Nowy projekt Jerzego Hoffmana

Reżyser Jerzy Hoffman, który został laureatem Orła 2006 za osiągnięcia życia, przygotowuje się do kolejnego filmu. Zamierza nakręcić oparty na własnych przeżyciach film fabularny "Moja Syberiada" . Reżyser powiedział IAR, że na razie napisał nowelę, która będzie kanwą scenariusza.

Tematem będą wywózki na Syberię w latach 1940 - 45, ale, jak podkreślił, film będzie bardzo osobisty.

W roku 1940 Jerzy Hoffman razem z rodziną został wywieziony na Syberię i dopiero po wojnie wrócił do Polski.

Pracujący od ponad 50 lat twórca otrzymał w poniedziałek, 20 lutego, Polską Nagrodę Filmową Orły 2006 za osiągnięcia życia. Odbierze ją 27 lutego podczas gali w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wtedy też poznamy laureatów w kilkunastu kategoriach, między innymi za najlepszy film i rolę. Wyróżnienia te po raz ósmy przyznaje 500 - osobowa Polska Akademia Filmowa.

Jerzy Hoffman powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że spośród swoich filmów, sam najbardziej ceni "Trylogię" według Sienkiewicza, a w szczególności "Ogniem i mieczem". Małgorzata Braunek - i odtwórczyni roli Oleńki Billewiczówny w "Potopie" podkreśliła w rozmowie z IAR, że Hoffman osiągał sukcesy jako reżyser dzięki "gorącemu" podejściu do pracy, którym zarażał aktorów.

Braunek jest jedną z nominowanych do tegorocznych Orłów - za drugoplanową rolę w filmie "Tulipany", którą po blisko 30 latach wróciła na ekrany.

Najwięcej szans na Orły 2006 ma film Krzysztofa Zanussiego "Persona non grata", który otrzymał 10 nominacji. Jedna z nich przypadła Jerzemu Stuhrowi za drugogoplanową rolę w tym filmie. Aktor - nawiązując do tytułu piosenki, która wykonywał w jednym z filmów - powiedział IAR, że "widział tylko Orła cień" , bo nagrody tej nigdy dotychczas nie zdobył, pomimo wielokrotnych nominacji.

Po osiem nominacji do Orłów 2006 otrzymały dramaty "Komornik" Feliksa Falka i "Jestem" Doroty Kędzierzawskiej, między innymi w kategoriach: najlepszy film i najlepszy reżyser. Dorota Kędzierzawska zaznaczyła, że chociaż dzieci są bohaterami większości jej filmów, to nie chciałaby, aby klasyfikowano je jako "filmy o dzieciach", bo są to w równej mierze opowieści o dorosłych. Tak jest także, podkreśliła, w przypadku dramatu "Jestem".

Kandydatami do Polskich Nagród Filmowych "Orły 2006" są polskie filmy fabularne, które weszły na ekrany w 2005 roku. W ubiegłym roku było ich 18.

Więcej informacji na temat Jerzego Hoffmana:

Jerzy Hoffman urodził się w 1932 r. w Krakowie. W roku 1940 został wywieziony na Syberię, do Polski wrócił po zakończeniu wojny. W 1955 roku ukończył wydział reżyserii Państwowego Instytutu Kinematografii (WGIK) w Moskwie.

Rok przed ukończeniem studiów debiutował jako reżyser - wraz z Edwardem Skórzewskim zrealizował film fabularny "Czy jesteś wśród nich?". W ciągu następnych dziesięciu lat zrealizował ze Skórzewskim jeszcze 26 filmów dokumentalnych.

Debiut fabularny Hoffmana to komedia satyryczna "Gangsterzy i filantropi" z 1962 roku, na którą złożyły się dwie nowele - bohaterami pierwszej byli gangsterzy planujący napad na karetkę wożącą codzienny utarg do banku, drugiej zaś - bezrobotny laborant wzięty za inspektora kontrolującego jakość usług w restauracjach.

W 1964 roku Hoffman zrealizował "Prawo i pięść" (na podstawie powieści Józefa Hena "Toast"), film w konwencji amerykańskiego westernu, którego tematem jest walka z szabrownikami.

Do najważniejszych filmów Hoffmana z następnych lat należą ekranizacje Sienkiewiczowskiej Trylogii - "Pan Wołodyjowski" (1969), za którego reżyser otrzymał "Złotą Kaczkę" (przyznawaną przez pismo "Film") w kategorii najlepszy film polski 1969 roku; oraz "Potop" (1974), jedno z największych w dziejach kinematografii polskiej przedsięwzięć, uhonorowane Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

W 1976 roku Hoffman wyreżyserował "Trędowatą", według popularnej powieści Heleny Mniszkówny opisującej tragiczny romans ordynata Michorowskiego i guwernantki Stefci Rudeckiej. Na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza zrealizował natomiast film "Znachor", opowieść o wybitnym chirurgu, który stracił pamięć, a następnie jako znachor leczył ludzi na wsi.

W 1999 roku udało się Hoffmanowi zakończyć cykl Sieniewiczowskiej "Trylogii" - po wieloletnich staraniach zrealizował "Ogniem i mieczem". Hoffman zdobył za niego m.in. nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, "Złotą Kaczkę" w kategorii najlepszy polski film roku oraz pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Słowiańskich i Prawosławnych w Moskwie.

W 2003 roku Hoffman wyreżyserował "Starą Baśń", według powieści Józefa I. Kraszewskiego.

Reżyser jest laureatem licznych nagród i wyróżnień: otrzymał m.in. dyplom ministra spraw zagranicznych za zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą (1982), tytuł honorowy Rady Państwa "Zasłużony dla kultury polskiej" (1988), honorową nagrodę za wkład w rozwój światowej kinematografii przyznaną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Młodość" w Kijowie (1999).

W 1999 uzyskał także pierwszą swoją nominację do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii: Nagroda za osiągnięcia życia, otrzymał również Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. W tym samym roku odsłonięto gwiazdę Jerzego Hoffmana w Alei Gwiazd w Łodzi. W 2000 roku reżysera uhonorowano "Super Wiktorem 99" za całokształt twórczości.

www.onet.pl


Komentarze
Polityka Prywatności