Książka prof. Aleksandra Krawczuka jest uzupełnieniem i odpowiednikiem Pocztu cesarzy rzymskich. W niezwykle ciekawy i barwny sposób przedstawia losy wszystkich żon cesarzy od Augusta do Teodozjusza Wielkiego, czyli od powstania cesarstwa do roku 395, kiedy nastąpił podział imperium na wschodnie i zachodnie.
Autor prezentuje również sylwetki żon, które przyszli władcy poślubili jeszcze przed wstąpieniem na tron, a także kobiety będące tylko konkubinami, jeżeli ich wpływ na ówczesne wydarzenia i życie polityczne był znaczący. Jak zwykle prof. Krawczuk wzbogaca fakty historyczne licznymi anegdotami i ciekawostkami z życia oraz obyczajowości starożytnych.
O autorze:
Aleksander Krawczuk (ur. 1922)
Historyk starożytności, popularyzator antyku i pisarz. Podczas okupacji był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie ukończył filologię klasyczną oraz historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i tam podjął pracę naukową. Od 1985 roku profesor zwyczajny. Członek Związku Literatów Polskich, w latach 1986–1989 minister kultury i sztuki, od 1992 do 1997 poseł na Sejm Rzeczypospolitej pierwszej i drugiej kadencji. Autor wielu prac naukowych i ponad 30 książek popularnonaukowych, jak Poczet cesarzy bizantyjskich, Poczet cesarzy rzymskich, Polska za Nerona, Spotkania z Petroniuszem, wielokrotnie wznawianych i tłumaczonych na obce języki.