Najnowsza książka B. Hellingera

„Daj mi rząd dusz: religia-psychoterapia-duszpastertwo” Premiera wydawnicza z udziałem autora: 16.03.2006, Górnośląskie Centrum Kultury, Katowice. Książka ta pokazuje wymiar duchowy i religijny ustawień rodzinnych. Dzięki ustawieniom możemy bowiem doświadczyć, że jesteśmy włączeni w większe konteksty i porządki, które biorą nas na służbę niezależnie od naszych życzeń i lęków.

W listach, rozmowach, opowieściach, ustawieniach i wykładach Bert Hellinger zastanawia się nad tym, jak określone obrazy i postawy religijne działają w duszy. Sama tajemnica religijna pozostaje przy tym nienaruszona. Autor szanuję ją – jako tajemnicę. Swoimi tekstami zachęca czytelnika, żeby zaufał swoim własnym doświadczeniom i dał się im prowadzić.

 

Jednocześnie książka ta dokumentuje drogę, jaką przebył Bert Hellinger, twórcy ustawień rodzinnych. Pierwszy tekst pochodzi z roku 1972, kiedy był jeszcze księdzem, ostatni z ubiegłego roku, w którym, w przededniu osiemdziesiątych urodzin, dokonuje swoistego bilansu życiowego. Kolejne rozdziały stanowią próbę znalezienia odpowiedzi na najważniejsze pytanie, które stale mu towarzyszy: Komu służę – człowiekowi czy idei?

 

Bert Hellinger urodził się 16 grudnia 1925 roku w Leimen koło Heidelbergu jako Anton Hellinger. Jego dzieciństwo i młodość przypadły na czasy nazizmu w Niemczech. Mając 17 lat znalazł się na liście nazistów jako „wrogi element”. Odmówiono mu świadectwa maturalnego. Wcielenie do armii i wysłanie na front uchroniło go od problemów z gestapo. Dostał się do niewoli i trafił do obozu Aliantów w Belgii. W 1945 wrócił do Niemiec.

 

Rok później wstąpił do zakonu Misjonarzy z Mariannhill w Würzburgu. Studiował filozofię, teologię i pedagogikę. W 1952 otrzymał święcenia kapłańskie, a rok później wyjechał na misję do Republiki Południowej Afryki. Pracował w szkole w prowincji Kwazulu-Natal i był proboszczem Zulusów. „Wśród uczniów zawsze dobrze się czułem”. Z prowadzonej przez niego misjonarskiej szkoły pochodziło 13 % czarnych studentów. Nauczył się języka Zulusów, poznał ich rytuały i zwyczaje plemienne. W czasie misji po raz pierwszy zetknął się z dynamiką grupową, biorąc udział w ekumenicznych pracach z mniejszościami, prowadzonych przy współudziale Kościoła Anglikańskiego.

 

W 1968 roku powrócił do Niemiec. Został przełożonym domu Misjonarzy z Marianhill w Würzburgu. Jednocześnie rosło jego zainteresowanie psychologią. Rozpoczął własną psychoanalizę, prowadził kursy z dynamiki grupowej. W roku 1971 wystąpił z zakonu.

 

Kształcił się w zakresie psychoanalizy w Wiedniu (Wiener Arbeitskreis für Tiefenpsychologie. Tam poznał swą późniejszą żonę i wkrótce wziął z nią ślub. Poszukiwał własnej drogi w terapii, przedkładając pracę grupową nad indywidualną. Jego wykształcenie psychoanalityczne zostało potwierdzone przez Monachijskie Stowarzyszenie Psychoanalizy (Münchner Arbeitsgemeinschaft für Psychoanalyse), organizację dopuszczającą do wykonywania praktyki terapeutycznej.

 

Wyjechał do Ameryki do Arthura Janova do Primal Institute Interesował się najważniejszymi kierunkami współczesnej psychologii: terapią Gestalt, analizą transakcyjną Erica Berne'a, holdingiem Jiriny Prekop, Neurolingwistycznym Programowaniem (NLP) i hipnoterapią Miltona Ericksona, a także ustawieniami rodzinnymi Virginii Satir.Uczył się u twórców systemowej terapii rodzinnej i dynamiki grup: doktor Mary Selvini Parazzoli oraz u prof. dra Helma Stierlina, szefa wydziału studiów psychoanalitycznych na Uniwersytecie w Heidelbergu.

 

Na początku lat 80-ych osiedlił się w Monachium. W 1996 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwiązań Systemowych według Berta Hellingera (Internationale Arbeitsgemeinschaft Systemische Lösungen nach Bert Hellinger). Od 1993 zaczął publikować, najpierw książki potem także kasety wideo.

 

Obecnie Bert Hellinger mieszka w południowo-wschodniej Bawarii nad granicą niemiecko-austriacką. Jest wielbicielem poezji Rilkego i muzyki Wagnera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze
Polityka Prywatności