„Życie Warszawy”: rozmowa z Davidem Foenkinosem

W dzisiejszym „Życiu Warszawy” (13.09.2006) ukazała się rozmowa Doroty Nowakowskiej z Davidem Foenkinosem, autorem wydanej przez Sic! powieści Potencjał erotyczny mojej żony. Oto jej fragment: - „Potencjał erotyczny…” to mistrzostwo absurdu. Hektor, główny bohater, pracuje w agencji turystycznej dla mitomanów, gdzie fabrykuje się dowody egzotycznych wojaży.

Wiesz, że w rzeczywistości też powstały takie agencje?
- Tak, ale ja byłem pierwszy. Naprawdę. Lubię wymyślać absurdalne zawody. Na przykład w mojej trzeciej książce „Entre les oreilles” powołałem do życia kierowców dla taksówkarzy. Natomiast istnienie agencji, o której wspomniałaś, było prawdopodobne i nie dziwię się, że od razu powstała. Ludzie wolą opowiadać o swoich podróżach, niż faktycznie wyjeżdżać.[…] Jak na trzydziestodwuletniego pisarza masz spory dorobek: pięć książek na koncie, kilka nagród. Które wyróżnienie doceniasz najbardziej?

 

Nagrodę Akademii Francuskiej i pieniądze, które od niej dostałem. Pomogły mi skupić się wyłącznie na pisaniu. Ale to nic w porównaniu z tłumaczeniem moich tytułów na inne języki. Marzę, by mieć wierne czytelniczki z Polski…

 

Smakujesz słowa jak wino. To talent, czy tę wyjątkową umiejętność można wypracować?

 

Trzeba mieć oczywiście talent, ale praca też jest ważna… Uwielbiam spędzać godziny nad jedną stroną!

 

 

Ponadto w wywiadzie można przeczytać m.in. o najnowszej książce pisarza, właśnie wydawanej we Francji, a także o filmie, który Foenkinos, scenarzysta współpracujący m.in. z Cedrikiem Klapishem (Smak życia), zrealizował ze swoim bratem Stefanem. Zapraszamy do lektury.

 

 

David Foenkinos (ur. 1974) – pisarz, scenarzysta filmowy. Opublikował powieści: Entre les oreilles (2002), Siostrzeniec Kundery. O wpływie dwóch Polaków (2002; wyd. pol. Sic! 2005) oraz Potencjał erotyczny mojej żony (2004; wyd. pol. Sic! 2006), który z miejsca stał się bestsellerem. Szukając literackich patronów Foenkinosa, krytycy wskazują między innymi na Philipa Rotha, Paula Astera, Borisa Viana, Milana Kunderę i Witolda Gombrowicza. Stałym motywem jego książek są dwaj Polacy – pojawiają się też w Potencjale.., owładnięci manią „kolekcjonowania Polaków pojawiających się w powieściach parami”. Pisarz był w 2005 roku gościem festiwalu „Pory Prozy”, zorganizowanego przez Instytut Książki. Odwiedził wówczas Kraków, Poznań i Warszawę.

 

 

David Foenkinos, Potencjał erotyczny mojej żony (Le potentiel érotique de ma femme), przeł. Jacek Giszczak, Sic!, Warszawa 2006, ISBN 83-60457-04-2, 130 s., cena 24,90 zł.


Komentarze
Polityka Prywatności