Filmy z festiwalu Teraz My - Wyż70 w Kino.Lab

W dniach 4-7 maja w warszawskim Kino.Lab odbędą się pokazy najlepszych filmów II Festiwalu Filmu Wyż'70. Podczas drugiej edycji festiwalu Teraz My - Wyż 70 zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt najnowszych filmów studenckich z Polski i Niemiec. Obecnie w trasę po Polsce ruszają najlepsze filmy Festiwalu.

Znalazły się wśród nich trzy pełnometrażowe debiuty niemieckich reżyserów (m.in. Miasto jak zdobycz - berlińskie historie, pokazywany na ubiegłorocznym Berlinale), niezwykły pseudo-dokument o ostatnich chwilach Kurta Cobaina oraz kilkanaście krótkich dokumentów i fabuł autorstwa najbardziej obiecujących polskich twórców. Wśród filmów polskich znalazły się produkcje zarówno uznanych twórców - takich jak Filip Marczewski, Leszek Dawid, Anna Jadowska, jak i "prawdziwe" debiuty reżyserów, którzy jeszcze nie skończyli studiów. Dzięki zestawieniu ze sobą polskich i niemieckich filmów będziemy mieli okazję porównać wizje świata twórców z tego samego pokolenia, ale żyjących w zupełnie innych rzeczywistościach.

Partnerami przeglądu są Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera i Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

4.05 godz. 19.00 Program I - 92'

Miasto jak zdobycz-berlińskie historie, reż. Irene von Alberti, M. Dehne, E. Gronenborn, 92'.
Film składający się z trzech historii, z których każda reżyserowana jest przez innego reżysera. Inspirowane sztuką teatralną René Pollescha, podejmują refleksję na temat metropolii i cywilizacji.
Perspektywa niemieckiego kina Berlinale 2005
www.stadt-als-beute.de

5.05 godz. 18.00 Program II - 105'

Bokserka, reż. Catharina Deus, 105'
Historia młodej dziewczyny z małego miasteczka, która na przekór wszystkim pragnie zrobić karierę jako bokserka. W tej roli znakomita Katharina Wackernagel. Film wchodzi w dialog z Milion Dollar Baby Clinta Eastwooda, który powstawał w tym samym czasie.
Femina 2005 - International Women's Film Festival Rio de Janeiro: Best Student Feature Film / Filmfest Oldenburg 2005: German Independence Award - Bester deutscher Film / Biberacher Filmfestspiele 2005: Nagroda Avid Catharina Deus;
www.credofilm.de

5.05 godz. 20.00 Program III - 97'

Janina F., reż.Teresa Renn, 80'
Opowieść przyjaciół o artystce z Berlina, która w swoim życiu posunęła się zbyt daleko...
Nagroda First Steps Berlin 2004- dokument /FIRST STEPS Award 2004
Perspektywa niemieckiego kina Berlinale 2005
www.tersarenn.de

Kurt Donald Cobain-The suicide note, reż. Curtis Burz, 17’
Film poświęcony pamięci Kurta Cobaina, muzyka i pokoleniowego symbolu, który popełnił samobójstwo w 1994 roku. Drugą bohaterką filmu jest Frances Farmer - dziewczyna, której Cobain poświęcił jedną ze swoich piosenek.
05/2004 Internationale Kurzfilmtage Oberhausen, Deutscher Wettbewerb

6.05 godz. 18.00 Program IV - 103'

Melodramat, reż. Filip Marczewski, zdj. Radek Ładczuk 19'
Opowieść o czternastoletnim dojrzewającym emocjonalnie chłopcu.
Grand Prix - Łodzią po Wiśle - najlepszy film PWSFTviT w Łodzi 2005
Krakowski Festiwal Filmowy 2005 - Specjalne Wyróżnienie Jury

Moje miejsce, reż. Leszek Dawid, zdj. Kuba Kijowski, 32'
Romek ma 26 lat i jest zapalonym perkusistą. Jego azylem jest mały barak, w którym ćwiczy i ukrywa przed realnym życiem.
Koszalin 2005-najlepsza etiuda / Srebrny Smok dla krótkiej fabuły

