13 dzielnica - Ultimatum

Gliniarz i mistrz sztuk walki stają przed wyzwaniem uratowania 13 dzielnicy przed zagładą. Paryż, rok 2013. „D13”- 13 dzielnica, jest oddzielona od miasta i podzielona na etniczne getta. Niepodzielnie rządzą w nich etniczne gangi, brutalnie kontrolujące życie dzielnicy, pobierające haracze i uwikłane w przemysł narkotykowy. Jedynym sprawiedliwym w tym ziemskim piekle jest Leito, samotny bojownik o prawa D13 , wspomagany przez kapitana policji Damiena.

Zdesperowane władze i tajne służby decydują się na "ostateczne rozwiązanie" problemu 13 dzielnicy. Gliniarz i mistrz sztuk walki stają przed wyzwaniem uratowania 13 dzielnicy przed zagładą.

"D-13 - Ultimatum" to sequel "13-stej dzielnicy", który podbił światową widownię. Dzięki zapierającym dech w piersiach sekwencjom ucieczek i walki i odtwórcom głównych ról : Leito - Davidowi Belle'owi, twórcy grupy "Yamakashi" i autorowi parcour - sztuki przemieszczania się w mieście. Leito w walce wspomaga kapitan policji Damien (w tej roli Cyril Raffaelli także wyśmienity akrobata i kaskader, mistrz Francji w boksie chińskim).

Dla uprawiających parcour i samego Davida Belle'a grawitacja i lęk wysokości nie istnieją. To, co potrafi wyczyniać w miejskiej przestrzeni, zaskakuje i budzi podziw, tym większy, że nie ma w jego działaniach komputerowych "poprawek" i dublerów.

Film powstawał w przestrzeniach i plenerach stolicy Serbii - Belgradu oraz w Paryżu. 13 DZIELNICA - ULTIMATUM

EKIPA

Reżyseria: Patrick Alessandrin

Scenariusz: Luc Besson

Producenci: Luc Besson, Didier Hoarau

Producenci wykonawczy: Franck Lebreton, Andjelija Vlaisavljevic

Obsada: David Belle [Leito]

Cyril Raffaelli [Kpt. Damien Tomaso]

Philippe Torreton [Prezydent Republiki]

Daniel Duval [Walter Gassman, szef tajnej policji]

Elodie Yung [Tao, szefowa gangu azjatyckiego]

MC Jean Gab [Molko, szef gangu czarnych]

Laouni Mouhid zwany La Fouine [Ali-K, szef gangu muzułmańskiego]

Fabrice Feltzinger [Little Montana, szef gangu latynosów]

Montaż: Julien Rey

Muzyka oryginalna: grupy Da Octopusss i Trak Invaders

Zdjęcia: Jean-François Hensgens

Produkcja: Europa Corp., TF1 Films Production (koprodukcja), CiBy 2000 (koprodukcja)

O OBSADZIE

Cyril RAFFAELLI [Damien]

Aktor, choreograf scen walki i ekspert sztuk walki, które zaczął trenować mając już 6 lat. Poszedł w ślady swoich starszych braci i szybko perfekcyjnie wyszkolił się w obsługiwaniu nunczako oraz karate shotokan. Jako czternastolatek zapisał się do szkoły cyrkowej Annie Fratellini. Szkolił tam swoje talenty i pracował z takimi rodami cyrkowymi jak Fratellini, Bougliones i Zavattas. W latach 90. zaczął grać w filmach, brał też wiele lekcji aktorstwa, śpiewu i tańca. Wziął udział w musicalu "Précieuses Ridicules", dla którego skoordynował też choreografię statystów i akrobatykę. Swoją karierę telewizyjną rozpoczął jako połówka duetu tworzonego z Laurentem Baffie'm oraz jako współpracownik prowadzonego przez Patricka Sebastiena show "Osons". Jego talent przyniósł mu w 1998 rolę w "Fallait pas!" Gerarda Jugnota. Cyril cały czas kontynuował swoją karierę sportową zdobywając wiele medali na międzynarodowych zawodach sportowych. W 1999 spotkał Luca Bessona na planie "Joanny d'Arc" i postanowił poświęcić się filmowi. Od tej chwili zagrał wiele ról i był koordynatorem wielu układów walki w filmach produkowanych przez Europa Corp. Między innnymi pojawił się w "Kiss the Dragon", " 13 dzielnicy", "Rand in Live Free" oraz "Szklanej pułapce 4".

David BELLE [Leito]

Pomysłodawca sztuki dynamicznego poruszania się po miejskiej dżungli na granicy akrobatyki - parcouru. Poszedł w ślady swojego ojca Raymonda Belle'a i dziadka, Gilberta Kittena i wstąpił do Paryskiej Straży Pożarnej, a potem do korpusu francuskich "Marines". Ale życie wojskowego było kompletnie niezgodne z jego niezależnym duchem. Wrócił do cywila i wykonywał różne zawody, cały czas szkoląc się też w sztukach walki. Stworzył też i rozwinął parcour - sztukę, której zręby stworzył na tym, czego nauczył się od ojca. Popularyzował i wytrenował pierwszych adeptów parkouru w tym słynną grupę Yamakasi.

