Cykl o sporcie w kanale PLANETE

Gdy w 2001 roku MKOl powierzył organizację Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku Chinom, nie brakowało opinii, że nie jest to dobra decyzja ze względu na sytuację polityczno-społeczną w tym kraju. Twórcy dokumentu spędzili w Chinach trzy lata (ostatnie zdjęcia pochodzą z marca 2007 roku) przyglądając się przygotowaniom do Olimpiady - budowie obiektów sportowych, treningom chińskich sportowców i działalności chińskiego Komitetu Olimpijskiego.

Okazuje się, że prawdziwy obraz przygotowań do Igrzysk odbiegał od pokazywanego przez chińską telewizję. Decydenci niewzruszenie trzymali się wytycznych partii, a ukazana w filmie rzeczywistość w oczywisty sposób zaprzecza propagandzie uprawianej przez rządzącą partię zarówno wobec swoich obywateli, jak i światowej opinii społecznej.

Od lat dwunastu

Film w formacie 16:9


Od bramki do bramki (1/5), (2/5), (3/5), (4/5), (5/5)

(Goal to Goal)

film dokumentalny, Australia, 2008, 5 x 48 min.

Reżyseria: brak danych

Kanał: PLANETE

Film z cyklu: SPOŁECZEŃSTWO

Premiera: środy, od 9 września 2009, godz. 20.45

Żaden sport nie wzbudza takich emocji jak piłka nożna. Żadna dyscyplina nie może też równać się z futbolem pod względem popularności i oddania kibiców. Zawody
w kopaniu skórzanej kuli od ponad stu lat stwarzają magiczne chwile, kreują legendy, potrafią jednoczyć ludzi, miasta, a nawet całe narody.

Seria dokumentalna „Od bramki do bramki” to wnikliwe i fascynujące studium historii futbolu. Odcinek pierwszy poświęcony jest piłkarskim sławom. Od geniuszy epoki powojennej takich, jak sir Stanley Matthews i Alfredo di Stefano, poprzez gwiazdy lat 60-tych i 70-tych: George’a Besta, Pelé’ego i Johana Cruyffa, herosów dziewiątej dekady na czele z Diego Armando Maradoną, a kończąc na współczesnych legendach - Royu Keane’ie, Ronaldinho i Davidzie Beckhamie.

Epizod drugi to wgląd za kulisy najważniejszych rozgrywek futbolowych. Twórcy serii przyglądają się czołowym ligom Europy - hiszpańskiej La Liga, angielskiej Premiership
i niemieckiej Bundeslidze, turniejom klubowym rozgrywanym w Afryce, Amerykach i Oceanii, jak również najważniejszej z wszystkich imprez - Mistrzostwom Świata. Na ten temat wypowiadają się m.in.: sir Alex Ferguson, Oliver Kahn, Didier Drogba i Michael Essien.

Trzeci odcinek mówi o ekonomicznym aspekcie futbolu - o szczegółach upadku zasłużonej angielskiej drużyny Leeds Utd. oraz spektakularnym rozkwicie jej lokalnego rywala Manchesteru Utd. Twórcy serialu zaglądają za kulisy funkcjonowania najbogatszego klubu świata Realu Madryt i analizują historię piłkarskich transferów. Nie mają nawet oporów przed zajrzeniem do kieszeni najlepiej zarabiających futbolistów takich, jak Kaka czy Ronaldinho.

Czwarty epizod to podróż po świątyniach piłki - stadionach. Od londyńskiego Wembley przez Old Trafford w Manchesterze, obiekty niemieckie (Allianz Arena w Monachium, Westfalenstadion w Dortmundzie), po potężną brazylijską Maracanę zdolną pomieścić ponad 100 000 kibiców.

Odcinek finałowy serii poświęcony jest futbolowym historiom z pierwszych stron gazet. Mowa w nim zarówno o katastrofie lotniczej w Monachium w 1958 roku, w której śmierć poniosło ośmiu zawodników Manchesteru United, wzlotach i upadkach sportowych enfants terribles - Diego Maradony oraz George’a Besta, jak i o pamiętnym uderzeniu głową zadanym Marco Materazziemu przez Zinedine’a Zidane’a w finale Mundialu w 2006 roku. Nie pominięte zostały także mroczne strony współczesnej piłki: korupcja, seks-skandale i nadużycia narkotykowe.

Od lat siedmiu


Snowboard dla każdego

(Lines: A Film about Big Mountain Snowboarding)

film dokumentalny, USA, 2007, 60 min.

Reżyseria: Flora Pauporte

Kanał: PLANETE

Film z cyklu: FILMOWE DOCHODZENIA

Premiera: środa, 7 października 2009, godz. 20.45

Jazda po zboczach wysokich gór to jeden z najwspanialszych wizualnie aspektów snowboardingu. Równie ryzykowny i niebezpieczny, co zachwycający.

Film ukazuje ten sport z innej strony - widzianej oczyma jednego z największych zawodników tego sportu, Axela Pauporte’a - Mistrza King Of The Hill i Verbier Extreme z 1999 roku oraz innych gwiazd: Nicolasa Müllera i Mike’a Ranqueta.


Komentarze
Polityka Prywatności