Oksana Robski – rosyjska dziennikarka i scenarzystka, właścicielka modnej galerii; w przeszłości założycielka pierwszej w Rosji agencji ochrony „Nikita” złożonej wyłącznie z kobiet, projektantka ubrań dla służących, sprzedawca mebli importowanych z Azji. W ub. roku napisała głośną powieść Casual. Zwyczajna historia, stanowiącą swego rodzaju zbeletryzowaną, nie pozbawioną także akcentów autobiograficznych, kronikę życia rosyjskich milionerów, czyli tzw. "nowych Ruskich".
Casual. Zwyczajna historia (tłum. Małgorzata Buchalik) ukaże się 24 lutego br.
Planowana wizyta Oksany Robski w Polsce: 1-3 marca 2006, Warszawa
Oksana Robski, Casual. Zwyczajna historia
przełożyła Małgorzata Buchalik
oprawa: broszurowa
format C
stron 316
wydanie I
ISBN 83-08-03822-0
cena: ok. 25 zł
premiera książki: 24 lutego 2006 r.
Bajecznie kolorowy, dotąd nie znany świat „Nowych Ruskich”, biznes i polityka, luksus, ekstrawagancja, blichtr, snobizm, korupcja i zbrodnia…
„Casual” to przypadkowy, przygodny, sezonowy. W świecie opisanym przez Oksanę Robski przypadkowa jest śmierć (wystarczy skuteczny kontrakt na zabijanie), przygodne jest także bogactwo, sezonowa bywa miłość. W rzeczywistości dzisiejszej Rosji nic nie jest pewne, dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem staje się wydawanie pieniędzy i natychmiastowa konsumpcja. Nigdy nie wiesz, co się z tobą za chwilę stanie. Przykład: Michaił Chodorkowski, którego pusta teraz willa sąsiaduje z domem autorki powieści, Oksany Robski. Ale "casual" znaczy też "zwyczajny" - bo jak chce autorka życie jej bohaterów jest właśnie zwyczajne, nie różniące się wiele od biografii innych, mniej zamożnych ludzi.
Casual to obyczajowa powieść z kluczem opisująca świat moskiewskiej elity biznesowo-politycznej, w języku socjologów określanej jako Nowi Ruscy. Jej członkowie zamieszkują luksusowe wille na Rublowce, ekskluzywnym przedmieściu stolicy. Otoczone murem i obstawione ochroną domy te kosztują miliony dolarów. Miejscowy deweloper obiecuje na bilbordach helikopter jako bonus do zakupionej nieruchomości. Sąsiadami bogatych biznesmenów i gwiazd pop-kultury są m.in. prezydent Władymir Putin, Borys Jelcyn, Michaił Gorbaczow oraz słynny pisarz Aleksander Sołżenicyn.
Mieszkańcy Rublowki opisani przez Oksanę Robski wydają bez zmrużenia oka setki dolarów dżinsy, jeżdżą superdrogimi jeepami i hummerami, mają prywatne domowe masażystki z Filipin, ale nie są przez to szczęśliwsi. Żony biznesmenów żyją w złotej klatce: operacje chirurgiczne i łapówki dla urzędników za odmłodzenie wieku w paszporcie nie potrafią zabić miotającego nimi lęku przed utratą mężów oglądających się za młodszymi i atrakcyjniejszymi kobietami. Płacą zatem olbrzymie honoraria wróżkom, topią niepewność w alkoholu, pociechy szukają w ramionach striptizerów, a zapomnienia w narkotykach. Ich frustracja objawia się także w niemądrych ekstrawagancjach: jedna z bohaterek powieści farbuje pudla, by pasował do koloru jej sukni. Oto dyskretny urok rosyjskiej burżuazji.
Wątek obyczajowo-socjologiczny przeplata się w tej książce z kryminalnym: bohaterka, młoda wdowa po biznesmenie zastrzelonym na rozkaz konkurencji, wynajmuje mordercę, któremu zleca odnalezienie i zabicie sprawcy śmierci jej męża. Morderstwo na zlecenie okazuje się chybione. Zabity zostaje niewinny człowiek…
Przedmiot wielu towarzyskich plotek, niezwykle popularny wśród przeciętnych Rosjan, którym dostarczył sposobności podglądnięcia bogatych sfer, Casual był wielkim bestsellerem w Rosji. Na fali popularności książki Oksana Robski napisała sequel (Dzień szczęścia jutro), a także scenariusz do zapowiadanej ekranizacji. W Moskwie powstała także restauracja wzorowana na tej, którą opisano w powieści.