Philippe TORRETON [Prezydent Republiki]

Zdobywca Lumiere Awards za rolę w "Ca commence aujourd'hui" [1999], nominowany dwukrotnie do Europejskiej Nagrody Filmowej za rolę we wspomnianym filmie oraz "Capitaine Conan" [1996]. Zdobył też francuskiego Cesara za rolę w "Capitaine Conan" i dwie nominacje do tej nagrody za "Ca commence aujourd'hui" i "The Light" [2004].

Gdyby Torreton nie zdał do Paryskiego Conservatory of Dramatic Art. W 1987, byłby dziś prawdopodobnie inspektorem policji. Już w czasie studiów, aktor został rekomendowany do prestiżowej Comédie Française, gdzie spędził osiem lat [1990-98] grywając w tym samym czasie w filmach. Bertrand Tavernier obsadził go w najważniejszych dla aktora filmach: "Capitaine Conan" - jako przywódca ludzkości, "Ca commence aujourd'hui" - jako zarządca przedszkola w północnej Francji i jako gliniarza w "L.627".

Torreton wykazał się w całym wachlarzu kreacji aktorskich - od romantycznych komedii po thrillery. Wśród tych pierwszych ról wymienić można role w "Felix et Lola", "Monsieur N." czy "L'Equipier". Pojawił się też w "Corps à Corps", jako Jean Baptiste Colbert w "Jean de la Fontaine" oraz w kazachskim filmie "Ulzhan".

O TWÓRCACH

Patrick ALESSANDRIN [reżyser filmu]

Dotychczas pracował jako samodzielny reżyser i scenarzysta, ale także jako operator i asystent reżysera przy filmach Luca Bessona - Subway [1985] i "Le dernier combat" [1983].

Filmografia Alessandrina jako reżysera obejmuje też: "Mean Spirit" [reżyser, scenariusz, kamera operator, 2003], "August 15th" [reżyser, scenariusz, koproducent, 2001], "Ainsi soient-elles" [reżyser, scenariusz zdjęcia podwodne, koproducent, aktor, 1995]. Jako scenarzysta zrealizował ponadto: "La femme rêvée" (1996 TV movie) i "L'aventure du Grand Bleu" (1989 TV movie).

Luc BESSON [scenariusz, produkcja]

Zdobywca Cezara za "Piąty element" [1997], 11-krotnie nominowany do tej nagrody za swoje pozostałe filmy, zdobywca Lumiere Awards za "Joannę d'Arc [1999] i wspomniany "Piąty element", zdobywca BAFTY za "Nil by mouth" [1983]. Jeden z najbardziej znanych reżyserów kina światowego. Autor wielkiego, światowego sukcesu komercyjnego kina francuskiego. Jako producent i scenarzysta tworzył takie hity jak seria "Taxi", "Wasabi", "Yamakasi" czy animowane "Artur i Minimki" oraz niezapomniane "Wielki błękit", "Nikita", "Piąty element" oraz "Leon Zawodowiec".

Luc Besson jest obecnie najpopularniejszym francuskim reżyserem na świecie. W młodości nie planował jednak robić kariery artystycznej, ale naukową. Od dzieciństwa zafascynowany morzem i delfinami chciał zostać naukowcem specjalizującym się w tej dziedzinie. W wieku 17 lat przeżył poważny wypadek podczas nurkowania, w wyniku którego nie mógł już powrócić do uprawiania tego sportu. Swoje ambicje skierował wtedy na film, dziedzinę, którą interesował się już od dawna. Pierwsze kroki w zawodzie reżysera stawiał tworząc teledyski dla francuskich muzyków. Na dużym ekranie Besson zadebiutował w roku 1981 r. filmem "L'Avant - dernier", którego zrobiona dwa lata później kontynuacja "Le Dernier combat" wyniosła reżysera na szczyty popularności. Obraz zdobył ponad 20 nagród na międzynarodowych festiwalach i cieszył się dużą popularnością po obu stronach oceanu. Kolejnym filmem "Subway" Besson ugruntował swoją pozycję zdolnego reżysera. W 1988 r. artysta stworzył swój najbardziej osobisty film "Wielki błękit". Obraz stał się olbrzymim przebojem w całej Europie. We Francji uznano go za najbardziej kasowy film w historii i nominowano do Cezara w wielu kategoriach. Dopiero następny obraz Bessona "Nikita" przyniósł artyście popularność w Stanach Zjednoczonych. Kolejny międzynarodowy sukces artysty to zrobiony w 1994 r. "Leon zawodowiec". Trzy lata później reżyser zaskoczył wszystkich kosztującym 90 milionów dolarów filmem fantastycznym "Piąty element". Obraz cieszył się szaloną popularnością na całym świecie.

Obecnie Besson jest jednym z najaktywniejszych twórców kina - produkuje, pisze scenariusze, reżyseruje. W tej chwili zajmuje się jednocześnie produkcją i dewelopmentem 13 projektów filmowych.


Komentarze
Polityka Prywatności