THE HISTORICAL ORGAN: ORGANOWA PŁYTA ROKU

Michał Markuszewski od dawna uważany jest za jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia. Potwierdzeniem jego nieprzeciętnych możliwości jest płyta The Historical Organ, która właśnie ukazała się na polskim rynku wydawniczym.

Michał Markuszewski od dawna uważany jest za jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia. Potwierdzeniem jego nieprzeciętnych możliwości jest płyta The Historical Organ, która właśnie ukazała się na polskim rynku wydawniczym.  

Nagrań dokonano na zabytkowych organach Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie – instrumencie, który po długotrwałej renowacji odzyskał brzmienie, jakim zachwycał przed ponad stuleciem. Obecnie instrument stworzony przez firmę Schlag und Söhne jest jednym z najcenniejszych romantycznych instrumentów w stolicy.  

Typ instrumentu oraz jego brzmienie sprawiły, że Michał Markuszewski zdecydował się zarejestrować na płycie The Historical Organ XIX-wieczną muzykę kompozytorów kręgu niemieckiego. W interpretacji organisty można usłyszeć utwory Nielsa Wilhelma Gadego, Feliksa Mendelssona-Bartholdy’ego oraz Maxa Regera. 

Na szczególną uwagę zasługuje niemal półgodzinna Sonata c-moll Psalm 94 Juliusa Reubkego – utwór w którym słychać zarówno fascynację muzyką Franciszka Liszta, jak i zapowiedź kompozycji Ryszarda Wagnera. Sonata c-moll Reubkego pokazuje nie tylko wiruozowskie umiejętności Markuszewskiego, ale także eksponuje możliwości brzmieniowe warszawskich organów. Zgodnie z tradycją muzyki organowej instrumentalista przedstawił na płycie także swoje dwie improwizacje na temat pieśni ewangelickich: Serca razem połączone oraz Za rękę weź mnie, Panie.  

Michał Markuszewski urodziła się w Warszawie w 1980 r. W 2004 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie im. Fryderyka Chopina w klasie organów oraz fortepianu. W 2007 r. ukończył studia podyplomowe (specjalizacja: improwizacja organowa) na Univesität der Künste w Berlinie, zaś rok później – studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej prof. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu.

 

Michał Markuszewski jest laureatem licznych nagród, wśród których wymienić należy II nagrodę w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy (1998), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii (2000) oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha, a także III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Zürychu-Wiedikon (2007). W 2007 r. był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Artysta ma na swoim koncie liczne nagrania dokonane w Niemczech, na Słowacji oraz w Polsce, rejestracje dla radia oraz telewizji oraz współpracę z wybitnymi solistami, chórami oraz orkiestrami (m.in. z Jeunesses Musicales, z którą nagrał Kantatę do św. Cecylii Franciszka Lessla). Instrumentalista ma na swoim koncie także prawykonania współczesnej polskiej muzyki organowej oraz organowo-kameralnej. 

Michał Markuszewski jest członkiem Stowarzyszenia Na rzecz Badań i Utrzymania Śląskich Organów. Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem odrestaurowano organy w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie.  

Wszystkich zainteresowanych płytą (a także wywiadem w Michałem Markuszewskim) prosimy o kontakt mailowy

lub telefoniczny: Anna Kosowska-Czubaj, cityart@wp.pl, tel. 501860656 , www.michalmarkuszewski.pl 
 

Zapraszamy do słuchania i rozmowy. Warto! 

dodane przez cityart


Komentarze
Polityka Prywatności