Susheela Raman

Jedyny koncert w Polsce, gwiazdy muzyki world i ethno niezwykłe bogactwo brzmień indyjskich i afrykańskich osadzonych w tradycji jazzu i bluesa.Susheela Raman - artystka nominowana do prestiżowej nagrody Mercury Music Prize laureatka BBC Radio 3 Awards for World Music

piątek,10 luty 2006

 

Warszawa

 Aula Fabryki Trzciny

godz. 20.00


 Sprzedaż b
ilety od 15 stycznia 2006

 

Miejsca siedzące: 80 zł

Miejsca stojące: 50 zł

 

Dostępne w bileteriach EMPiK na terenie Warszawy, Shortcut Traffic Club www.shortcut.pl oraz w Fabryce Trzciny + 22 / 818 60 39

Imprezę wspiera The British Council w ramach projektu Soundbites, New Music from Britain



Susheela Raman

 

Okrzyknięta przez krytyków:  Norah Jones muzyki ethno!

W swoje twórczości doskonale łączy zachodnią tradycje jazzu i bluesa z elementami muzyki indyjskiej i afrykańskiej.

 

Susheela Raman, brytyjska artystka urodzona w hinduskiej rodzinie. Młodość spędziła w Australii. W 1997 po powrocie do Londynu, za sprawą gitarzysty i producenta world music, Sama Millsa, odkrywa  własną muzyczną tożsamość. Z jednej strony opartą na brzmieniach zaczerpniętych z kultury hinduskiej, z drugiej zaś mocno osadzoną w zachodniej tradycji popu, jazzu i bluesa. W 2001 roku ukazuje się jej debiutancki album Salt Rain. Płyta wzbudziła zachwyty krytyków i wielbicieli nie tylko world music. Album był nominowany do prestiżowej nagrody brytyjskiego przemysłu fonograficznego Mercury Music Prize (przyznawana dla najbardziej nowatorskiego artysty). Artystka została wyróżniony nagrodą BBC Radio 3 Awards for World Music w kategorii „Newcomer”. Jej muzyka nie zna żadnych granic, ani barier. Repertuar Raman obejmuje angielskie transkrypcje utworów orientalnych, pieśni hinduskie - śpiewane m.in. w sanskrycie, kompozycje własne, jak i nowe interpretacje utworów tradycyjnych. Grecki klarnet obok indyjskiej tabli, a wszystko przyprawione falującym wokalem Raman. W nagraniach uczestniczą muzycy z wielu kręgów kulturowych, z Afryki, Indii, obu Ameryk i wielu zakątków Europy. Dzięki temu, powstaje unikalne tło dla snującego się i płynącego głosu. Ten wielobarwny i oryginalny styl nie przytłacza ani nadmiernym przywiązaniem do tradycji, ani efekciarskim wykorzystaniem elektroniki. W 2003 rok ukazał się jej drugi album pt. Love Trap.

 

W listopadzie 2005 ukazał się jej najnowszy album Music For Crocodiles. Większość piosenek została nagrana po angielsku. Wspaniałe brzmienie płyty to dzieło genialnego inżyniera dźwięku Husky'ego Huskvolda (odpowiedzialnego za m.in. za brzmienie płyt Norah Jones, Toma Waitsa czy Sheryl Crow). Na albumie pojawiło się kilku wybitnych muzyków: m.in. czarodziej tabli Aref Durvesh, Cheick-Tidiane Seck, wybitny malijski klawiszowiec i kompozytor, współpracujący z Carlosem Santaną, wirtuozi tradycyjnych indyjskich instrumentów strunowych: Devi i Kannan. Płytę nagrano w Hiszpanii, ale obszerne partie powstały w Indiach. Słychać to doskonale w filmowo-symfonicznych piosenkach w klimacie Bollywood: "Meanwhile", "Chordhiya" i "What Silence Said".

 

Lutowy koncert Susheeli Raman zainteresuje zarówno fanów jazzu w klimacie Norah Jones, jak i nowoczesnego ethno w stylu Peter Gabriela czy miłośników etnicznych dźwięków Sheily Chandry, Trilok Gurtu czy Ravi Shankara. Jest to muzyka lekka i refleksyjna, tryskająca twórczą energią, przepełniona silnymi emocjami a przede wszystkim niosąca nieprzebraną głębię orientalnych smaków.

 

www.susheelaraman.com


« powrót
Komentarze
Polityka Prywatności