Magiczne miejsce nad Wisłą!

Tuż przy Wiśle, w Porcie Czerniakowskim, wśród zieleni, w każdy piątek o 18:00 prawdziwy parkiet z dech aż trzeszczy. Kilkadziesiąt osób skacze tak, aż idą drzazgi. Do tańca przecież przygrywa kapela na żywo! Stare miejskie i wiejskie szlagiery i melodie taneczne z XIX i pierwszej połowy XX wieku fokstroty, polki, sztajerki, tanga, walce, a także mazowieckie oberki, kujawiaki, polki i walczyki huczą, aż Wisła wypływa z koryta!

1.jpgDechy to cykl potańcówek w duchu przedwojennych letnich festynów na świeżym powietrzu. Jeszcze przecież w latach 20-tych Lasek Bielański, Saska Kępa, Młociny huczały od tupotu wirujących par. Tradycja ta niestety zanikła tuż po wojnie. Wraz z nią zaczął więc zanikać folklor miejski.
Po 50 latach, po raz pierwszy, znów nad Wisłą Fundacja Ja Wisła, Stowarzyszenie Dom Tańca i Fundacja Czas Tradycji organizują oryginalny projekt!
Na Dechy przychodzą malutcy tancerze liczący zaledwie 4 lata, jak i ci którzy pamiętają dawne zabawy nad Wisłą. To co jest wspaniałego w tej imprezie, to łączenie pokoleń, wspólna zabawa bez względu na wiek i grupę społeczną - dodaje Edyta Grudzień.
Nie ważne że ktoś nie umie tańczyć, że jego kontakt z tradycyjnymi rytmami polegał wyłącznie na oglądaniu Zespołu Mazowsze czy Zespołu Śląsk w telewizji. Każde Dechy rozpoczyna bowiem część warsztatowa, gdzie Grzegorz Ajdacki (Dom Tańca) Piotr Zgorzelski (Czas Tradycji) uczą podstawowych tradycyjnych kroków. Zależnie od muzyki która tego wieczora zabrzmi nad Wisłą - walca, tanga, tradycyjnych tańców ludowych - polskich (polki, oberki, polonezy, z najróżniejszych regionów od Tatr do Morza) jak i zagranicznych (tarantella, czardasz, zorba) . Wspólna nauka bowiem przełamuje wstyd i brak pewności warszawskich tancerzy.
Otwartość i zabawa łączy ludzi. Zanikają wszelkie bariery. Niekoronowaną Królową Dech jest Pani Basia , która skacze na parkiecie lepiej niż nie jedna nastolatka - dodaje Edyta Grudzień. A w przerwach na odpoczynek, zabawę dopełnia Pan Krzysztof z Pragi, czytając swoje humorystyczne, na bieżąco pisane wiersze-komentarze.
najbliższe :
28 sierpnia - Kapela Esztenás
Na repertuar zespołu składa się głównie autentyczny folklor grupy Csángó absolutnego ewenementu europejskiego. Csango to bowiem odizolowana od stuleci węgierska grupa etniczna od żyjąca w Basenie Karpackim. Mieszka ona na pograniczu rumuńsko-mołdawskim. Przetrwała do dziś w niezmienionej formie. Zachowała bowiem wiele starych, przedwiecznych elementów: przede wszystkim język (słownictwo i składnia), pieśni, taniec, bajki, modlitwy, obrządki, sposób ubierania się, wychowanie dzieci, pogląd na życie i na świat. Kapela Esztenás powstała w 2002 roku w Miskolcu. Siedmioosobowy zespół gra na tradycyjnych ludowych instrumentach: kobzie, fujarkach, harmonijce, bębnach
04.09.2009 - Kapela z Maciejowic
Kapela z Maciejowic to ewenement w obecnych czasach, bo stanowi ją kilka pokoleń muzykantów - najmłodszy ma 26 lat, a najstarszy 92. Grupę tworzą mieszkańcy Maciejowic i okolic miasteczka - w jakiejkolwiek konfiguracji by nie grali, nazywają się Kapelą z Maciejowic. I ich muzyka jest silnie związana z Wisłą: grają przede wszystkim oberki - zarówno ze swojej okolicy, czyli powiślaki, jak i z drugiej strony rzeki, zwane zawiślakami, bo rzeka dla muzyki nie stanowiła istotnej bariery i kapele maciejowickie ogrywały wesela po obu jej stronach. Oprócz oberków będzie można również tańczyć polki, walczyki, fokstroty, tanga i inne tańce.
Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki (Dom Tańca), Piotr Zgorzelski (Czas Tradycji)



KONCERTY NA BARCE HERBATNIK
W każdą sobotę po zmroku o godz. 22:00
Barka Herbatnik w Porcie Czerniakowskim.

