W Kawagoe. Antropolog wobec życia codziennego Japonii

Książka napisana w interesującym stylu antropologicznego pamiętnika. Autorka opisuje dużą część japońskiego życia codziennego (stosunki rodzinne, pracę, upodobania) i odświętnego (różne ceremonie, zwłaszcza śluby) na podstawie własnych badań terenowych. Prowadziła je w trakcie długiego pobytu w Japonii. Nie tylko mieszkała u Japończyków, ale też pracowała z nimi, a także razem z nimi świętowała.

seria:  Oblicza Japonii

 

 

Maciej Kanert
Buddyzm japoński. Jego polityczne i społeczne implikacje w okresie 538–645

Pierwsza tego typu monografia, poświęcona wpływowi religii buddyjskiej na przemiany społeczno-polityczne w Japonii przełomu VI i VII wieku n.e.  Praca ta nie tylko może służyć jako wprowadzenie do historii Japonii w wiekach VI i VII, ale umiejscawiając Japonię w perspektywie Azji Wschodniej, może być traktowana jako przyczynek do analizy podobnych procesów w innych krajach azjatyckich.

 

 

Iwona Kordzińska-Nawrocka

Japońska miłośc dworska 

Niezwykle interesująca, barwnie napisana i pogłębiona antropologicznie wizja japońskiej kultury miłości dworskiej, połączoną z próbą nowego odczytania jej  estetycznego rytuału i światopoglądu. Autorka dużo uwagi poświęca miłości w literaturze klasycznej, ale ma również na względzie zagadnienia estetyki, etyki czy etykiety dworskiej, podporządkowanej całorocznemu kalendarzowi przyrody.

 

 

Joanna Krawczyk

Shugendō – droga górskiej ascezy

Historia shugendō – starego synkretycznego ruchu religijnego założonego przez pół mityczną postać. Autorka odsłania nieznaną sferę życia duchowego w Japonii, opisuje drogę górskiej ascezy (shugendō) oraz jej najważniejsze odłamy. Przedstawia również obrzędy, szczegółowo omawiając najważniejsze rytuały, oraz przebieg współczesnych pielgrzymek. Kopalnia wiedzy na temat obrzędów magiczno-religijnych.

 

 

Patrycja Niedbalska

Suzuki Kantaro a zakończenie wojny na Pacyfiku

Fascynująca postać admirała Suzukiego Kantaro, premiera w czasie ostatniej fazy wojny na Pacyfiku, posłużyła do przedstawienia przełomowego w dziejach Japonii momentu – kapitulacji w 1945 roku. Autorka przedstawia bogato udokumentowane źródłami dyplomatyczne, polityczne i militarne aspekty końcowego okresu wojny. Opisuje gorączkowe zmagania przywódców japońskiej dyktatury, które miały zapobiec nieuchronnej klęsce i odwrócić bieg historii. Czytelnik znajdzie w tej książce nieznane dotąd fakty i interpretacje.

 

Mirosław Łuczko

Ito Hirabumi i Yamagata Aritomo na scenie politycznej Japonii okresu Meiji

Opis postaci, które odegrały istotną rolę w przekształceniu Japonii z zacofanego technologicznie, izolowanego, feudalnego kraju w światowe mocarstwo. Autor przybliża mechanizmy tej fenomenalnej i do końca nieodgadnionej przemiany na podstawie biografii  dwóch głównych polityków tego okresu.

 

Iwona Merklejn

Zeno. Brat Zenon Żebrowski w Japonii

Książka o życiu i działalności niezwykle barwnej postaci – polskiego misjonarza z zakonu franciszkanów, który przybył do Japonii w 1930 r. jako uczestnik misji i został tam aż do śmierci w 1982 r. Brat Zeno zyskał w Japonii szeroki rozgłos działalnością na rzecz dzieci: sierot wojennych i bezdomnych, oraz osób poszkodowanych przez klęski żywiołowe. Życie i działalność polskiego franciszkanina stały się w Japonii tematem filmu animowanego, musicalu,  kilku książek i programów dokumentalnych.

 

Michał Kołodziejski

Takahashi Korekiyo (1854–1936) a gospodarka międzywojennej Japonii

 

 

Halina Królak

Tsuda Ume 1864–1929. Prekursorka żeńskiego szkolnictwa wyższego w Japonii

 

 

Iwona Umięcka-Zelek

Ōgisai – wielkie święto teatru nō w japońskiej wiosce Kurokawa

 

Barbara Zaborowska

Kimono. Jego dzieje i miejsce w japońskiej kulturze

 

Iga Rutkowska

Antropolog wobec życia codziennego Japonii

Książka napisana w interesującym stylu antropologicznego pamiętnika. Autorka opisuje dużą część japońskiego życia codziennego (stosunki rodzinne, pracę, upodobania) i odświętnego (różne ceremonie, zwłaszcza śluby) na podstawie własnych badań terenowych. Prowadziła je w trakcie swojego długiego pobytu w Japonii. Nie tylko mieszkała u Japończyków, ale też pracowała z nimi, a także razem z nimi świętowała. Jest to książka wyjątkowa, pełna ciekawych spostrzeżeń i wniosków.

 

W przygotowaniu:

 

Beata Bochorodycz, Estera Żeromska

Mishima Yukio (1925– l970). Mała antologia dramatu japońskiego

Charakterystyka twórczości dramaturgicznej jednego z najbardziej znanych w świecie pisarzy japońskich – Mishimy Yukio. Publikacja składa się z tłumaczenia trzech sztuk napisanych dla shingeki – powstałego na początku XX wieku pod wpływem kultury Zachodu gatunku teatru nowoczesnego – Pawilon Ryczącego Jelenia, Madame de Sade oraz Mój przyjaciel Hitler.

 

 

 

Urszula Pęgiel

Yashiro Seiichi (1927–1998). Mała antologia dramatu japońskiego

Chrakterystyka twórczości Yashiro Seiichiego, jednego z najwybitniejszych dramaturgów japońskich. Autorka prezentuje cykl sztuk o drzeworytach okresu Edo (1603–1868). Tłumaczenia dwóch z nich, Rozważania o Sharaku i Szkicownik Hokusaia, są zamieszczone na końcu książki. Czytelnik zapoznaje się z sytuacją powojennego teatru i dramatu japońskiego, a zarazem z życiem i twórczością wybitnych mistrzów drzeworytów (ukiye).

 

 


Komentarze
Polityka Prywatności