Wyprawa w nieznane

Zimą na przełomie 2003 i 2004 roku podjęta została próba zdobycia ośmiotysięcznika Shishapangma.
Wśród grupy polskich himalaistów znalazł się Włoch Simone Moro. Po każdym zejściu do bazy telefonował do swojej 5-letniej córeczki Martiny. Film nie jest relacją z wyprawy, lecz portretem człowieka, który usiłuje pogodzić dwie role: sportowca, który musi podjąć ryzyko, i kochającego ojca.

Właśnie ich wzajemne relacje, mimo oddalenia, są motywem przewodnim filmu. Simone uzasadnia, dlaczego wybrał wspinaczkę zimową w Himalajach, dyscyplinę wcale nie tak popularną na Zachodzie i opowiada o tym, jak połączyć pasję górską z życiem rodzinnym.
Od lat siedmiu

Wszystko prawie o wyprawie
(Wszystko prawie o wyprawie)
film dokumentalny, Polska, 2006, 41 min.

Reżyseria: Dariusz Załuski
Kanał: PLANETE

Film z cyklu: NASZA PLANETA
Premiera: wtorek, 22 września 2009, godz. 20.45

"Wszystko prawie o wyprawie" to film dokumentujący wspinaczkę Anny Czerwińskiej, najsłynniejszej żyjącej polskiej alpinistki i himalaistki, na K2, bodaj najtrudniejszy do zdobycia szczyt na Ziemi.

Anna Czerwińska należy do najwybitniejszych alpinistek i himalaistek. Jako pierwsza - i jak dotąd jedyna - Polka zdobyła Koronę Ziemi (najwyższe szczyty każdego kontynentu), stanęła także na wierzchołkach ośmiu ośmiotysięczników. Z wykształcenia doktor nauk farmaceutycznych, wciąż kontynuuje rozpoczętą przed 40 laty karierę alpinistyczną. Jest autorką książek o tematyce górskiej, a film "Przypadki pani Ani", będący relacją z jej wejścia na szczyt Lhotse, nagradzany był na wielu przeglądach i festiwalach.
W 2005 roku Czerwińska podjęła się wyprawy na osławiony szczyt K2, mierzący 8 611 m n.p.m., najwyższy szczyt łańcucha Karakorum. Górujący nad pakistańsko-chińską granicą nie bez powodu uchodzi za jeden z najtrudniejszych do zdobycia ośmiotysięczników. Mierząc się z K2, śmierć poniosło wielu himalaistów. Co ciekawe, pierwszą kobietą, która ujarzmiła niepokorną górę, była Polka, zmarła tragicznie w 1992 roku Wanda Rutkiewicz.
W wyprawie Czerwińskiej uczestniczyli także Leszek Cichy i Dariusz Załuski. Ten drugi, laureat nagrody za zdjęcia robione w najbardziej ekstremalnych warunkach, dokumentował wszystkie wydarzenia kamerą. Dzięki jego wysiłkom widz ma możliwość śledzenia kolejnych etapów przygotowań do wejścia, prozę karawany czy kulisy życia w górskiej bazie. Załuski wspomina także o himalaistach, którzy na K2 pozostali już na zawsze.
Ekspedycja nie zakończyła się pełnym sukcesem. Dwukrotnie osiągnięto wprawdzie wysokość 8 000 m n.p.m. na drodze Żebrem Abruzzi, ale zła pogoda uniemożliwiła dalszą wspinaczkę. K2 ma bowiem to do siebie, iż największe trudności techniczne zaczynają się po przekroczeniu granicy 8 000 m, wówczas dalsze wchodzenie staje się ekstremalnie niebezpieczne.
Dokument Załuskiego, prezentowany i wyróżniany na wielu festiwalach filmów górskich, daje unikalną możliwość zajrzenia od kuchni na przebieg wyprawy na szczyt, którego ujarzmienie jest ambicją i marzeniem każdego himalaisty.
Od lat siedmiu
Film w formacie 16:9


Himalaje. Gościniec do nieba
(Himalaya, le chemin du ciel)
film dokumentalny, Francja, 2008, 65 min.

Reżyseria: Marianne Chaud

Kanał: PLANETE

Film z cyklu: NASZA PLANETA
Premiera: wtorek, 22 września 2009, godz. 21.35

Ośmioletni Kenrap z pełnym przekonaniem mówi, że jest inkarnacją starego mnicha, którzy zginął onegdaj pod lawiną. Chłopiec z własnej woli wybrał życie w klasztorze Phukhtal na szczycie gór Zanskar w indyjskiej części Himalajów.

Kenrap miał zaledwie pięć lat, gdy odezwało się w nim powołanie do bycia buddyjskim mnichem. Opuścił rodzinny dom i trafił do górskiego klasztoru, w którym, jak uważa, żył
w poprzednim życiu. Chłopiec zafascynował francuską etnolożkę i reżyserkę Marianne Chaud. Kobieta podjęła się obserwowania dnia codziennego malca. Kamera śledziła go podczas zwyczajowych czynności klasztornych, dzięki czemu powstał fascynujący i unikalny dokument o życiu buddyjskich mnichów.

Film był prezentowany w 2008 roku na DOK Leipzig Film Festival, Visions Du Reel Festival Nyon we Francji oraz International Buddhist Film Festival w Wielkiej Brytanii.
Od lat siedmiu
Film w formacie 16:9



Obrazki z Makalu
(Obrazki z Makalu)
film dokumentalny, Polska, 2002, 22 min.

Reżyseria: Dariusz Załuski
Kanał: PLANETE

Film z cyklu: PRZYRODA I PODRÓŻE
Premiera: środa, 23 września 2009, godz. 20.15

O wyprawie w 2002 roku wybitnego polskiego himalaisty Piotra Pustelnika na Makalu - piąty co do wielkości szczyt Ziemi.

