Miło nam poinformować, że książka Pawła Smoleńskiego Izrael już nie frunie
została nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak. Wręczenie nagrody nastąpiło 12 października o godz. 11:00 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego. Paweł Smoleński (ur. 1959) - reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor kilku książek, m. in. Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), `Gazeta Wyborcza` - lustro demokracji (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm), Pochówek dla rezuna (Wydawnictwo Czarne), Irak.
Piekło w raju (Świat Książki). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna (Wydawnictwo Czarne) i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. Mieszka w Warszawie.
Paweł Smoleński ma oko reportera, umysł naukowca i serce poety. Ta specyficzna anatomia rodzi wyjątkowe teksty, które wykraczają daleko poza dziennikarstwo.
Etgar Keret
Smoleński nie pisze o zmyślonym Izraelu z pierwszych stron gazet, w którym tylko terroryzm i okupacja. Nie pisze też o wyobrażonym Izraelu politycznych ideologów, wcieleniu prawicowej czy lewicowej utopii. Pisze o Izraelu ze straganu z falafelem. Z nocnej rozmowy. Z przystanku autobusu. Bo przecież tylko taki Izrael istnieje.
Konstanty Gebert
W 1983 roku Amos Oz napisał Na ziemi Izraela - świetny zbiór reportaży o ówczesnym Izraelu. Książka Pawła Smoleńskiego w zadziwiający sposób przypomina dzieło Oza. Dwadzieścia trzy reportaże, eseje i rozmowy Smoleńskiego, jakże bystrego obserwatora, to kwintesencja współczesnego Izraela. Intifada, konflikt między religijnym a świeckim, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Izraela, syndrom świętych miejsc... Jerozolima, Tel Awiw, Aszdod, Gaza, Ramallah, kibuce... są areną akcji tej jakże pięknej i mądrej książki.
Michał Sobelman
PAWEŁ SMOLEŃSKI: WYŚMIENITY OPOWIADACZ CUDZYCH HISTORII
Reportaże autora `Pokolenia kryzysu` powstały z miłości do Jerozolimy, Tel Awiwu, z podziwu dla determinacji Izraelczyków, żeby urzeczywistnić mit. Martin Pollack, austriacki eseista, który przygotował i przełożył na niemiecki antologię polskiego reportażu, podkreśla, że Polacy mają najlepszy reportaż na świecie. Ta książka tylko to potwierdza.
Agnieszka Wolny-Hamkało