Korytarz, reż. Anna Jadowska, zdj. Robert Mleczko, 30'
Gorąca sierpniowa noc, w całej kamienicy nie ma wody. Na jednym piętrze mieszkają: Margerita - kobieta po trzydziestce i jej syn, nastoletnia Ala, jej Wujek z kotem oraz Malarz , który na końcu korytarza ma pracownię. Margerita chce tę noc spędzić z malarzem, Ala zostaje opiekować się jej dzieckiem. Z okien naprzeciwko mieszkanie Margerity obserwują chłopak Ali i jego kolega. Nad ranem nikt nie wie co się tak naprawdę wydarzyło...

Czcij Ojca swego i Matkę swoją, reż. Dominika Długokęcka, 22', dokument
Osobista opowieść córki Dominiki Długokęckiej o swojej matce.
Autorka pisze o swoim filmie tak: "film ten pomógł mi odpowiedzieć sobie na pytania, które narastały we mnie od dzieciństwa".
I nagroda Gliwice GOFFR

6.05 godz. 20.00 Program V - 119'

Brand New World, reż. Andrzej Wójcik i Ewan Jones Morris, 56'
Dokument nawiązujący do książki Aldousa Huxleya "Nowy wspaniały świat". Mieszając konwencje i narracje autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie jak być szczęśliwym w świecie opanowanym przez mody, trendy i mass-media.
Nagroda XV Festiwalu Mediów - człowiek w zagrożeniu za ironiczne spojrzenie na dzisiejsze społeczeństwo konsumpcyjne.
www.brandnewworld.pl

Ściany są drzwiami, reż. Wojtek Szczytko, 30', dokument.
Prawdziwa historia dwojga ludzi, którzy wyjeżdżają do USA w poszukiwaniu lepszego życia. Dopiero tam dane im będzie odkryć, co tak naprawdę pozwala człowiekowi realizować swoje pragnienia.
TV Festiwal- Kręci się - I nagroda
Festiwal Młodej Sztuki 2005- wyróżnienie
Najlepszy Scenariusz OKFA 2005
www.espressopictures.com

A ty?, reż. Bartosz Dombrowski, 11'
Opowieść o pewnej niespełnionej miłości i wyobraźni, którą rozbudza Internet.

3 love, reż. Agnieszka Smoczyńska, 22'
Historia zainspirowana prawdziwym wydarzeniem. Magda przyjeżdża w góry na spotkanie z ukochanym nieznajomym, ale na dworcu podchodzi do innego mężczyzny...

7.05 godz. 20.00 Program VI - 116'

Pomyłka, reż. Marta Ogrodzińska, 20'
Opowieść o manipulacji, zdradzie i odwiecznej grze, jaką prowadzą ze sobą kobiety i mężczyźni. Rzecz o trójkącie miłosnym, którego równowaga zostaje zaburzona.

Stacja Mirsk, reż. Robert Wrzostek, 44'
Film o ludziach, którzy trwają w beznadziejnych układach, związkach, miejscach i nie potrafią z nich wyjść. Boją zrobić się pierwszy krok, by właściwie ustawić swoje życie.
Grand Prix i 2 nominacje do OFFskara w kategori najlepszy film i najlepszy aktor KRAKFFA 2005 Kraków.

Diabeł, reż. Tomasz Szafrański, 32'
Franciszek na wieść, że jego matka jest umierająca, wynajmuje do pomocy Palchową, miejscową znawczynię spraw życia i śmierci. W domu zaczynają się dziać dziwne rzeczy.
Slamdance 2006 Specjalne Wyroznienie Jury / Prowincjonalia - Jancio Wodnik za Najlepszy Krótkometrażowy Film Fabularny

Telewizyjna miłość, reż. Jarosław Banaszek, 20'
Na uczuciach i złudzeniach można nieźle zarobić. Wiedzą o tym dobrze telewizyjni producenci. Dla bohatera ta banalna prawda stanie się gorzką lekcją życia.

www.stopklatka.pl


Komentarze
Polityka Prywatności