Makalu to 8 485 m n.p.m. Góra jest położona w Himalajach Wysokich, zaledwie 20 km na południowy-wschód od Mont Everestu. Charakteryzuje się silnym zlodowaceniem - granica wiecznego śniegu zaczyna się na wysokości 5 700 m n.p.m. Wśród uczestników wyprawy, oprócz Piotra Pustelnika, zdobywcy 12 ośmiotysięczników, byli także inni wybitni polscy himalaiści: Anna Czerwińska i Ryszard Pawłowski. Makalu nie jest łaskawe dla wszystkich - często jeden z uczestników wyprawy zostaje na stokach góry na zawsze.
Od lat siedmiu



Zimą na Shishę
(Zimą na Shishę)
film dokumentalny, Polska, 2005, 26 min.

Reżyseria: Dariusz Załuski
Kanał: PLANETE

Film z cyklu: PRZYRODA I PODRÓŻE
Premiera: czwartek, 24 września 2009, godz. 20.15

"Zimą na Shishę" to film o historycznym pierwszym zimowym wejściu na Shisha Pangmę w 2005 roku.

Shisha Pangma to najniższy (8 013 m n.p.m.) i najpóźniej zdobyty ośmiotysięcznik świata, położony w Tybecie w Himalajach Wysokich. Mała wyprawa polsko-włoska po raz kolejny zmierzyła się z trudną południową ścianą Shisha Pangmy, tym razem odnosząc sukces.
Na szczyt weszli Polak Piotr Morawski i Włoch Simone Moro. Ósmy z czternastu ośmiotysięczników został pokonany zimą!

Od lat siedmiu



Annapurna na lekko
(Annapurna na lekko)
film dokumentalny, Polska, 2008, 25 min.

Reżyseria: Dariusz Załuski
Kanał: PLANETE

Film z cyklu: PRZYRODA I PODRÓŻE
Premiera: piątek, 25 września 2009, godz. 20.15

Relacja z wiosennej wyprawy na Annapurnę Piotra Pustelnika, Piotra Morawskiego, Petera Hamora i Dariusza Załuskiego. Czy przejście trudnej, północno-zachodniej ściany w dobrym stylu, ale bez wejścia na szczyt to sukces?

Jej wysokość Annapurna to dziesiąty pod względem wysokości szczyt Ziemi, który mierzy
8 091 m n.p.m. Jest wyjątkowo niebezpieczną górą ze względu na dużą rozległość masywu, co potęguje niebezpieczeństwo lawin i opadów śniegu. Do tej pory Annapurnę udało się zdobyć tylko dwukrotnie - ekipie francuskiej w 1950 i brytyjskiej w 1970 roku. Z polskich himalaistów na górę nie udało się wejść ani Jerzemu Kukuczce ani Wandzie Rutkiewicz.

Bohaterzy dokumentu "Annapurna na lekko" to czołówka współczesnego himalaizmu. Jest to także ostatni film zrealizowany z udziałem Piotra Morawskiego - najlepszego polskiego himalaisty młodego pokolenia, który zginął w kwietniu 2009 roku na stokach Dhaulagiri. Atutem dokumentu są przede wszystkim przepiękne zdjęcia z tej ekstremalnie trudnej akcji górskiej, za które autor został uhonorowany Nagrodą Specjalną na XIII PFG w Lądku Zdroju. Dariusz Załuski zdobył także Grand Prix na 6. Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie oraz Nagrodę za najlepszy film górski na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich
w Vancouver 2009.

Od lat siedmiu
Film w formacie 16:9



Himalaje. Kraina kobiet
(Himalaya, la terre des femmes)
film dokumentalny, Francja, 2008, 79 min.

Reżyseria: Marianne Chaud

Kanał: PLANETE

Film z cyklu: NASZA PLANETA
Premiera: wtorek, 29 września 2009, godz. 20.45

W odciętej od świata himalajskiej wiosce Sking, położonej 4 000 m n.p.m., wszystkie kobiety, niezależnie od wieku, pracują w pocie czoła od świtu do zmierzchu. Mają tylko trzy miesiące na żniwa i zebranie żywności na kolejny rok. Muszą się spieszyć, aby nie zastało ich nadejście zimy - surowszej niż gdziekolwiek.

Położone w regionie Zanskar, w indyjskiej części Himalajów, Sking jest jednym z najbardziej odizolowanych od świata skupisk ludzkich. Mieszkańcy wioski żyją rytmem wyznaczonym przez surowe prawa przyrody. Między sierpniem a październikiem muszą oddać się wyczerpującej pracy w polu, aby zgromadzić konieczne zapasy na kolejny rok. W żniwach aktywnie uczestniczą wszystkie kobiety i to właśnie im postanowiła przyjrzeć się francuska etnolożka Marianne Chaud. Jej dokument "Himalaje. Kraina kobiet" jest poetyckim obrazem ciężkiego życia czterech pokoleń mieszkanek Sking.
Obraz doceniony został na licznych festiwalach filmów górskich, m.in. w Vancouver, Banf
i Autrans.

Od lat siedmiu
Film w formacie 16:9



China Climb
(China Climb)
film dokumentalny, Polska, 2007, 44 min.

Reżyseria: Sławek Sławatecki

Kanał: PLANETE

Film z cyklu: NASZA PLANETA
Premiera: wtorek, 6 października 2009, godz. 20.45

Relacja z wspinaczkowej wyprawy do Chin.

W prowincji Guanxi na kilkusetmetrowych wapiennych mogotach, sterczących z pól ryżowych, ekspedycji udało się wytyczyć spektakularną drogę o nazwie Full Moon.

Komentarze
Polityka Prywatności