Legendarne miejsce w Warszawie. Tuż po wojnie istniała tu Warszawska Stocznia Rzeczna, a jednym z ostatnich jej produktów był statek egipski... do filmu ‑Faraon. Dziś, 105-letni port rozświetlają setki światełek. Barka Herbatnik wydobyta z dna Portu Czerniakowskiego od 6 lat służy jako scena. Grają tu zespoły reprezentujące różne nurty muzyczne, min.: folk, jazz, etno, rock. Po koncertach ognisko i śpiewy do białego rana
Najbliższe:
29 sierpnia Pavulon Twist/Polska

Niepokojące nastroje rodem z filmów Tarantino, obok energicznych, korzennie rockandrollowych rytmów po raz pierwszy przed szeroką publicznością jako Pavulon Twist wystąpili na III edycji Psycho Night w Warszawskim klubie Punkt.
5 września - Jahiar Group
JAHIAR GROUP zespół polsko-perski, powstał w maju 1998 roku w Lublinie. Liderem zespołu jest Jahiar Azim Irani. Grupa prezentuje orientalną muzykę: perską, turecką, afgańską, hinduską, a także ukraińskie oraz polskie kompozycje i aranżacje. Brzmienie Niesamowite brzmienie uzyskują dzięki zastosowaniu oryginalnego, staroperskiego instrumentu strunowego - SANTUR oraz różnego rodzaju bębnów: conga, djembe, darabuka, udu; instr. perkusyjnych, a także akordeonu, gitar, skrzypiec, klarnetu. Całość dopełnia unikalny orientalny śpiew.

12 września - PLAZMATIKON
Jak brzmiałby lounge, nu jazzi, czy dub , gdyby powstał za żelazną kurtyną w latach 70 i 80? Na to pytanie odpowiedzą muzycy z zespołu PLAZMATIKON, którzy sięgnęli po instrumenty analogowe i elektroniczne zaprojektowane i wyprodukowane w krajach realnego socjalizmu.


19 września - Miassma
Zespół MIASSMA powstał w Warszawie w 2000r. z inicjatywy trzech muzyków z zespołu Gardenia - gitarzysty Alka Januszewskiego, basisty Przemka Wójcickiego oraz bębniarza Mariusza Radzikowskiego. W tym także roku do składu dołączył najmłodszy członek zespołu, Marek Kocoń, który wówczas obsługiwał Sammler. Grają muzykę post-rockową. Ich nowa płyta pojawi się na jesieni tego roku, jest bardziej stonowana i jednorodna, i nie tylko z powodu klasycznego rockowego instrumentarium, lecz głównie dlatego że wszystkie kompozycje i teksty na płytę napisał Januszewski. Klimatami głownie przypomina zespoły nurtu cold-wave, lecz nie tylko. Jest dużo również odniesień do muzyki lat 60. jak Rolling Stones, czy też Lou Reed'a.

26 września - IZRAEL
Izrael to legenda polskiej sceny muzycznej. Powstał w marcu 1983 roku w Warszawie. Ich muzyka jest doskonałą odtrutką na konsumpcyjny tryb życia. Kto nie wierzy niech przybywa na barkę Herbatnik, by wysłuchać utworów z nowej płyty pt.: " Dża ludzie".

Organizator: Fundacja Ja Wisła

Fundacja Ja Wisła

Imprezy odbywaja sie w ramach Festiwalu Sztuki nad Wisłą PRZEMIANY
Warszawa kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016!
Festiwal Sztuki nad Wisłą PRZEMIANY jest wydarzeniem artystycznym i społecznym wynikającym ze strategii przygotowań Miasta do uzyskania tego prestiżowego tytułu, finansowanym przez Biuro Kultury Urzędu
m.st. Warszawy.
W ramach PRZEMIAN od czerwca do października odbędzie się wiele projektów kulturalnych zorganizowanych przez Fundacje: ART, Ave, Bęc Zmiana, Citydoping, Impact, InfoPraga, Ja Wisła, Monte Video i Foto, NOK, Proscenium - Teatr GO, Stowarzyszenia Makata i STEP oraz British Council i coraz większą ilość dołączających do nas artystów i organizacji.
Informacje o Festiwalu możecie znaleźć na stronach internetowych
www.warszawa2016.pl/przemiany
oraz
www.przemianywisly.pl

Komentarze
Polityka Prywatności