Klub Filmowy WSNHiD „Filmokrąg” w marcu br. inauguruje swoją działalność pod zmienioną formułą.

W ramach klubu odbywać się będą projekcje kina niezależnego, artystycznego, etiud studenckich oraz videoartu. W programie znajdą się m.in. pokazy filmów prezentowanych w ogólnopolskiej promocji kina niezależnego „Cinema OFF” (www.cinema.filmforum.pl) oraz prezentacja najciekawszych filmów z krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu „Etiuda & Anima” (www.etiuda.org).

Spotkania miłośników X Muzy odbywać się będą co dwa tygodnie we wtorki o godz. 18.30 w WSNHiD, a wstęp na poszczególne projekcje będzie bezpłatny.

 

Na pierwszy pokaz, który odbędzie się 7 marca o godz. 18.30 w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa wybraliśmy wielokrotnie nagradzaną „Katatonię” Jacka Nagłowskiego. Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z reżyserem.

Reżyser „głównym bohaterem” swojego filmu uczynił sens życia. Zagadnienie, choć często przez różnych twórców poruszane, nieustannie inspiruje, bo pozostaje bez odpowiedzi. „Katatonia” to cztery historie dwudziestolatków próbujących, z różnym skutkiem, odnaleźć się w rolach ludzi dorosłych. Nagłowski w  przekonujący sposób ukazuje ich obawy, marzenia i aspiracje brutalnie weryfikowane przez szarą, pozbawioną perspektyw codzienność. Opowieści z życia młodych ludzi reżyser zestawia ze scenami ulicznej sondy, w której przypadkowi przechodnie mają w kilku słowach odpowiedzieć na pytanie, jaki jest ich cel w życiu? Dla każdego z nich szczęście oznacza coś innego, dlatego różnymi sposobami dążą do niego. W filmie reżyser weryfikuje tezy o szczęściu, pokazując zmienność losu. Młode małżeństwo, które ma wieczne problemy finansowe, wygrywa główną nagrodę w konkursie audiotele. Młoda artystka ma szansę wystawić swoje prace w jednej z warszawskich galerii, dostaje prestiżowe stypendium we Francji. Pewnej parze niedługo urodzi się dziecko. Wydaje się, że ich świat stał się bytem doskonałym. Czy jednak bohaterowie będą potrafili docenić i właściwie wykorzystać to, co ich spotkało?

Film Jacka Nagłowskiego dzięki specyficznej estetyce i tematowi świetnie wpisuje się w kino offowe. Kamera z ręki, gra aktorska balansująca na granicy amatorszczyzny staje się atutem filmu. Widz odnośni wrażenie, że opowiadane w filmie historie dzieją się tuż obok niego. „Katatonia” Jacka Nagłowskiego jest prawdziwie niezależną, nieschematyczną wypowiedzią, wyrażającą świadomość pokolenia młodych inteligentów.

 

Partnerem organizacyjnym Klubu „Filmokrąg” jest Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte.

Fundacja Edukacji Kulturalnej "Ad Arte" powstała w październiku 2003 roku. Jej działalność koncentruje się na formułowaniu i realizacji programów edukacyjnych dla szkół oraz promocji kultury i sztuki poprzez organizację różnorakich przedsięwzięć kulturalnych.


« powrót
Komentarze
Polityka Prywatności