Nominacja książki "Izrael już nie frunie" do nagrody im. Beaty Pawlak

Miło nam poinformować, że książka Pawła Smoleńskiego Izrael już nie frunie
została nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak. Wręczenie nagrody nastąpiło 12 października o godz. 11:00 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego. Paweł Smoleński (ur. 1959) - reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor kilku książek, m. in. Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), `Gazeta Wyborcza` - lustro demokracji (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm), Pochówek dla rezuna (Wydawnictwo Czarne), Irak.

Piekło w raju (Świat Książki). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna (Wydawnictwo Czarne) i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. Mieszka w Warszawie.

 


Paweł Smoleński ma oko reportera, umysł naukowca i serce poety. Ta specyficzna anatomia rodzi wyjątkowe teksty, które wykraczają daleko poza dziennikarstwo.
Etgar Keret

Smoleński nie pisze o zmyślonym Izraelu z pierwszych stron gazet, w którym tylko terroryzm i okupacja. Nie pisze też o wyobrażonym Izraelu politycznych ideologów, wcieleniu prawicowej czy lewicowej utopii. Pisze o Izraelu ze straganu z falafelem. Z nocnej rozmowy. Z przystanku autobusu. Bo przecież tylko taki Izrael istnieje.
Konstanty Gebert

W 1983 roku Amos Oz napisał Na ziemi Izraela - świetny zbiór reportaży o ówczesnym Izraelu. Książka Pawła Smoleńskiego w zadziwiający sposób przypomina dzieło Oza. Dwadzieścia trzy reportaże, eseje i rozmowy Smoleńskiego, jakże bystrego obserwatora, to kwintesencja współczesnego Izraela. Intifada, konflikt między religijnym a świeckim, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Izraela, syndrom świętych miejsc... Jerozolima, Tel Awiw, Aszdod, Gaza, Ramallah, kibuce... są areną akcji tej jakże pięknej i mądrej książki.
Michał Sobelman

PAWEŁ SMOLEŃSKI: WYŚMIENITY OPOWIADACZ CUDZYCH HISTORII
Reportaże autora `Pokolenia kryzysu` powstały z miłości do Jerozolimy, Tel Awiwu, z podziwu dla determinacji Izraelczyków, żeby urzeczywistnić mit. Martin Pollack, austriacki eseista, który przygotował i przełożył na niemiecki antologię polskiego reportażu, podkreśla, że Polacy mają najlepszy reportaż na świecie. Ta książka tylko to potwierdza
.
Agnieszka Wolny-Hamkało


Komentarze
Polityka Prywatności