W 2007 roku podczas festiwalu filmowego "Wakacyjne kadry" w Cieszynie w kategorii najlepszy serial sensacyjny zwyciężył "Pitbull", a w kategorii najlepsza aktorka w serialu sensacyjnym pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Dygant (za rolę Czarnej w serialu "Fala Zbrodni"). Sitcom "Świat według Kiepskich" dwukrotnie nagrodzono Telekamerą w kategorii najlepszy serial komediowy, a trzykrotnie podczas Festiwalu Dobrego Humoru. Laureatem Telekamery jest także Krzysztof Ibisz, prowadzący reality show "Bar" i teleturniej "Awantura o Kasę". Serial kryminalny "Fala zbrodni" został natomiast nagrodzony Teleekranem.
www.atmgrupa.pl